www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Line 6 Pod X3Pro


DAN Tudor

Recommended Posts

În mod constant? Indicatorul de clipping îți spune când nivelul semnalului (în general imediat după preamp) e prea mare. Dacă se strică preamplificatorul sau circuitul de detectare e posibil să rămână aprins constant, chiar și în absența semnalului.

Consultă manualul și support-ul Line 6 pentru mai multe detalii.

Link to comment
Share on other sites

Buna ,

se pricepe cineva la line 6 pod x3pro ???

Il am deputina vreme ,adus din USA,mai nou semnalizeaza ! :)) CLIP

Nu stiu ce sa-i fac...sau e defect (deja)...

Multumiri anticipate !

Dan

 

Cum adica "semnalizeaza"? O vrea sa intre in depasire :w00t:

 

Acum serios; n'ai zis cum si unde semnalizeaza.

Daca "semnalizeaza" doar cand dai semnal (cand dai in corzi) pe ledul de langa input sau clip cum ai acolo, e normal sa se intample asa si la mine se intampla la fel. Mai pot semnaliza si ledurile de la edit/save;etc.. activate, sau constant daca ai activat tap/tempo; lucru la fel de normal.

 

Daca merge si suna, nu vad unde e problema. Manualul te poate lamuri mai bine

 

:beerchug:

Link to comment
Share on other sites

Nu e normal sa ti-se aprinda ledul de clipping (daca era normal sa se intample nu ar fi existat vreun led acolo)

Semnalul care intra in procesor trece peste limita preampului si incepe sa iti "clipuiasca" varfurile semnalului provocand distorsiune de tip squarewave (care nu suna bine).

Sigur ai vreun knob care seteaza input gain , sau prin setari undeva (input volume , volume control , preamp input , etc.)

Alta cauza ar fi folosirea unor doze active cu foarte mult output sau distanta prea mica de la doze la corzi care iarasi ar provoca un semnal mai mare ce ar putea clipui inputul preampului.

 

Ce am zis p-acolo se intampla doar daca in momentul in care zangani ceva la chitara ti-se aprinde beculetul magic. In cazul care sta mereu aprins , ceva p-acolo este stricat.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

deci CLIP palpaie mereu,cu sau fara semnal de imput !

In manual,sau la LINE 6 n-am gasit...

E ceva ciudat cu efectu asta,pe site la LINE 6 nici nu exista...zici ca-i copil din flori si nu semandresc cu el...

Na...naiba stie,eu l-am luat,pt. ca are si preseturi de bass/voce +chitara,si mi l-a recomandat cei de la TROOPER

Link to comment
Share on other sites

deci CLIP palpaie mereu,cu sau fara semnal de imput !

In manual,sau la LINE 6 n-am gasit...

E ceva ciudat cu efectu asta,pe site la LINE 6 nici nu exista...zici ca-i copil din flori si nu semandresc cu el...

Na...naiba stie,eu l-am luat,pt. ca are si preseturi de bass/voce +chitara,si mi l-a recomandat cei de la TROOPER

 

Initial am tras gresit concluzia ca functioneaza cum trebuie si palpaie vreunul dintre cele de input/signal sau dintre cele de editare.

Daca ledul de clipping (cel rosu) palpaie atunci cred ca poate fi una din cauzele descrise de colegul mai sus.

Link to comment
Share on other sites

n-am gasit...

Înseamnă că Google mă place mai mult decât pe tine, pentru că ăsta e primul rezultat: http://line6.com/legacy/podx3pro

În "Advanced guide" la pagina 3•20 scrie așa:

 

 

20 Clip Light – this lights when input clipping is detected at the Channel Strip

Mic or Guitar Inputs. To avoid clipping, engage the Mic Pad or Guitar Pad or reduce the

output level of the device that’s feeding your POD X3 Pro. Another Clip Light for Tone

Volume clipping is located under the Outputs button, as described on Page 3•5, item 15.

 

Dacă dai gain-ul la minim și/sau activezi pad-ul se mai aprinde? Se aprinde constant sau intermitent? Coincide aprinderea cu cea a indicatorului Signal? Ești sigur că toate cablurile și sursa de semnal (microfon?) sunt adecvate? Semnalul de ieșire totuși cum e (fără efecte activate)?

N-ar fi mult mai frumos dacă ne-ai da toate informațiile de la început în loc să dăm cu presupusul sau să întrebăm noi?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ufff.......sorry,deci se-aprinde intermitent CLIP CLIP CLIP &&& si fara sa bag chitara-n el !

si cu volumul la minim !!! tot timpul !!!

desii e nou,cca. 3 luni,sa-l trimit in USA la reparat...ar fii ...ca naiba..

Si nu stiu daca merita ca-n rest suna bine.

I-as da un reset factory dar nu stiu cum...

chizda masii...

:)

Link to comment
Share on other sites

Daca nu ma insel (nu-l am la indemana) dar faci factory reset in felul urmator:

Tii apasat home pana cand iti apare meniul de commands. Gasesti acolo functie "reset user presets".

 

Am vaga impresie ca iti reseteaza doar preseturile de pe bank-urile de user totusi...

 

Alternativ ai putea sa incerci sa-l conectezi la usb, downloadezi pod farm sau line6 monkey sau cum se cheama (mai mult pentru drivere, nu alta) si downloadezi ultimul firmware. Procesul de firmware update e destul de intuitiv, sanse sunt sa iti spuna pod farm-ul cand il conectezi ca e un upgrade available

 

Daca tin minte bine, 1.21 era ultima versiune pe care am pus-o pe Pod

 

Rezultat dupa un scurt search cu prietenul goagal:

 

http://line6.com/support/thread/3064

 

Si procesul de firmware upgrade:

 

http://line6.com/support/docs/DOC-4698

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.