www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

am nevoie de cateva pareri


Guest fir3angel
 Share

Recommended Posts

Guest fir3angel

ello :)

 

tin pana intre degetul mare si cel aratator si index. Pe partea de sus degetul mare si pe partea de jos cel aratator si index...pana este paralela cu corzile in momentul atacului iar din pana este vizibil cam 1/3

 

 

momentan am probleme cu acordurile in sensul ca nu pot nimeri toate corzile la miscarea de jos in sus, la fel si cu sunetul, nu resusesc sa fac toate corzile sa sune cu aceeasi intensitate...sa fie felul in care tin pana de vina?

exista foarte multe moduri de a tine pana, fiecare pretandu-se pentru anumite stiluri de a canta insa as vrea sa stiu daca cineva a tinut pana asa cum o tin eu si a avut probleme...

Edited by fir3angel
Link to comment
Share on other sites

aratator=index. probabil vroiai sa spui ca tii pana intre aratator si degetul mijlociu. nu e absolut nici o problema. fiecare tine pana cum ii este mai comod, fara vreo restrictie. a mai fost o discutie despre chitaristi si modurile lor de a tine penele. si cu exercitiu, o sa nimeresti tot ce vrei :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
ello :)

 

tin pana intre degetul mare si cel aratator si index. Pe partea de sus degetul mare si pe partea de jos cel aratator si index...pana este paralela cu corzile in momentul atacului iar din pana este vizibil cam 1/3

momentan am probleme cu acordurile in sensul ca nu pot nimeri toate corzile la miscarea de jos in sus, la fel si cu sunetul, nu resusesc sa fac toate corzile sa sune cu aceeasi intensitate...sa fie felul in care tin pana de vina?

exista foarte multe moduri de a tine pana, fiecare pretandu-se pentru anumite stiluri de a canta insa as vrea sa stiu daca cineva a tinut pana asa cum o tin eu si a avut probleme...

mai exerseaza o luna ,doua ...( trei ?) apoi mai revii si mai vedem .

 

uni cumpara chitara cu mai multe corzi , asa au sansa sa nimeresca mai multe corzi ...lol

 

exersati , exersati , exersati spuse VIL

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut

imi place sfatul lui karpi :) chiar e util ... "cumpara-ti o chitara cu mai multe corzi" ... la bass mi se mai intalmpla sa dau pe langa dar foarte rar k nah bassul nu-i specialitatea mea :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.