www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Midi Program Change In Guitar Pro


Recommended Posts

Aș avea o întrebare pentru cei care folosesc Guitar Pro, cu un modul de sunet sau sintetizator.

Aș vrea sã știu cum pot sã introduc în știmã (cea de clapã) o comandã MIDI Program Change.

Intrebarea mi-a venit dupa ce am descãrcat o partiturã și am vãzut cã în cântare schimbã automat patch-urile. Cel putin pe GP5. Pe GP6 vãd cã nu le schimbã, dar s-ar putea sa fie o setare mai bagaboantã...

V-aș fi recunoscãtor pentru orice sugestie....

Link to comment
Share on other sites

Din cate inteleg, cam asta-i cauta (valabil pentru GP 5.2).

 

Dai click colo-sa, si setez la ce instrument vrei sa schimbe GP-ul. II poti schimba volumul, panning-ul si (in functie de ce soundfont pentru MIDI folosesti, cel default de Windows nu merge) chorus, reverb, etc. Si cand GP va ajunge pe nota aia unde ai pus schimbarea (e marcata cu un patrat rosu deasupra notei) va schimba de la instrumentul setat initial (sau la ultimul punct de schimbat) la cel la care ai setat.

 

Hope this helps, bafta!

 

qeBr4.png

Link to comment
Share on other sites

Hmmmm,...mulțumesc de sugestie. Cred că ceva de genul ăsta e, dar nu știu pentru că nu pot să experimentez. Am dat clapa unui prieten, vreo saptămână, că vrea să tragă niște piese, așa că n-am cu ce să experimentez....

Totusi, unde tre să dau click "colo-șa ", că nu-mi dau seama deloc ?

Unde e "colo-șa" ? :)

Link to comment
Share on other sites

Da, vad ca este ceva si in GP6, doar ca nu mai apare in Mix Table, care, defap, nu mai exista deloc. Acum, variatiile de volum, panoramare si tempo sint in submeniul Automation (F10), iar modificarile de patch, instrument, efecte se fac din submeniul Variation. Ambele din meniul EDIT. Asta in caz ca mai e cineva interesat....

Le invart astia si le "simplifica" de n-am pomenit....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.