www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

De Ce Are Cu Adevarat Nevoie Un Incepator


CorsairX
 Share

Recommended Posts

Buna ziua,

 

imi voi permite sa pun un toolbox necesar si suficient pentru ca cineva ca mine, fara niciun background muzical sa poata invata cu succes sa cante la chitara la nivelul de foc de tabara sau petrecere cu prietenii, asa cum sunt eu si cum voi ramane probabil toata viata caci asta e ceea ce imi doresc.

 

Scriu acest forum pentru ca cine le citeste si vrea sa se apuce sa nu piarda ca mine 2-3 ani ca sa ajunga aici. Totul consta in invatare de unul singur, cate 10-15 minute pe zi.

 

SUbliniez aici ca pe toate cursurile respective le-am gasit piratate mai putin pe unul la care o sa notez. Ideea pentru care le-am vrut piratate a fost urmatoarea: Am acuma 55 DVD-uri cu cursuri video nu toate in format de DVD(deci incap si cate 5-7 variante diferite de curs pe un disc) de chitara/voce/ear training. Din astea cel putin 40 sunt bullshit, pe care pot sa le arunc si probabil ca asa voi si face, rahaturi pe niste bani de cazi pe spate, de ordinul a mii spre 10000E.

 

Pe alea care mi-au placut si pe care le-am simtit ca m-ajuta cu adevarat le-am cumparat in secunda 2.

 

1) ACORDURILE

- Learn and Master Guitar 18 DVD's - Bunicel, dar nu chiar ce-mi trebuia mie, asa ca nu l-am cumparat.

- Singurul care a meritat o sa-l gasiti mai jos la secitunea 2 Ritm

 

2) Ritm

Aici n-am gasit nimica cu adevarat folositor, in afara de J-JS-S -SSS-JJ samd, limba chineza fara timing samd.

De genul: Justin Sandercoe - Really useful strumming patterns. Nu l-am cumparat.

 

Pana am gasit cursul pe care l-am cumparat dupa ce i-am vazut previewul si continea exact ce ma interesa pe mine. Parte buna e ca a fost reducere de 50$ si l-am luat cu 127$. Partea chiar WOW a fost ca acopera cam tot ce tine de chitara ritm. Adica incepe cu acordurile, apoi cu ritmurile in doimi, adauga patrimi, optimi, si saisprezecimi, descifreaza limba chineza de gen J-JS-SJSJS si te face chiar sa intelegi ritmul. De asemenea am vorbit cu omul pe mail (Sean BradShaw - cursul e cumparat de pe un site cyberfret sau asa ceva il gasiti daca googleiti dupa el) si anul asta scoate si curs de fingerpicking. DEja i-am transmis ca il cumpar ca m-a spart metoda lui de a preda. E explicat ca pentru ingineri, si nu ca pentru atehnici.

 

Daca l-as fi avut acum 3 ani cand m-am apucat de chitara acuma eram foarte departe si nu ma chinuiam ca prostu sa descifrez limba chineza J-JSJSJS

 

---

De asemenea am mai cumparat un curs de la marty schwartz ca imi placea mie pe youtube cum explica unele melodii. Mare teapa mi-am luat, omul e dezorganizat rau la metoda de predare, nu pricepi nimica. Incepe cursul de beginner cu ritm de 1/16 si asa mai departe. Asta costa tot vreo 100$ dar asta a fost teapa mea, asa ca daca vreti sa invatati cantece de la om de pe youtube, il recomand ca e super mai ales cand esti la inceput, dar ca sa-i cumpar din nou cursul, no f*cking way.

 

3) Ear Training.

- Cel mai bun program software mi s-a parut Ear Master Pro 5, la care recunosc ca nu am licenta. Probabil ca o sa-mi cumpar la versiunea 6.

Ca si cursuri recomand:

- David Lucas Borge - Relative Pitch Ear Training

- David Lucas Borge - Perfect Pitch Ear Training

Sunt super si explicate ca lumea. AM sondat ceva intrucat mai am vreo 5 DVD-uri de carti audio despre asta pe care le-am mutat spre junk.

 

4) Voce

Tot asa, am sondat piata si din 6-7 metode diferite consider ca pe departe cea mai completa si utila este varianta pe care am si cumparat-o apoi:

Brett Manning - Singing Success

 

5) Recunoastere acorduri

Pentru incepatori care nu au urechea formata decat un pic si stiu cate ceva despre acorduri cum sunt si eu si vor sa scoata acorduri din cantece

 

- Pacemaker, un plugin pentru winamp care poate da tempo-ul mai incet/repede in timp real. Teoretic cica ar elimina si vocea, dar nu garantez in toate cazurile.

- Sonic Visualizer, un program gratuit facut de niste studenti la o universitate de prin Anglia. Asta are un plugin VAMP care se chiama Chordino(Chord Estimate).

Profesorul meu de chitara pe care l-am avut o periaoda mi-a confirmat ca are rata de recunoastere a acordurilor de 96%. In sensul ca el recunoaste de exemplu C Cmaj7 Cdim de exemplu la rand. In functie de urechea ta si tipul melodiei (daca consideri ca ar avea ce cauta un acord Maj7 sau dim sau alteceva). Adica nu e 100% mura-n gura dar oricum e ajutator rau de tot. Eu mi-am luat tot caietul de cantece si l-am trecut prin el ca sa confirm/infirm corectitudinea acordurilor scoase de altii pe tabulaturi.ro sau chordie.com. Acuma pot sa spun ca mi-am pus caietul de melodii la punct si am si incercat schimbarile pe care programul mi le-a sugerat si sunt ok.

 

 

Cam atata, mi-ar parea bine sa fiu cuiva de folos intr-adevar si sa nu piarda cat timp am pierdut eu cautand printre stufoasele variante de cursuri existente peste tot.

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa economisesti timp, cheltuieste bani, apeland la un instructor.

Iti garantez ca nu vei invata sa canti la chitara de pe internet.

Sterge tot ce ai tras, pastreaza eventual niste backing track-uri.

In acelasi timp iti garantez ca daca nimeresti un instructor serios, poti invata elementele de baza cu 200-250 ron investiti, in 2-3 luni.

Si economisesti poate ani de zile.

Edited by Borsec
Link to comment
Share on other sites

Borsec sunt de acord cu ce spui tu ca profesorul ar ajuta mult, dar eu sub 200-300 lei pe luna n-am gasit niciunul.

+ca am avut deja 2 experiente cu profesori de prin tara, genul care fac copii sa urasca muzica. Cu multa teorie neexplicata intr-un niciun alt fel dacat ca asa trebuie sa fie.

 

A, si inca ceva, eu am invatat in timpul meu liber de la munca, ca nu am toata ziua la dispozitie.

Link to comment
Share on other sites

experientele nasoale tot experienta inseamna.

O idee interesanta, zic eu, e sa inveti cu un profesor de pian, pianul. Asa o sa intelegi mai repede chestiile importante din muzica, si o sa inveti sa canti si la pian in acelasi timp.

Dupa care aplici la chitara principiile respective.

Eu asa am facut. Si tot vacar am ramas :lol:

Link to comment
Share on other sites

Un incepator are nevoie de rabdare, daruinta si acel imbold (cine il are bine... cine nu ar putea sa apeleze la profesori) ... Materia de studiu are trebui sa fie mentorii lui si daca nu pot fi contactati, alti chitaristi care se pricep cu adevarat... Lectiile de chitara trebuie luate la un pahar de bere... nicidecum de pe net sau de la librarie...

Link to comment
Share on other sites

Borsec, multumesc pentru sugestie, dar sa ma apuc eu acuma la 33 de ani de pian ar fi putin cam patetic, desi cand m-am apucat la 31 de chitara nu mi s-a parut. SI stii de ce nu mi s-a parut, fiindca sunetul chitarii acustice mi-a placut de mic, al pianului mi-e oarecum indiferent.

 

De asemenea ii multumesc lui Cognek pentru sfatul ca e mai bine sa inveti la bere cu chitaristi pe care ii cunosti. Problema e ca eu nu am nici cea mai mica treaba cu lumea aceasta, nu cunosc un chitarist care e macar de nivelul unei scari de bloc. Ca atare, rabdare si staruinta avand destule, mi-a ramas netul si libraria.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.