www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

BOSS GT8 sau Rocktron VOODU VALVE?


Stormking
 Share

Recommended Posts

Ambele unitati au reviewuri extrem de bune.

Rocktronul are ca atu lampa din preamp iar Bossul are celebra tehnologie COSM.

Cred ca pretul Bossului il depaseste pe cel la Rocktronului deci aici avem un + pentru Rocktron.

Fiind vorba de scule destul de scumpe se naste intrebarea... Ce vreau sa cante prietenul tau ? Vrea sa cante direct in PA sau are si un amp decent ce augmenteaza rigul sau?

Alta diferenta deosebita : Rocktron Vodoo valve are deja 10 ani vechime in timp ce GT8 are abia un an (bine exista si varianta cu oldies are goldies :) )

 

Eu daca as avea banii aia as mai strange pentru un amp decent neaparat pe lampi. Nu stiu daca preampul este definitor pentru un chitarist. Daca nu are un amp care sa se ridice la inaltimea preampului/procesorului degeaba are sculele astea.

 

E cel putin un posesor de GT8 pe forum. Sa vedem ce va zice el :)

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea
Un amp decent pe lampi nu costa 500 dolari.

 

intr-adevar, un amp decent pe lampi "de firma" nu e 500 de coco, dar eu nu am un amp decent, ci un amp mai mult decat decent, care nu e de firma, este chiar custom made. cauta la poze cu chitarele noastre si o sa vezi ce amp am acolo si cine l-a facut si cat am dat pe el. :) daca vrei mai multe informatii vb pe prv sau mess.

 

btw omu face si preampuri acum, de rack, tot pe lampi, dar controlate digital, via MIDI si tot la preturi decente. la fel pt mai multe detalii mess sau PM

 

problema este ca lumea nu prea are incredere, prefera sa dea o gramada de bani pe scule, numai ca sunt de firma si ca a auzit el ca firma X e buna.

 

Pana acum nu au venit pe la mine sa asculte ampul decat 3-4 max 5 oameni, nici nu mai stiu. deci atat de mare este interesul pt ampuri bune si ieftine, in comparatie cu cele de "firma"

Link to comment
Share on other sites

Hai sa ma bag si eu in discutie desi clar este offtopic pentru ca omul a intrebat ce sa aleaga dintre gt si woodu si noi ajungem sa laudam nushce statie pe tube :)

De la GT-6 la GT-8 nu au aparut chestii revolutionare pentru ca procesarea separata a doua canale este utila dupa cum o vad eu doar daca ai doua amp-uri si nu vad care si-ar putea permite luxul asta in inghesuiala generala de pe scenele mici de la noi.Pe de alta parte au digitizat atita de incepe sa semene cu o clapa mai mult.Mai cinstit un drive adevarat de lampa chiar daca la partea de Fx-uri sta mai prost.Fara sa ma gindesc o clipa as alege Rocktron-ul. Stilul de muzica pe care il faci pe unde se situeaza ?despre ce gen de muzica vorbim?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 year later...
Guest Xirallic

S-a hotarat la Boss. Multumesc tuturor pt pareri. Keep on rocking!

alegere proasta.am un voodu valve care suna dementia si prin mixer fara amp.. am cantat si in studio si live cu amndoua si tot mai coios suna voodu.parerea mea.... intrebati-l pe Loris ca el stie mai multe..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.