www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Versurile din muzica din Romania


apocalipsa
 Share

Recommended Posts

ce parere aveti? sunt handicapati aia care le scriu sau cei care le canta?

 

(stiu ca nasolul asta depinde de gust, dar raportati-va doar la intrebare!)

 

dati exemple?

 

stiti pe cineva care compune? hai sa-l scoatem in fata!

 

ar trebui sa existe un topic permanent cu versuri. ce ziceti?

Edited by danzefirelli
Link to comment
Share on other sites

Guest ciprian_d

cand e vorba de versuri pot zice ca muzica romaneasca e la pamant.in fine nu pot neglija capodoperele da' zic k universul celor ce compun versuri se rezuma la aceleasi simple idei.!!!! vreti sa vi le zic ...ascultati toate formatiile astea gen ciuperci de vara!!!!

Link to comment
Share on other sites

Hai frate ca toti stim melodia lu' "Snoop Dogg - drop it like it's hot". Mai toti stim (sau ar trebui) si melodia "Cheloo - in zgomot de masele supte" care este varianta tradusa cuvant cu cuvant a lu Snoop Dogg. Ascultati-o ca arata exact ideea de shit smells nicer if it drop's out of an american/british ass. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Blackout

versurile din muzica din romania nu sunt cu nimic mai nasoale decat cele din muzica din america, atat doar ca ni se pare ca mizeriile suna mai bine in engleza.

 

 

sunt de acord cu Sorin...multe idiotenii ni se par a suna bine, doar ca-s in engleza. e adevarat ca-s si multe versuri anapoda-n muzica romaneasca, dar, sincer, nu cred ca depasim media pe natiune, in aceasta directie, din Europa sau din lume. iar partea cu versurile, daca e sa fim sinceri, nu cumva este foarte strans legata de calitatea muzicii pe care se pun acele versuri? Vreau sa zic ca la o piesa care te unge la suflet, esti tentat sa nu fii foarte critic cu versurile daca ele sunt mediocre.

Link to comment
Share on other sites

dupa parerea mea, singura muzica care se mai tine pe metereze cu versuri cu mesaj si intelepciune e folk-ul studentesc... sa mergeti fratilor la un festival de folk si sa ascultati acolo piese inteligente...

 

partea proasta e ca nu e trupa in spate... chitara, doar chitara.. are ea farmecul ei.. da ce face un bass si o toba pe langa...mama mama...

Link to comment
Share on other sites

versurile in romana sunt cel putin la fel de bune ca cele in oricare alta limba. un motiv ar fi ca noua (adica romanilor) ne vine mai usor sa transmitem un mesaj (intr'o forma cat mai apropiata de ideea dorita) in romana decat intr'o limba straina.

Link to comment
Share on other sites

Engleza are si avantajul ca este foarte vorbita, deci automat are mai multe subtilitati, si mai multe expresii pe care le auzim foarte des si ni se par c00l. E si asta o chestie, unele lucruri suna pur si simplu penibil in romana. Cum ar fi sa zici ca orcul il ataca pe ion pentru 100 damage(un exemplu fara legatura). Fata de The orc strikes john for 100 damage

Link to comment
Share on other sites

Guest Eugen_G

Nu cred ca romana e mai prejos decat engleza.Ba din potriva.Mie mi se pare cu mult mai expresiva.Sincer engleza mi se pare mai seaca.Doar idiomurile asiatice intrec limba romana in expresivitate.

 

Nu sunt un "troll" shi nu vreau sa ma cert cu nimeni.Imi spun parerile shi poate ca exagerez uneori.Imi cer scuze daca am jignit in trecut.Nimeni insa nu e perfect.

 

Mie imi pare rau ca nu avem incredere in fortzele noastre ca natzie pt. ca suntem totushi talentatzi in multe domenii shi ar trebui sa fim mandri de noi cu toate minusurile pe care le avem.Greshesc cei care cauta in alta parte valoare pt. ca avem shi noi destula in tzara.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baragan

Sunt multe melodii romanesti cu versuri foarte faine.

Mai cautati.

Nu toti textierii sunt handicapati.

O mare parte din forta unui cantec este data de versuri.

Ganditi-va la o melodie romaneasca care va place si pe care a-ti retinut-o si o sa vedeti ca nu are versuri deloc imbecile.

 

Si BTW, imi place foarte mult cum suna limba rusa in muzica, dar doar in muzica :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.