www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Gibson vs Gibson


Guest dash
 Share

Recommended Posts

am inteles. etilist costa cam mult...dupa cum mi-am facut calculele, nu o sa-mi ajunga. in zona de pret $500-700 maxim $800 ce model epiphone ai recomanda?

 

paipai mai e si marea diferenta ca epi lp ultra e made in china/korea, iar gama elitist e made in japonia, cu hardware complet gibson

de aia e asa scump, pt ca e un gibson, da e mai ieftin pt ca pe headstock nu scrie gibson....

 

the next best thing to elitist, si care se inscrie in pretul tau, e lp ace fr, zakk wylde si preferata mea joe perry

Link to comment
Share on other sites

@cypher:chitara din poza cu tine si Valter este o chitara Aria Pro II de la sfarsitul anilor '70 ,a fost a lui Amedeo Bolohoi (Quartz)si Valter a cumparat-o prin 90,cred.De atunci a fost in State si mi-a ascultat sfatul (m-a sunat de acolo inainte sa o ia) si a cautat in magazinele si orasele indicate de mine,si a gasit acest studio "limited run",care de altfel e excelent.la intrebarea ta daca foloseste cineva Studio ca prima chitara,te rog sa cauti coperta revistei Guitar World de luna trecuta,Jade Puget ,care e pe coperta cu Studioul sau nu o fi un mare virtuoz,da'totusi e pe coperta Guitar World :)

@need weed:sunt total de acord cu barbarossa,dar subliniez ca modelul Joe perry e cel mai reusit dintre toate,si are hardware JAPONEZ,ceea ce nu se prea stie,iar dozele sunt Gibson Burstbucker originale,la fel cu cele de pe Les Paul Standard,si spre deosebire de restul de Epiphoane,se face exclusiv in Korea.

Link to comment
Share on other sites

si-a luat un '78 maple neck,cu corp negru

Jade Puget e absolut neinteresant pop-punk rahat-rock de asta modern de 3 acorduri :) si un sfert,da e pe coperta de la Guitar world de luna trecuta,ca luna asta e Henry Garza,care e alta mancare de peste mexicana :) ,si canta tare bine,pe un strat mexican

Link to comment
Share on other sites

o sa sune aprox ca si Gibson ZW,care are si el maple neck si emg-uri

mergi pe Joe Perry,ca am vazut unul saptamana trecuta si mi-a cam dat de gandit comparat cu un Gibson Standard ngru din acelasi magazin...

Edited by midnight rider
Link to comment
Share on other sites

o sa sune aprox ca si Gibson ZW,care are si el maple neck si emg-uri

mergi pe Joe Perry,ca am vazut unul saptamana trecuta si mi-a cam dat de gandit comparat cu un Gibson Standard ngru din acelasi magazin...

 

ee, de cand ma tot manca sa iau un joe perry, care uite ca mi se confirma a fi super foarte ok, da singurul lucru care ma enerveaza si pt care nu-l iau e ca e standard, deci are gatul gros si nu prea ma incanta asta. daca ar fi classic ca si cel al lui slash, sau daca as gasi un epi slash......that would be nice...

need weed uite-te si la modelul ace, ca are 3 dimarzio superdist pe el...

Link to comment
Share on other sites

am vazut. vreau insa ceva care sa se apropie cat mai mult de sound si feel gibson

 

dar pana atunci trebuie sa scap de o gramada de echipament din pacate

Link to comment
Share on other sites

classicu are gat subtire,dar si soundul se subtiaza putin,chiar mai mult.am classic gibson si inainte am avut standard,si diferenta e mare.Nu stiu de unde ati scos asta cu classic ca al lui Slash.Slash are un 59 RI,cu gatul MAI GROS decat standardul.modelul Ace e dupa Custom si are Di Marzio,deci soundul nu e chiar cel clasic de Gibson.Tot Joe Perry mi se pare cel mai apropiat ca sound la categoria sub o mie de euro

Link to comment
Share on other sites

are gatul mai gros decat classicul,care are asa numitul slim taper neck,profil '60,care nu are treaba cu adevaratele profile din '60,alea erau mai groase.Modelul Slash era mai gros decat clasicul meu si mai subtire decat standardul.Clasicul meu e facut in 93,iar standardul in 90.Asa tin minte,dar nu cred ca ma insel,fiindca le-am avut pe toate 3 in mana in acelasi timp :) Oricum nu se mai fabrica de vreo 6-7 ani.

Cand am zis mai sus de Slash,eu m-am referit la chitara pe care canta el :) nu la epi

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.