www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

EMG vs. Duncan


Susceptor
 Share

Recommended Posts

pe un thread am zis ca dozele EMG se aud nasol din auzite (de la niste prieteni si asta am gasit si la niste reviews)..acum sincer..cei care au EMG sunt multumiti sau chiar sunt proaste..

si daca ati fi pusi sa alegeti intre EMG si Duncan Designed ce ati alege?!

si ce doze in afara de astea 2 ar fi recomandate pt metale mai grele?!

Link to comment
Share on other sites

Eu am un set de EMG 81 si sunt extrem de multumit de ele. Sunt extraordinare la armonice si au un ton de lead care efectiv urla. Am zis mai multe in review-ul de la m-1000. Nu vreau sa fac o comparatie cu Duncan pentru ca nu sunt prea avizat in privinta lor, dar din ce am incercat ( custom custom si '59 pe chitarele lui cearny ) mi se pare ca EMG 81 suna mai putin cald, ceva mai agresiv, cu mai multe inalte, scot armonice mai bine, au ceva mai multa forta si dau un sunet ceva mai definit. Cearny o sa ma contrazica :) Oricum nu poate fi vorba de o generalizare dat fiind ca exista extrem de multe modele de Seymour Duncan. Pentru partea de clean probabil SD sunt mai bune decat EMG-urile active, dar si aici depinde de gusturi. Oricum, EMG nu sunt in nici un caz doze proaste, dovada fiind faptul ca o gramada de chitaristi de metal le folosesc. De la Alexi Laiho cu HZ-H4 pana la cei de la Metallica cu 81 sau 60.

Link to comment
Share on other sites

Hai sa facem putzina lumina aici. In primul rand nu compari EMG (cele active) cu Duncan Designed.. Duncan Designed e un brand mai accesibil ca pretz, dar n-are nici o legatura cu originalele.. sunt doze slabe.. la fel cum sunt EMG-urile pasive, adica EMG HZ..

 

Acum, diferentzele sunt nete.. voi comparatzi o doza activa, prin excelentza EMG cu o doza pasiva prin excelentza, Duncan... cine vrea compresie si semnal puternic din doza, merge pe active.. EMG-urile sunt alegerea multor shredderi cu state vechi de plata: Hetfield, Hammet, King, Cazares, Zakk Wilde etc... dozele pasive, care shi astea pot fi de blues, de rock, de metal (de ex. Duncan Distortsion), sunt totushi mai calde de regula, suna mai rotund si atentzie, fatza de cele active, au dinamica ... pe soloishtii cu nuantze in picking ii dezavantajeaza o doza activa.. dar Duncan au socs o serie se numeshte Live Wire.. doze active, care suna de pici... spun asta pentru ca le am io pe chitara.. iar Adi sau Cearny cred ca pot sa confirme... shi astea fiind alimentate la 18 V si nu la 9 V ca EMG-ul au si dinamica mai mare.. comparabila cu a celor pasive..

 

daca mai avetzi intrebari.. shoot...

 

pana atunci.. keep fucking shredding the damn guitar..

Link to comment
Share on other sites

dar dozele EMG pasive sunt mai bune decat cele Seymour Duncan sau Duncan Designed pt 'shredderi'?

aka ce sa imi iau pt chitara

 

legat de acel mic preamp...cu ce ajuta? adica daca am doze active sau doze pasive + preamp...e vreo diferenta?!

 

EMG HZ ca si Duncan Designed sunt slabe.. PUNCT...

 

vrei doze bune, ai EMG 81 sau 85.. de regula cele mai folosite.. plus panoplia intreaga de doze de la Symour Duncan, din care recomand cele active, Distortsion, Invader si Dimebucker (for a scooped meaty drive)

 

sunt diferentze.. in acelashi preamp o doza activa puternica suna altfel decat una pasiva.. de ex. Metal Live Wire de la Duncan are 21 db output.. think about that!!!...

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

pt TERA: cum ne putem intalni sa aud si eu live-wire-urile, ca ma batea si pe mine gandul sa-mi iau, dar vreau sa le aud inainte. :):)

Link to comment
Share on other sites

adica eu pot sa imi cumpar chitara aia si daca schimb dozele cu unele hz4 ar suna cum ar suna niste doze active 81

(asta am vazut pe forum, ca emg hz h4 sunt echivalentul pasiv de la emg 81)

 

da mah, dar intelege ca nu or sa sune la fel... EGM HZ dudie de bashi bashitzi iar sound-ul nu este bine definit... am auzit nishte HZ-uri pe un Jackson si nu mi-au placut deloc.. prcatic nu au nici o legautra cu cele active

Link to comment
Share on other sites

Guest Razz

HMMMMMMMMM Am auzit eu ca astia au un chitarist meserias :)

 

Da-mi mai multe informatii te rog despre dozele alea semyour douncan active pe care le ai.

Se poate cumpara setul complet : doze,cabluri, suport baterie, jack stereo si ce mai trebuie?. Dar baterie deaia se gaseste ???

La ce pret se ridica toata afacerea ?(unde se gasesc)

Pun intrebarea fiindca exista un set ZW de la EMG care m-i se pare super tare, si vine cu toata partea electrica la un pret destul de bun 195 EUR (Musik-produktiv)

Cei care sunt in domeniu dati-mi cateva date despre setul asta, ca review-urile de pe net nu stiu car sunt de bune. Oare cum suna clean?, si cun un overdrive puternic?

Link to comment
Share on other sites

Nu te lua dupa auzite, sa nu fii deceptionat.. :)

 

Live Wire de la Duncan se poat lua si separat si exista si set, cu tot ce trebuie: pot-uri, cabluri, rezistentze etc.. E tot in jur de 200 Euro... io atat am dat pe ele la unguri..

 

Daca vrei doza de metal, dar canti si clean, ia-tzi setul ZW de la EMG.. sunt numa bune de dat in jos la modul grav...

 

Daca rupi cateva minute s aciteshti tot topicul, vei vedea care sunt diferentele si vei gasi si raspunsul la intrebari..

Link to comment
Share on other sites

Principala idee care sta in spatele dozelor active este aceea ca o doza pasiva pt a avea semnal puternic trebuie sa aiba magnet puternic si foarte multe spire. Toate aceste sint dezavantajoase dpdv al soundului. Spire multe inseamna scaderea frecventei de rezonanta, adica suna cu mai putine inalte. Magnet puternic inseamna "magnetic pull" adica magnetii atenueaza din vibratia corzilor rezultind sustain mai putin. Constructia unei doze pasive puternice este un compromis intre acesti factori. Dozele active elimina complet acest impediment prin faptul ca au magneti foarte slabi si bobine cu putine spire, avind de fapt un semnal extrem de mic dar fff curat. Acesta e apoi amplificat cu ajutorul unui preamp incorporat, putindu-se obtine volum oricit de mare.

 

Dupa parerea mea cel mai bun exponent al soundului activ este David Gilmour. Ascultati soundul lui de pe ultimele discuri si cum suna mai ales pe clean.

 

Dezavantaje. Un sunet rece, fara personalitatea pe care o dau magnetii sau bobinele cu toate neliniaritatile lor.

 

Avantaje. In afara de cele de mai sus nu au probleme de impedanta, pot functiona cu cabluri foarte lungi, au zgomot de fond extrem de mic.

 

EMG HZ sint pasive. Nu au nici o legatura cu cele active. Nu va lasati amagiti de numele EMG. Nu se compara nici pe departe cu Seymoure Duncan sau Di MArzio.

 

Dragos

Link to comment
Share on other sites

Eu personal optez ANYTIME pentru Seymour, in defavoarea EMG.

E o chestie pur personala alegerea intre cele doua si conteaza foarte mult ce sound cauti. Asa cum s-a mai scris, EMG n-au pic de personalitate :) Seymour in schimb suna mai "rotund", si infunctie de alegere, Seymour poate suna la fel de "suparat".

Poate voi intra in meciuri cu unii de pe forum dar parerea mea e urmatoarea: pentru heavy (de la Metallica inclusiv spre "mai rau") EMG; de la metallica in jos (spre anii 80) Seymour.

Intr-adevar, pentru clean EMG suna beton. DAR NUMAI PENTRU CLEAN (curat-curat)!!! Daca vi se pune pata sa cantati un clapton, un gary moore sau alte bluzane - tot seymour ramane prima optiune.

 

Sa te tzi contraziceri akuma de la fanii EMG :)

 

PS. Am eu de vanzare EMG HZ H4.

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea
pentru heavy (de la Metallica inclusiv spre "mai rau") EMG; de la metallica in jos (spre anii 80) Seymour.

 

stai sa inteleg, adik daca vrei sa canti hardcore, sau thrash sau death black, atunci iti iei EMG

 

iar daca vrei sa canti hard-rock si alte tipuri de bolovani, iti iei SD??? :):):)

 

pai atunci de ce canta ma Dimebag (RIP) pe SH6 si Dimebucker, de ce canta cavalera tot pe SH6??? si altii, care nu mii mai aduc aminte.

 

tin sa precizez ca in momentul de fata nu sunt fan nici EMG si nici SD

inca incerc sa imi fac o parere, nu de alta, dar vreau si eu sa imi schimb dozele pe chitara

 

in momentul de fata, cred ca o sa merg pe SH6 de la SD, dar cine stie pe viitor

Link to comment
Share on other sites

pai depinde de ce-ti place sa auzi si sa canti

mie de exemplu imi place soundul metallica, deci probabil mi-as lua emg daca mi-as schimba dozele...cu toate ca imi dau seama ca soundul inseamna mult mai mult decat doze (ex. amplificatoare de .......XXXXXX $ si alte alea)

cel mai bine ar fi sa le auzi cum suna in chitara ta, dar nasol e ca nu prea ai cum sa faci asta

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

ba poti dar costa, adik, iti iei un set de doze, daca nu iti place, iti iei altele si le vinzi pe primele, si tot asa, pana ajungi la soundul dorit. faza proasta e ca o sa mergi in pierdere, pana iti gasesti dozele care ti se potrivesc, pt ca setul pe care l-ai cumparat initial, nu mai poti sa-l vinzi la aceiasi bani si tot asa.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.