www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Trecerea De La Scule Low End La Mid End (Topicul Sculele Saracului)


Riccardo

Recommended Posts

Guest tkh1105

Apropo, daca îmi poate sugera cineva o soluție ieftina de genul, de a folosi un controller midi "foot friendly" pentru schimbarea efectelor in Guitar Rig sau soft-uri de genul, as fi recunoscator. Ceva simplu mi-ar trebui, macar de genul schimbarea preseturilor în sus ºi în jos. Cred ca e in tonul topicului cerinta asta.

... nu stiu cat de ieftina este solutia dar un FCB1010 midi footcontroler am gasit eu ca si solutie ideala ptr controlul diferitelor programe,gen Guitar Rig,Reaper,etc.. In plus am comandat de la un tip din Belgia un cip creat special ptr FCB1010 care transforma controlerul intr-un stomp box controler (costa vreo 16 euro cipul cu tot cu transport, dar merita toti banii). Despre controler pot spune ca isi merita toti banii, vreo 100 de euro, mai ales daca folosesti mult midi si in plus are si posibilitatea de channel switching ptr amplificatoare. In fine,era doar o sugestie.

Si ca sa fiu on topic, votez ptr procesor cu posibilitate de interfata audio,ca si solutie ideala atat ptr repetat,inregistrat acasa dar si mai mult de atat...

Link to comment
Share on other sites

Salut guys.

 

M-am tot documentat zilele astea. Colegul manbearpig mi-a recomandat un mixer pe post de preamp. Am citit despre solutia asta si opinia publicului larg este ca preamp-urile din mixere sunt mai slabe decat cele dintr-o interfata audio si ca latenta ar fi mai buna pentru o interfata. Deci, cumva tind spre o interfata.

 

Acuma, am mai descoperit o "fericire": in cazul focusrite-ului, care este laudat in cam toata review-urile pe care le-am citit, exista posibilitatea de a schimba impedanta la intrare, mai mica pentru microfon si mai mare pentru chitara. Problema este, din cate am citit, cea de chitara este cam mare si cea de microfon este cam mica, astfel ca ori pierzi din dinamica, ori semnalul este prea puternic si intri in cliping. Solutia ar fi un DI box, dar o alta investitie care, probabil, necesita un alt reseach riguros. Am gasit urmatorul site unde explica important DI box-ului si se gaseste un sample foarte interesant pentru a arata diferenta intre sunetul direct intr-o interfata audio sau printr-un DI si apoi in interfata:

 

http://www.basic-hom...rect-boxes.html

 

O sa continui sa ma documentez in acest sens. Din ce am citit, as avea de o impedanta de 1 M pentru chitara ca sa obtin un semnal optim pentru doze pasive. O sa va tin la curent daca mai gasesc informatii pentru a-i ajuta si pe ceilalti aflati in aceasi situatie.

 

 

L.E: As putea sa folosesc pedala Digitech Hot Head pe post de un booster si sa vad ce rezultate obtin pentru intrarea de microfon. Singura teama in acest sens este sa nu imi "coloreze" prea mult tonul chitarei

Edited by Riccardo
Link to comment
Share on other sites

Guest tkh1105

..uite aici o alternativa care are cam tot ce ai tu nevoie,la un raport calitate/pret f bun... ,zic eu.

http://www.allen-hea...oductId=ZED10FX

 

...cat despre diferente notabile cu plusuri si minusuri intre calitatea preamplificatoarelor din mixere si placi de sunet,etc se poate vorbi doar atunci cand pretul lor incepe sa contina de la 4 cifre in sus si se masoara in Euro.

Restul intra la categoria, tehnica de marketing ;)

Edited by tkh1105
Link to comment
Share on other sites

Salut guys.

 

M-am tot documentat zilele astea. Colegul manbearpig mi-a recomandat un mixer pe post de preamp. Am citit despre solutia asta si opinia publicului larg este ca preamp-urile din mixere sunt mai slabe decat cele dintr-o interfata audio si ca latenta ar fi mai buna pentru o interfata. Deci, cumva tind spre o interfata.

 

Acuma, am mai descoperit o "fericire": in cazul focusrite-ului, care este laudat in cam toata review-urile pe care le-am citit, exista posibilitatea de a schimba impedanta la intrare, mai mica pentru microfon si mai mare pentru chitara. Problema este, din cate am citit, cea de chitara este cam mare si cea de microfon este cam mica, astfel ca ori pierzi din dinamica, ori semnalul este prea puternic si intri in cliping. Solutia ar fi un DI box, dar o alta investitie care, probabil, necesita un alt reseach riguros. Am gasit urmatorul site unde explica important DI box-ului si se gaseste un sample foarte interesant pentru a arata diferenta intre sunetul direct intr-o interfata audio sau printr-un DI si apoi in interfata:

 

http://www.basic-hom...rect-boxes.html

 

O sa continui sa ma documentez in acest sens. Din ce am citit, as avea de o impedanta de 1 M pentru chitara ca sa obtin un semnal optim pentru doze pasive. O sa va tin la curent daca mai gasesc informatii pentru a-i ajuta si pe ceilalti aflati in aceasi situatie.

 

 

L.E: As putea sa folosesc pedala Digitech Hot Head pe post de un booster si sa vad ce rezultate obtin pentru intrarea de microfon. Singura teama in acest sens este sa nu imi "coloreze" prea mult tonul chitarei

 

Am impresia ca tu intelegi din articolele citite cam tot atat cat inteleg eu din articole despre relatia campului magnetic cu gravitatia .Este interesant incitant dar nu prea inteleg ...

 

Nu mai citii nimic , BANI estem ?...

 

Cred ca la ora actuala cea mai buna alegere este un recorder digital /studio portabil.Are de toate ce ai putea sa ai nevoie ptr urmatorii 5-6 ani.

Boss sau Zoom ...ptr chitara ...BR BR 80 foarte mic compact de "buzunar " iar Zoom R-8 mai mare dar si mai complex ..

 

amandoua tipuri au efecte foarte bune ..de la inregistrare --mixare pe 8 canale pana la masterizare

 

Zoom pare mai convenabil ca si pret/calitate .si complexitate ..

 

Axe FX este foarte scump si este ptr profesionisti de backing nevoiti sa aiba zeci de tonuri ptr a acompania mai multi artisti in acelasi concert ...sau mai multe cover-uri ....ptr un artist solist nu-i prea vad rostul..

 

chestia cu "coloratul" sunetului ...chiar tu o sa colorezi caci ptr asta a i reglaje multiple ca sa faci sa sune un "master " compact si bine .

Poate cu vocea ar fi sa nu coloram mai nimic dar ......si in acest caz se coloreaza ..ca sa iasa bine produsul final. ..

Link to comment
Share on other sites

Multumesc domnule Arpi de sugestie. Intradevar Zoom R8 chiar pare o scula interesanta. O sa vad in functie de buget cum ma descurc, momentan http://us.focusrite.com/usb-audio-interfaces/scarlett-2i2 pare fix ce imi trebuie, dar daca pot extinde bugetul o sa iau in considerare recomandarea dumneavoastra :).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.