www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Puteti Spune Despre Aceasta Chitara?


AlinQ
 Share

Recommended Posts

Nu e un brand cunoscut. Cheitele si felul in care e taiata ma fac sa cred ca e o chitara originala Made in China(ceva idei "originale" de la Fender, Ibanez, Gibson si Jackson) .

Daca suna acceptabil, are Truss rod, hardware-ul nu se sparge si nu se toceste usor o poti folosi si chiar inbunatati.

Eu as verifica urmatoare in ordine (asa se face cu orice chinezarie):

1. Lemnul si finish-ul

2. Daca are Truss rod si daca poate fi reglat

3. Lipiturile

4. Distantele intre nut si fret-ul 12 si fret-ul 12 si bridge, distantele intre toate celelalte fret-uri

5. Gatul (sa nu fie rasucit, curbat aiurea, stramb), fretboard-ul (sa nu fie inegal pe lungime, prost prelucrat, inegal stanga dreapta) si fret-urile ( sa nu fie prea uzate, sa nu fie prost asezate sau neprelucrate)

6. Inbinarea gatului cu corpul

(daca pana aici stai bine este o chitara utilizabila fara probleme majore)

7. Hardware-ul

8. Partea electrica

Daca toate astea ies ok nu tre decat sa reglezi action-ul, sa o intonezi, sa o acordezi si sa canti...

Edited by serby
Link to comment
Share on other sites

Mersi serby.

1. par ok

2. are dar nu cred ca ma bag, poate ma razgandesc

3. sunt ok

4. am mai avut reghin si un epiphone lp si sunt mai placut impresionat de aceasta chitara la partea cu fret buzz.

5. par ok, e necantata chitara

6. un ok Bolt-on

7. Dozele parca suna cam ascutit, tremolo probabil ar dezacorda foarte rapid chitara si nu cred ca am sa-l folosesc, poate foarte rar.

8. Nu aud zgomote neplacute la alegerea dozelor sau cand umblu la potentiometre.

 

Overall, sunt multumit de chitara, net superioara reghinului care am avuto si se apropie de epiphone lp, la unele parti o intrece, la fret buzz, dar ca sa fiu corect eu nu am apucat sa testez epiphonneul cand am cumparato.

Link to comment
Share on other sites

Overall, sunt multumit de chitara, net superioara reghinului care am avuto si se apropie de epiphone lp, la unele parti o intrece, la fret buzz, dar ca sa fiu corect eu nu am apucat sa testez epiphonneul cand am cumparato.

 

Din cauza punctului 2, "are (truss rod) dar nu cred ca ma bag, poate ma razgandesc", este greu sa compari chitarele intre ele. Cat timp nu exista defecte de fabricatie (gat stramb, taste denivelate, etc), orice chitara poate fi setata sa ofere o actiune ok fara fretbuzz. Mergand pe setup-ul facut de fabrica si schimbarile climatice prin care a trecut chitara, mai ales la astea entr-level, este imposibil sa iei o chitara si sa spui "asta are fretbuzz" sau "nu e o chitara buna".

Invata sa faci setup, citeste pe net, sunt o groaza de informatii.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.