www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fender Mustang Floor


levi.h
 Share

Recommended Posts

Nu am incercat, dar am discutat cu cineva care a cantat pe unul, concluzia a fost urmatoarea: clean-uri bune si foarte bune, crunch satisfacator, high gain nu tocmai grozav. La banii astia mai bine iei un ToneLab LE daca nu mai gasesti SE. Sau un Line6 POD HD300, daca stii sa il reglezi (adica daca ai rabdare cu el) scoti niste tonuri foarte bune din el. Eu am vandut ToneLab SE pentru ca mi-am luat HD500 care la capitolul tonuri e aproape la fel cu HD300.

Link to comment
Share on other sites

Am avut tonelab LE, nu il recomand in locul la fender, are un mic defect la pedala, dupa un timp, tinde sa ''o ia in jos'' fara sa apesi pe ea. La partea de clean si efecte era bun, suna ''natural'', la partea de drive insa, era cam dezastru.

Edited by Les Paul 1960
Link to comment
Share on other sites

Eu am cam avut de toate, sau macar am cantat pe ele. ToneLab LE suna chiar ok pe drive, mai putin pe tonuri foarte porcoase. Am auzit tonuri high gain foarte reusite gen Steve Vai sau Satriani si nu numai. Incearca cu US High Gain ca amplificator cu Tube Screamer sau alt booster in fata.

 

Daca LE-ul suna rau pe drive nu cred ca vrei sa auzi cat de bine poate sa sune Fender-ul pe high gain. Nu neaparat ca nu ar suna a ceva, dar tonul se aude ca e digital 100%, la Vox parca nu se aude prea tare ca este procesor, este mult mai amp like.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

N-am Fender Mustang Floor, in schimb am un amp Fender Mustang I, iar din cate am inteles eu, Mustang Floor are exact aceleasi functii ca si un amp Mustang, numai ca e fara difuzor.

 

Tot ce pot sa-ti spun eu e ca, daca te bazezi strict pe preseturile cu care vine din fabrica, nu stiu daca o sa-ti placa (ma refer aici in special la asa-zisele tonuri de metal cu care vine el presetat). Poate cel mai mare avantaj al lui e faptul ca iti poti customiza tonul (aproape) cum vrei tu prin softul Fender FUSE. Ai o gramada de optiuni si de efecte la care nu ai acces in mod normal din interfata amplifului/procesorului. Eu numai asa am reusit sa scot ceva chiar destul de interesant (as zice eu) din Mustangul meu... ideea e sa ai rabdare sa stai sa butonezi...

 

Oricum, cred ca ai fi ceva mai castigat decat mine cu procesorul asta, dat fiind faptul ca trebuie conectat la boxe ca sa auzi ce canti, si sa auzi tonul real... nu stiu cum e la celelalte modele din seria Mustang, insa la amplificatorul meu, tonul din difuzorul amplificatorului e de mii de ori mai varza (mai infundat, mai slab) fata de cum se aude daca inregistrez chitara in calculator, cu ampliful conectat prin USB...

Edited by mike KidLazy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mai intervin o data, nu mai pot edita postul anterior, si nu ma pot abtine sa nu mai fac o observatie: @levi.h, abia acum am apucat sa vad filmuletul pe care l-ai pus in postul tau, si indraznesc sa zic chiar ca Mustang Floor e mai misto decat combo-ul - vad ca iti ofera inclusiv posibilitatea sa te "joci" cu efectele prin pedala (spre exemplu cum face tipul din video atunci cand foloseste wah), ceea ce e foarte tare, cu amplificatorul singur n-ai cum sa faci asa ceva.

 

Mai ca-mi pare rau ca nu mi l-am luat si eu... :(

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.