www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Footswitch Procesor


Zippy

Recommended Posts

Salut.Acum cateva luni mi-am cumparat un Behringer v-amp3 de la un coleg de forum.Toate bune si frumoase pana ajungi cu el pe scena.Acolo trebuie incontinuu sa dau de butonul de volum(ceea ce e chiar bine,dar de multe ori mi se intampla sa uit ca eu nu am volum pe chitara),asa ca as vrea un footswitch pentru el.Am cautat pe net,dar nu am gasit nimic.As dori sa imi spuna cineva unde si daca gasesc pe net(eventual de la un user al forumului).

Link to comment
Share on other sites

În mod normal ar fi trebuit să vină cu el la pachet. Dacă nu, poți folosi orice fel de footswitch cu două butoane cu contacte momentane! Nu cu reținere (latching), cum sunt marea majoritate. Dacă nu găsești, se poate fabrica destul de ușor (și probabil ieși mai ieftin decât cu unul 3rd-party).

Link to comment
Share on other sites

hmm..ok..ar fi destul de simplu de facut(m-am uitat mai atent pe net),dar am o problema..stii cumva de unde pot luat butoanele?Eu sunt din targu jiu,dar daca stii un magazin/site in bucuresti care sa aiba ti-as multumi

 

edit:crezi ca ar merge ceva asemanator cu ce are tipul asta?

 

Edited by Zippy
Link to comment
Share on other sites

edit:crezi ca ar merge ceva asemanator cu ce are tipul asta?

 

Asemănător, dar vezi că ălea-s butoane cu reținere (bistaile, latching).

Ai o grămadă de opțiuni. Footswitch-ul original e (câte) un microcontact acționat de pedală printr-un picioruș de cauciuc, la fel ca în cazul majorității pedalelor de efect cu clapă (cu bypass electronic). Poți merge pe varianta asta și să folosești ce actuator ți-e mai la îndemână. Uite aici un exemplu: http://www.geofex.co...tch_pancake.htm

Sau poți folosi direct buton special făcut pentru a fi abuzat, de genul ăsta: http://www.adelaida....bil-ps24b2.html

Butoanele necesare și jack-ul se găsesc la orice magazin de componente electronice sau le poți comanda.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.