www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Melodie Metalcore-Ish


Guest Nasuke
 Share

Recommended Posts

Băăăăăăăăăă, dă solo-ul ăla mai tare că e fain!!! :rock:

 

Revenind la o manieră mai calmă, mie îmi place piesa. Nu mi se pare că e basul prea tare, pentru gustul meu. Ca ritm, piesa e uşor monotonă, poate şi din cauza tobelor, care urmează o linie cu destul de puţine schimbări. Poate ar fi mers bine un bridge, un interlude, un breakdown, ceva care să rupă ritmul. Sau măcar un chorus amărît, cu cîteva acorduri, ţinute 1-2 timpi fiecare :)

 

În fine, una peste alta, mie mi-a plăcut, destul de modern şi pe gustul meu.

 

Încă un comentariu: la început, chitara din dreapta care face intervenţiile alea scurte, mi se pare că "se rupe" aşa, brusc. E din cauza mixului, cred, adică intervenţiile sînt prea punctate, nu ştiu cum să zic.

 

Dar, repet, îmi place. :respect:

 

Întrebare clasică: ce instrumente ai folosit (chitară, amp/procesor/software, metoda de înregistrare :) ).

 

Mersi şi la mai mare!

Link to comment
Share on other sites

Suna a In Flames, ceea ce mie imi place.

 

Compresia exagerata la tobe face praf tot mixul insa.

 

Solo-ul as zice sa il mai tragi o data, si sa folosesti vibrato, tinand cont ca nu-s multe pasaje rapide si ai note pe care stai destul de mult.

Edited by manbearpig
Link to comment
Share on other sites

Guest Nasuke

ESP LTD KH-202 Bagata direct in Line In si folosind Revalver MK III.V Trial pentru ton.Chitara care e la vanzare apropo :P. Nu prea ma pricep eu la facut eq si acum ca ma gandesc, chiar nu am nici cea mai vaga idee de ce nu am bagat vibrato :D

Edited by Nasuke
Link to comment
Share on other sites

Offtopic: Ce-mi place de fiecare data cind postez inregistrari sau comentarii la ale altora este ca-mi redescopar standardele. Undeva pe la genunchiul broastei... Comentez eu entuzismat "Bine, baaaa! Super fain!" si toate celelalte comentarii sint cu mult mai critice :) si baga baietii argumente, cu compresia, cu cinelu', cu inaltele de la 7.3243 kHz s.a.m.d. :) Na, ma invat si eu, mai ma antrenez, mai ma rafinez, devin mai greu de multumit :)

 

Scuze @Nasuke de poluare :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Nasuke

Eh, eu sunt curios de pareri la compozitie ca nu le am eu cu mix/master. Gasesc si eu tonu si dau de volume pe acolo in rest habar n-am ce sa fac intr-un eq :D

 

Si imi plac si mie melodiile cun break si chestii deastea dar mi-a iesit ceva liniar si nu am vrut sa bag chestii de genu doar de dragul lor

Edited by Nasuke
Link to comment
Share on other sites

Guest Nasuke

Am amp real dar n-am interfata sa pot sa il bag direct in calc si sa simulez un cabinet :) Si cat despre procesoare, am avut si am acess la procesoare bune dar sincer prefer tonurile din revalver. Dar acum am gasit Pod Farm si e ceva foarte interesant. Usor de configurat si multe optiuni de ton. Am atasat o proba asa sa vedeti cum o sa sune chitara in urmatoarele inregistrari daca mai fac :D

 

Defapt 2 chestii. Imi plac ambele tonuri dar depinde de context :)

Alt Ton.mp3

AltSample.mp3

Edited by Nasuke
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.