www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Adi M - Înregistrãrile Mele


Adi M
 Share

Recommended Posts

Am decis şi eu să îmi fac un topic unde să pun înregistrările, la un loc.

 

Iată link-ul de SoundCloud: http://soundcloud.com/adim-1

 

Puteţi găsi, momentan:

 

Slayer - Mandatory Suicide (în acordaj C#)

Slayer - South of Heaven (în acordaj C#)

Slayer - Catatonic

Cannibal Corpse - Evisceration Plague

Cannibal Corpse - Scourge of Iron

Paradise Lost - First Light

Paradise Lost - Frailty

Paradise Lost - I Remain

 

Toate înregistrările au fost făcute direct cu procesorul meu Digitech RP 350 în calculator şi editate cu Sony Sound Forge. Editările post-rec au fost menţinute la minim, am cîntat totul dintr-o bucată (adică fiecare pistă cap-coadă). Tobele şi basul sînt din GuitarPro, convertit din midi în mp3.

 

Am greşeli şi greşeluţe, procesarea post-rec (mixaj, masterizare, panoramare etc) este cel mult rudimentară, dar...astea sînt. :)

 

Mulţumesc celor ce vizitează sau lasă comentarii.

 

Audiţie plăcută! :):rock:

 

P.S. Dacă e să fac şi un teaser, "în curînd pe ecrane":

 

Cannibal Corpse - Hammer Smashed Face

 

Morbid Angel - Where the Slime Live

Edited by Adi M
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am adăgat și Where the Slime Live, înregistrat în grabă. Nu prea-mi place cum sună bend-urile alea mici din temă.

 

Oricum, pe toate e destul de probabil să le refac, după ce mai exersez. Momentan e un chin real să înregistrez și să editez, chiar și acele puține modificări pe care le fac. Laptop-ul meu e leneș rău. De-aia înregistrările sînt de proastă calitate și am înghițit unele greșeli, nevrînd să refac înregistrarea (nu numai de lene :) ).

 

În fine, la nivel de amator, poate merit ceva comentarii, de orice fel :)

 

Mersi.

Link to comment
Share on other sites

Guest antony

Suna bine .

Pentru inregistrat incearca sa folosesti Cubase si Superior drummer.

Foloseste efectul ca si placa de sunet - are usb si din cate imi aduc aminte se poate.

Cubase poate parea ciudat la inceput dar dupa ce te obisnuiesti cu el este de neinlocuit.

Lectii despe cum se folosesc le gasesti pe youtube.

Rezultatul va fi incomparabil.

 

Succes ,

Link to comment
Share on other sites

Suna bine .

Pentru inregistrat incearca sa folosesti Cubase si Superior drummer.

Foloseste efectul ca si placa de sunet - are usb si din cate imi aduc aminte se poate.

Cubase poate parea ciudat la inceput dar dupa ce te obisnuiesti cu el este de neinlocuit.

Lectii despe cum se folosesc le gasesti pe youtube.

Rezultatul va fi incomparabil.

 

Succes ,

 

Păi chiar folosesc procesorul ca placă de sunet, îl ia pe el la input device.

 

Despre Cubase și Superior Drummer știu cîte ceva, numai că hardware-ul laptop-ului nu-mi permite să-l folosesc. Și-așa mă chinui cîte o oră să înregistrez ceva pe 3-4 piste și să le suprapun cum trebuie. Cum am zis, laptop-ul e motivul principal pentru care am lăsat lucrurile rudimentare.

 

Mulțumesc pentru vizionare/audiție și comentariu.

Link to comment
Share on other sites

La Evisceration Plague parcă am observat, dar e posibil să mă înșel. E încet mixată chitara și tot mix-ul e în general încet, așa că devine mai greu de evaluat.

Când mixezi fii atent și la PPM (nivelul maxim, cu care se lucrează în general în mediul digital) și la VU-metru (nivelul RMS, la care răspunde urechea).

Link to comment
Share on other sites

Atunci nu cred că te mai pot servi, îmi pare rău. Înregistrarea aia e mai veche, iar patch-ul l-am modificat mult, deci nici măcar o mostră cu acel tip de sunet nu mai am... Știu că am mixat încet, mă străduiesc să rămîn pe verde sau puțin galben la nivele.

 

...mai vrei ceva? :) Încearcă să explici un pic ciudățenia pe care ți s-a părut că ai sesizat-o.

Edited by Adi M
Link to comment
Share on other sites

Încearcă să explici un pic ciudățenia pe care ți s-a părut că ai sesizat-o.

Well, te poți uita și singur să vezi dacă track-ul de chitară are informație semnificativă peste să zicem 7 KHz.

 

Pentru a stabili dinamica/nivelul potrivit mixajului/masterului poți începe prin a studia piese comerciale. Un VU-metru precum acesta poate fi util.

Link to comment
Share on other sites

Well, te poți uita și singur să vezi dacă track-ul de chitară are informație semnificativă peste să zicem 7 KHz.

 

OK, mersi. Știu sigur că la majoritatea patch-urilor mele (inclusiv la astea, dacă nu mă înșel), înaltele le țin foarte jos. Ce e peste 5-7 kHz știu că dau cel mult la 1 dB, dar de obicei pe minus. Așa îmi place cum sună. De aici rezultatul.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.