www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Effects Loop Send And Return


Recommended Posts

Buna ziua!!

Am si eu o mica nelamurire in legatura cu Effects Loop Send and Return.

Imi puteti spune cum functioneaza Send and Return ??

Stiu ca poate este un lucru banal dar inca nu am gasit ceva clar.

Am un Marshall MA 50 C si acolo am vazut chestia asta dar si la POD HD

Va multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Guest Serjio

FX Loopul functioneaza relativ simplu. Chitara intra in amp prin jackul de input si in caz ca in jackurile de send/return nu exista conexiune iese sunetul cu setarile de pe amp(clean, overdrive etc). In cazul in care exista cabluri in acele porturi, semnalul de la chitara este transmis prin FX SEND prin cablul aferent catre un receptor(un procesor de efecte sa zicem).In acest caz, cablul din FX SEND trebuie introdus la inputul procesorului.Ei bine de aici treaba merge usor: procesorul iti adauga efectele si ti le scoate prin outputul sau care va fi conectat la FX RETURN. Astfel, semnalul chitarei va fi transmis nu difuzorului ci FX SEND-ului si implicit procesorului care iti modeleaza sunetul. De aici sunetul modelat se intorace in FX RETURN si iese prin difuzor. Ampurile transmit de obicei prin FX SEND semnalul chitarei cu simulare de amp, adica inca poti folosi egalizatorul/overdriveul incorporat in amp. De aceea, in unele cazuri, cand vrei sa depasesti acest amp simulator, iti introduci chitara in procesor, si procesorul direct in FX RETURN, astfel nemai beneficiind de efectele incorporate in amp.Cateodata, FX SEND are si rol de LINE OUT, adica mai poti alimenta un difozor cu aceeasi (sau mai mica, in funcite de modelul de amp) putere.

 

 

:rock: Cam asta e filozofia. Sanatate

Edited by Serjio
Link to comment
Share on other sites

In loop se introduc diferite efecte ,cum a spus colegul de mai sus, efect loop poate fi paralel sau serie cu semnalul din amp.

Colegul Serjio ,depinde unde este cuplat circuitul loop,la unele ampuri este inainte de corectorul de ton,la altele inaintea etajului final,deci nu se poate folosi ca line-out orice send de loop.

Iesirea de line out se face in general dupa iesirea de difuzor,marea majoritate a ampurilor nu au cabsim,in iesirea de send loop nu poti introduce un difzor,in cel mai bun caz poti introduce semnal in alt amp.

 

pentru o mai buna intelegere urmareste citeva scheme ,observa unde este amplasat efect loop,observa ca nu au cabsim sau lineout din preuri

post-7787-0-91786600-1345468091_thumb.gif

post-7787-0-45690800-1345468112_thumb.gif

post-7787-0-82074300-1345468160_thumb.gif

mesa_boogie_dualrectifier_3ch_solo_head_ET.pdf

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Guest postalservice101

FX Loopul functioneaza relativ simplu. Chitara intra in amp prin jackul de input si in caz ca in jackurile de send/return nu exista conexiune iese sunetul cu setarile de pe amp(clean, overdrive etc). In cazul in care exista cabluri in acele porturi, semnalul de la chitara este transmis prin FX SEND prin cablul aferent catre un receptor(un procesor de efecte sa zicem).In acest caz, cablul din FX SEND trebuie introdus la inputul procesorului.Ei bine de aici treaba merge usor: procesorul iti adauga efectele si ti le scoate prin outputul sau care va fi conectat la FX RETURN. Astfel, semnalul chitarei va fi transmis nu difuzorului ci FX SEND-ului si implicit procesorului care iti modeleaza sunetul. De aici sunetul modelat se intorace in FX RETURN si iese prin difuzor. Ampurile transmit de obicei prin FX SEND semnalul chitarei cu simulare de amp, adica inca poti folosi egalizatorul/overdriveul incorporat in amp. De aceea, in unele cazuri, cand vrei sa depasesti acest amp simulator, iti introduci chitara in procesor, si procesorul direct in FX RETURN, astfel nemai beneficiind de efectele incorporate in amp.Cateodata, FX SEND are si rol de LINE OUT, adica mai poti alimenta un difozor cu aceeasi (sau mai mica, in funcite de modelul de amp) putere.

 

 

:rock: Cam asta e filozofia. Sanatate

Cam complicat raspunsul si nu prea i-ai raspuns cum trebuie.

 

Ca sa iti dai seama ce este FX LOOP intai trebuie sa ai idee de cum functioneaza un amplificator de chitara. El e format din 2 parti. Preamplificator si Amplificator (power amp), Semnalul intra in preamplificator unde se adauga culoarea tonului sau gainul apoi se duce in power amp unde este amplificat si iese prin difuzor. Unele efecte suna mai bine cand sunt puse DUPA preamplificator. Iar FX LOOP-ul se afla intre preamplificator si amplificatorul de putere. FX LOOP send iese din preamplificator , iar FX RETURN intra in amplificatorul de putere.

 

O schema ar arata asa

 

Input - > [Preamplificator - Fx send - Fx Return - Power amp - difuzor]

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.