www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Squier Strat Classic Vibe 50 Vs. Fender Standard Strat


Guest brams
 Share

Recommended Posts

Salutare tuturor!

 

Vreau sa cumpar o chitara electrica si sincer nu stiu ce sa aleg. Am auzit de acest Squier 50Vibe ca ar fi foarte bun, pe doze Fender. Fender Standard Strat, alaturi de morden player si poate de Classic 50 sunt cam singurele pe care mi le permit.

 

Ca amp, imi voi cumpara un Mustang 3, m-am tot uitat la review-uri si mi se pare potrivit pentru nevoile mele. Chitara o voi folosi mai mult ptr blues.

 

voi ce sfat mi-ati da? intre cele doua pe care anume sa o aleg?

 

multam!

Link to comment
Share on other sites

Modern Player si Classic Vibe sunt facute ambele in China, nu m--as baza prea mult pe faptul ca pe una scrie Fender si cealalta Squier. Eu as alege cu ochii inchisi Squier, la cat costa nu cred ca vei gasi in Romania Stratocaster nou mai bun. Mexican Standard iese din discutie, este scump si echipat destul de prost de fabrica (ma refer la doze, care in opinia mea trebuie neaparat schimbate). Classic Vibe vine echipat cu niste doze excelente, daca vrei un ton vintage de strat nu ai de ce sa le schimbi.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca tine de gusturi mai mult, dar si de configuratia dozelor pe care ti-o doresti. Eu tind totusi sa ii dau dreptate lui Blackthorn, chiar mi-a placut Vibe-ul pe care l-a avut la vanzare pana de curand. Pentru blues, e ok un Vibe '50. Modern Series sunt un compromis "made in China" acceptabil in gama de pret, si mi se par mai bune decat mexicanele.

Link to comment
Share on other sites

Dar intre Squier 50 si Fender 50 sunt diferente care sa justifice diferenta de bani? (deloc mica)

 

Da, intre Squier si restul, si eu tot spre Squier tind; am un fender electro-acustic si am cantat pe acustice si mai bune.

Link to comment
Share on other sites

60-ul l-am dat, dar mai am 50-ul si mai am un Fender Classic 50 din 2001 cu radiusul refacut si retastat cu taste mai medium jumbo. Mi-a placut foarte mult chitara dar, ca mai toate chitarile cu radius de 7.25 si taste vintage avea probleme cu bend-urile, acum in schimb este perfecta.

Link to comment
Share on other sites

Iti recomand cu incredere squier-ul classic vibe. La inceput am fost sceptic cand am auzit de aceasta chitara...dar acum nu m-as dezlipi de ea. Nu stiu cum au reusit sa faca asa chitara cu asa o calitate si sunet foarte bun la asa un pret mic. Worth every penny. A mea nu am sa o dau prea curand, are 2 ani de cand e la mine si pana acum, doar laude, se comporta excelent.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.