www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Inregistrezi Cu Digitech Rp155


Recommended Posts

Dec, cum inregistrez cu rp155? Stie cineva? Am cautat pe youtube si goagle tutoriale, dar..dupa tutorialele care le-am gasit, ar fi trebuit sa-mi cumpar un Jamman sau Tascam. Stiu ca este o varianta si fara Jamman sau Tascam, dar am uitat cum se face. :| Mi-am downloadat goldwave v5, il pot folosi cu rp-ul?

Link to comment
Share on other sites

Ar trebui sa ai un cablu din asta

usbcable.gif

 

Bagi capatul "gros" in procesor, la USB (intrarea de linga cea de alimentare), celalalt capat cu USB in calculator, cauti un program de inregistrat gen Audacity, Sony Sound Forge etc si dai Record...

 

Daca n-ai asemenea cablu, am inteles ca are acelasi format cu unul de imprimanta (probabil doar unele imprimante). Deci daca ai imprimanta care se conecteaza la USB in calculator, care are cablu de genul acesta, il poti folosi.

Link to comment
Share on other sites

Guest Hipster

Ar fi dragut daca prima oprire ar fi manualul de utilizare, nu forumurile. ;-)

Citez:

 

6. USB Jack

The USB jack connects the RP155 to a computer and provides two purposes. First it is used to

provide communication between the RP155 and the X-Edit™ Editor/Librarian software.

Second, it is used to stream four channels of audio (2 up / 2 back) to and from the computer when using the

RP155 to record via any DAW recording application.

Knobs 2 and 3 also control the direct/play-back mix and USB record level when USB is connected and the Pickup Row is selected.

Note: You can download the X-Edit Editor/Librarian software and USB drivers at www.digitech.com

 

Manual RP 155

 

Practic ce zice acolo este ca pe acel USB ai deja o placa audio integrata in procesor, nu iti trebuie inca o placa externa ca Tascam or stuff. Trebuie sa folosesti un cablu USB ca cel indicat mai sus de Adi M.

Atentie, in momentul in care vrei sa inregistrezi, trebuie sa alegi in PC ca sursa de intrare (inregistrare) doar placa de sunet a RP-ului si sa anulezi celelalte surse de intrare (Mic, Line In, Output Mix etc.). Apoi, verifica nivelul de inregistrare sa nu iasa o mare gajaiala, RP-ul stiu ca are un semnal de iesire destul de mare pe interfata USB.

 

Bafta.

Edited by Hipster
Link to comment
Share on other sites

Atentie, in momentul in care vrei sa inregistrezi, trebuie sa alegi in PC ca sursa de intrare (inregistrare) doar placa de sunet a RP-ului si sa anulezi celelalte surse de intrare (Mic, Line In, Output Mix etc.). Apoi, verifica nivelul de inregistrare sa nu iasa o mare gajaiala, RP-ul stiu ca are un semnal de iesire destul de mare pe interfata USB.

 

Bafta.

 

Am si eu un RP350 si am constatat ca atunci cind il conectez la calculator, se schimba automat ca placa de sunet sa fie procesorul si nu celelalte surse. Am incercat si pe Windows XP si pe 7. Deci conectezi la calculator si astepti sa scrie pe ecranul procesorului USB IN.

 

Iar in ce priveste nivelul, e reglabil. Daca atunci cind inregistrezi vezi ca urca pina la maxim nivelul indicatorului (peak-uri de-alea ca in Winamp :) ), apesi o data pe sageata aia in jos de la Edit de pe procesor (cele doua triunghiuri din stinga potentiomentrului "Tone Library"), sa iti scrie pe ecranul procesorului PICKUP si apoi rotesti de al doilea potentiometru, pe care scrie EFFECTS LEVEL (in dreptul la Pickup vezi ca scrie USB Record Level) pina la un volum acceptabil.

 

EDIT: Pardon, nu poate scrie pe ecranul procesorului USB IN sau PICKUP, ca nu e loc (la mine e :) ). Probabil ca va scrie doar IN, respectiv PU. Dar ai inteles ideea :)

Edited by Adi M
Link to comment
Share on other sites

Ar fi dragut daca prima oprire ar fi manualul de utilizare, nu forumurile. ;-)

Citez:

 

6. USB Jack

The USB jack connects the RP155 to a computer and provides two purposes. First it is used to

provide communication between the RP155 and the X-Edit™ Editor/Librarian software.

Second, it is used to stream four channels of audio (2 up / 2 back) to and from the computer when using the

RP155 to record via any DAW recording application.

Knobs 2 and 3 also control the direct/play-back mix and USB record level when USB is connected and the Pickup Row is selected.

Note: You can download the X-Edit Editor/Librarian software and USB drivers at www.digitech.com

 

Manual RP 155

 

Practic ce zice acolo este ca pe acel USB ai deja o placa audio integrata in procesor, nu iti trebuie inca o placa externa ca Tascam or stuff. Trebuie sa folosesti un cablu USB ca cel indicat mai sus de Adi M.

Atentie, in momentul in care vrei sa inregistrezi, trebuie sa alegi in PC ca sursa de intrare (inregistrare) doar placa de sunet a RP-ului si sa anulezi celelalte surse de intrare (Mic, Line In, Output Mix etc.). Apoi, verifica nivelul de inregistrare sa nu iasa o mare gajaiala, RP-ul stiu ca are un semnal de iesire destul de mare pe interfata USB.

 

Bafta.

 

RP155 vine cu un cd pt placa audio, nu?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.