www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Risc Seismic Flaros ?


Zoster
 Share

Recommended Posts

Iti las eu mesaj diseara, am un prieten foarte bun care a terminat facultatea de constructii, si e baiat destept. (a terminat al doilea din generatie).

E buna si o harta geologica si o sectiune, ca sa vezi ce formatiuni sedimentare ai si relatiile dintre ele. Te ajuta si o harta de hidro subterana.

Oricum la peste 7.2 cade jumatate din Bucuresti, cam asa era estimata treaba de decanul lor.

Edited by Les Paul 1960
Link to comment
Share on other sites

Eu sunt seismolog electric care si sunt cat de cat avizat. Deci ce se intampla... cladirile acestea prin modelul arhitectural si ca structura sunt nici asa nici asa... In primul rand depinde de cati oameni se afla, la momentul producerii evenimentului, in cladire... daca e blocu plin (adica este absolut necesar sa se mai dea si petreceri la momentul respectiv). Problema este urmatoarea ... compozitia si calitatea materialului a fost verificata?... Depinde extraordinar de mult de cat de bine a facut smecleu de ciment bade gheorghe care mesteca de zor cu lopata ... Iar cel mai mult depinde de cati chitaristi se afla in cladire... La ce activitate seismica are zona respectiva, mai degraba se prabuseste blocu daca da unu mai tare ampu... Iar daca (bate-n display)... deci daca se iveste vreo astfel de situatiune nefericita, iesirea de urgenta se va face in liniste si ordonat pe geamu de la balcon... Exista totusi speranta de supravietuire... Deci aceasta este parerea mea referitoare la chestiunea adresata mai sus... Sa ai o zi zdruncinata!

Link to comment
Share on other sites

Iti las eu mesaj diseara, am un prieten foarte bun care a terminat facultatea de constructii, si e baiat destept. (a terminat al doilea din generatie).

E buna si o harta geologica si o sectiune, ca sa vezi ce formatiuni sedimentare ai si relatiile dintre ele. Te ajuta si o harta de hidro subterana.

Oricum la peste 7.2 cade jumatate din Bucuresti, cam asa era estimata treaba de decanul lor.

 

Nu vreau sa bag sperietii-n oameni, dar cred ca ar cadea tot atat si la mai putin... pe langa calitatea materialelor folosite si caracteristicile terenului pe care e construita cladirea, mai conteaza enorm si daca s-au facut intre timp modificari la cladirea respectiva.

 

Spre exemplu, la mine in bloc, in decurs de vreo 3-4 ani, s-a tot gasit cate un vecin sa-si sparga nu stiu ce pereti prin casa (pereti de rezistenta, apropo), mai mereu se aude "zornaiala" in bloc si bubuituri de baros... acum, de vreo luna, daca nu chiar mai mult, iar s-a apucat una sa sparga pereti. Deci... foarte tare... NOOOOOT!

 

P.S.: in plus, zic ca mai conteaza destul de mult si prin cate "zgaltaieli majore" a trecut cladirea respectiva de-a lungul timpului.

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Orice cladire construita inainte de '77 sta prost la capitolul asta, e ca si cum ai juca la loto.. Depinde de mai multi factori.. Regimul de inaltime, materialele folosite, cladirile din jur, teren, interventii asupra structurii, etc.

Am fost in doo corpuri ale Flarosului si ambele aveau un vibe de "prindea-te-as la cutremur".. Daca ai alta alternativa pentru sala de repetitii in afara fostelor fabrici ale patriei, zic ca e mai sigur ^_^

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.