www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare Despre Cheite De La Takamine


Recommended Posts

Buna ziua,

 

Imi cer scuze din start daca nu am postat unde trebuie.Am facut contul acum 5 minute pt ca am o intrebare.

Am cumparat un Takamine EG363SC de la M&C Musical din Bucuresti si la 2 luni dupa, una din cheite mi s-a spart.Mentionez ca s-a spart doar partea de care se roteste atunci cand se realizeaza acordajul, parte facuta din plastic negru.

Aveti cumva idee daca se poate cumpara doar partea aia? Ca si la bucata, pretul unei cheite este peste bugetul meu momentan.Si sa o schimb cu totul iar nu-mi vine.

Initial m-am gandit sa iau o cheita si sa-i desfac doar partea respectiva si sa o pun la a mea...

 

Va multumesc pt timpul acordat.

O zi buna!

Link to comment
Share on other sites

A facut un tutorial Eugen despre problema asta.

http://forums.rgc.ro/topic/67429-tutorial-cum-facem-inlocuitori-pentru-inelele-de-plastic-de-la-cheite/

 

Daca esti pasionat de DIY, pare foarte simplu, in orice caz. Doar partea aia de plastic nu cred ca o gasesti. Poate doar la cineva care are o cheita ratacita pe-acasa, dar in magazin nu am vazut.

Link to comment
Share on other sites

A, tu de alea vorbesti... Ar trebui sa acopere garantia. Daca nu, poate gasesti o dracie de-aia prin magazin, sau la fel, SH de la cineva care a ramas cu o cheita ratacita, dar nu ebony shit, ca de banii aia iti cumperi un set nou de cheite.

http://www.magazinuldemuzica.ro/SCHALLER-TUNER-BUTTON-BK-_-21661.html

Edited by 'mnezãu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

am gasit pe net..cam asta ar fi http://www.allparts....tk-7724-0e0.htm

 

 

 

Crezi ca acopera garantia asa ceva?

 

Da!

 

Doar daca n-ai trantit tu chitara si ai rupt piesa respectiva.

 

Acea piesa a fost proiectata sa functioneze minimum (garantat prin certificat) 2 ani de zile de la data cumpararii, in conditii normale de utilizare.

 

Ce te costa sa mergi la magazin, sa povestesti si sa intrebi ce se poate face? Si asa ai zis ca n-ai bani. :) Sau scoate banul de la chișchireață.

Link to comment
Share on other sites

Da!

 

Doar daca n-ai trantit tu chitara si ai rupt piesa respectiva.

 

Acea piesa a fost proiectata sa functioneze minimum (garantat prin certificat) 2 ani de zile de la data cumpararii, in conditii normale de utilizare.

 

Ce te costa sa mergi la magazin, sa povestesti si sa intrebi ce se poate face? Si asa ai zis ca n-ai bani. :) Sau scoate banul de la chișchireață.

 

Ideea e ca eu m-am apucat si i-am dat cu picatura :)) ca era urgenta si aveam mare nevoie sa acordez chitara..ma rog, le-am trimis celor de la MC un email in care am explicat problema..daca nu, o sa cumpar de alea cu 18 lei cum a spus 'mnezau mai sus..sa merg pan la magazin ma costa 1 milion cel putin, ca nu stau in bucuresti :)), dar o sa fiu in bucuresti, nu pe banii mei, la sfarsitu lunii si daca zic ca mi-o repara, o sa merg atunci cu ea...acu vad ca sta ok cu picatura :)

Edited by Alex Daniel
Link to comment
Share on other sites

Vorbeste cu ei, daca iti vine greu sa ajungi, poate iti trimit prin posta sau ceva dracia. Le trimiti si poze sa vada exact problema. Poti sa faci si un post pe forum, probabil se va gasi cineva, care, asa cum am spus mai sus are o cheita pe-acasa, sa-ti trimita prin posta bucata respectiva. Oricum, e ceva simplu, se rezolva usor. Eu oricum nu prea ma folosesc de garantie la produse cumparate de prin alte orase, de cele mai multe ori din acelasi motiv, pozitia geografica.

 

Iar, daca faci comenzi pe ebay, gasesti si pe-acolo. Calitatea probabil e direct proportionala cu pretul, dar gasesti si la bucata, iei o cheita la 1$ si ti-ai rezolvat problema.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.