www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Putin Ajutor La Un Procesor


Recommended Posts

salut. am un procesor zoom g9.2tt cumparat la mana a 2-a, are vreo 3-4 ani , dar eu il detin de aproape 1 an, si pana acum a mers impecabil, insa de 2 luni am intampinat o mica problema, dupa ce incep sa cant volumul scade brusc la jumatate , asta dupa un anumit timp de ...10-15 minute, uneori si 30,....alteori nu patesc chestia asta, insa de ceva timp se intampla mereu. procesorul are 2 lampi 12ax7, una folosita ca energizer, cealalta ca accelerator. initial m`am gandit sa fie de la vreo lampa care s-a dus dupa anii astia, insa cineva mi`a spus ca ar putea sa fie ceva si de pe la circuite...stiti cumva ce e in neregula? sau pe cineva care se pricepe si ar putea sa`mi zica exact..? mersi

Link to comment
Share on other sites

"Ceva de pe la circuite" e absolut sigur, că altceva nu găsești înauntru :D N-ar fi trebuit să cedeze încă, dar poți începe cu înlocuirea lămpilor (întâi una, verifici, apoi cealaltă dacă nu s-a rezolvat).

Alimentatorul e OK? Se schimbă luminozitatea LCD-ului sau LED-urilor când scade volumul? Dar a filamentelor lămpilor?

Probabil tot la un electronist va trebui să ajungi.

Link to comment
Share on other sites

nu cred ca e de la alimentator, luminozitatea led`urilor ramane la fel, la lampi nu m`am uitat. Am uitat sa precizez faptu ca daca il inchid, si il deschid iar isi revine, dar nu mereu. probabil tot la un electronist o sa ma duc ptr ca nu vreau sa dau banii degeaba pe lampi si sa nu fie problema de la ele. Stiti pe cineva care se pricepe la procesoare sau care e capabil sa il repare?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.