www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ibanez GAX 30 - TR


Guest Joey
 Share

Recommended Posts

Mesajul e clar, cumparati de la Grossman, el nu pacaleste! Cat despre ce a a descoperit el, eu unul am ceva dubii...

 

Epiphone-ul si Ibanez-ul 370 le-am vazut si eu. Ce pot sa confirm este ca intr-adevar Epi-ul era facut din lemn stratificat (nu stiu ce model era, deci nu stiu ce specificatii avea pe site), iar Ibz-ul era lucrat absolut execrabil. Nu am ma vazut asa ceva in viata mea. Am doua ibz-uri, din care unul e din seria rg, un pic mai sus decat 370-ul, dar e lucrat curat si ingrijit. Nu pot sa inteleg cum a trecut de Qcheck-ul ibz. Despre tipul lemnului nu ma pot pronunta, cei care se pricep pot sa isi dea cu parerea.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 98
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Jack eu nu am zis la nimeni sa cumpere de la mine sau din alta parte . au am spus doar ca cine este curios sa vada ceva despre care se vorbea pe theadul asta poate sa vada. daca ai dubii poti sa vi sa te convingi singur.....

eu am spus doar o constatare pe care am avut-o vizavii de ceea ce spun unele firme ca isi fac anumite modele si ce vad cand deschid o chitara din unul sau alt model pentru a fi reparata. Diferenta dintre mahon si placaj o poate vedea si un necunoscator in ale esentelor lemnoase.

Iar diferenta intre Mahon si Nato este destul de mare , la fel si dintre basswod si agatis ca sa ma pot insela atat de tare . Si cum eu lucrez zilnic cu mahon si basswood nu ma pot insela.

 

Nu se poate face nimic , cel putin in romania.....cei care le vand spun ca nu ei le-au facut ,daca trimiti email la firma cu asa ceva nu cred ca vei primii vre-un raspuns sau daca vei primii va fi unul evaziv si asa mai departe. In romania nu exista legislatie cu privire la faptul ca una scrie la producator si alta te trezesti ca ,cumperi , ma refer la materiale din care este facut produsul. Am avut o asemenea discutie cu cei de la OPC ( protectia cumparatorului pe tema asta si raspunsurile au fost clare : nu se poate face nimic atat timp cat nu avem legislatie pe tema asta.) eventual doar o intelegere cu cel care a vandut produsul respectic.... dar cam greu.....

 

Verifica ce descriere oficiala are GAX30 te rog!

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=912

 

Epiphone-ul si Ibanez-ul 370 le-am vazut si eu. Ce pot sa confirm este ca intr-adevar Epi-ul era facut din lemn stratificat (nu stiu ce model era, deci nu stiu ce specificatii avea pe site), iar Ibz-ul era lucrat absolut execrabil. Nu am ma vazut asa ceva in viata mea. Am doua ibz-uri, din care unul e din seria rg, un pic mai sus decat 370-ul, dar e lucrat curat si ingrijit. Nu pot sa inteleg cum a trecut de Qcheck-ul ibz. Despre tipul lemnului nu ma pot pronunta, cei care se pricep pot sa isi dea cu parerea.

Esti sigur ca Ibanezu era original?

Link to comment
Share on other sites

Verifica ce descriere oficiala are GAX30 te rog!

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=912

 

Jack, problema nu este ce scrie pe site. Joey a spus ca a citit in brosura vanzatorului ca ar fi din mahon. Personal nici eu nu cred ca un producator mondial s-ar cobori la asemenea mizerii.

Link to comment
Share on other sites

Jack, problema nu este ce scrie pe site. Joey a spus ca a citit in brosura vanzatorului ca ar fi din mahon. Personal nici eu nu cred ca un producator mondial s-ar cobori la asemenea mizerii.

Brosura magazinului nu exista, te rog crede-ma, doar a cumparat de la mcmusic cluj...

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

eu nu m-am referit la modelul asta .nu a ajuns nici unul pe la mine inca ca sa ma pot pronunta ...dar probabil ca are corpul din agatis .....asa cum scrie pe site.....eu ma refere-am la niste observatii pe care le-am facut la unele marci si unele modele si la faptul ca pe situl oficial al marcii respective scrie ceva si ele sunt de fapt facute din altceva . Nu am facut referire la Mcmusic sau alta firma care vinde produsele si care in final nu au nici o vina ca producatorul nu respecta datele de pe situl sau oficial. Repet nu a fost un atac la adresa firmelor care comercializeaza aceste marci, in fond ele doar le vand nu le si produc ,intreaga vina revenid de fapt producatorului.

Link to comment
Share on other sites

de la mcmusic muzica...

 

eu nu m-am referit la modelul asta .nu a ajuns nici unul pe la mine inca ca sa ma pot pronunta ...dar probabil ca are corpul din agatis .....asa cum scrie pe site.....eu ma refere-am la niste observatii pe care le-am facut la unele marci si unele modele si la faptul ca pe situl oficial al marcii respective scrie ceva si ele sunt de fapt facute din altceva . Nu am facut referire la Mcmusic sau alta firma care vinde produsele si care in final nu au nici o vina ca producatorul nu respecta datele de pe situl sau oficial. Repet nu a fost un atac la adresa firmelor care comercializeaza aceste marci, in fond ele doar le vand nu le si produc ,intreaga vina revenid de fapt producatorului.

Cristi, te rog crede-ma ca mie nu mi s-a intamplat sa primesc altceva decat ceea ce trebuia sa fie! NU UITA DE FACATURILE CARE SUNT PE PIATA!!!

Link to comment
Share on other sites

Brosura magazinului nu exista, te rog crede-ma, doar a cumparat de la mcmusic cluj...

 

citat din joey:

'din cate stiu eu cand m-am uitat in catalogul shopului de unde am luat-o scria:

 

Corp : Mahon

Controls: 1 volume, 1 tone, 3 way pickup selection switch

Fingerboard: Rosewood

Taste: 22

Inlays: dots markers

Chei : Chrome Precision

Griff : Maple'

 

Si eu am cumparat un amp de la ei si in afara de site nu am vazut alte brosuri. Dar Joey spune altceva.

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

 

Esti sigur ca Ibanezu era original?

 

daca este un fals ,????? atunci este foarte bine realizat ,detinatorul mi-a spus ca l-a cumparat din romania acum 2-3 luni, in amanunte nu am intrat ca nu am fost interesat, doar mi-a spus ca l-a cumparat de nou din Romania. Montat cu toate accesoriile pe el arata impecabil , problemele au inceput cand l-am demontat, cu gaurile la doze ,floyd ,cavitatile de pe spate etc. Finisajul era de calitate ,vopsea de fabrica, griff cu toate detaliile Ibanez pe el ,sigla fata originala sigla spate cu seria si Made in Korea la locul si fara alte diferenta fata de ce am tot vazut ibanezuri pana acum.

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

Cristi, te rog crede-ma ca mie nu mi s-a intamplat sa primesc altceva decat ceea ce trebuia sa fie! NU UITA DE FACATURILE CARE SUNT PE PIATA!!!

 

Tot ce se poate si nu contest asta , repet erau doar niste observatii ale mele si nu un atac asupra unei firme sau alta. da este adevarat am vazut si eu destul de multe din astea dar asta daca este facatura este chira foarte bine realizat .repet cu toate accesoriile pe el arata impecabil. o sa incerc sa aflu mai multe amanunte de la proprietar. Am vazut o gramada de fake-uri aduse in Romania cumparate de pe eBay de romani si vandute ca originale unor creduli care au crezut ca le-a pus cineva mana in cap ca au gasit asa ocazie si la asa pret. Am vazut chiar si ibanezuri serii scumpe JEM77 care erau fake-uri . Sunt cateva in Romania de care stiu eu .Aduse si vandute in romania la preturi de nimic fata de pretul unuia adevarat ..... iar doritori de asemenea chilipiruri avem destui in tara......

Link to comment
Share on other sites

Si eu am cumparat un amp de la ei si in afara de site nu am vazut alte brosuri. Dar Joey spune altceva.

 

ba, cred ca facetzi clabuci degeaba....

joey si-a aburit un pic capatzana si cred ca descrierea aia a copiat-o de pe alt site (stiu si care :) ) si de la alta chitara!

hai bafta

 

PS bine-ai revenit , raza noastra de lumina :) (nu tie, man1akule, altcuiva :) )

Edited by malex
Link to comment
Share on other sites

ba, cred ca facetzi clabuci degeaba....

joey si-a aburit un pic capatzana si cred ca descrierea aia a copiat-o de pe alt site (stiu si care :) ) si de la alta chitara!

hai bafta

 

PS bine-ai revenit , raza noastra de lumina :) (nu tie, man1akule, altcuiva :) )

Ce faci Malex, te iei de mine? :(

Link to comment
Share on other sites

Ce faci Malex, te iei de mine? :)

 

nu jack, nicidecum, incercam s-o lamuresc

la voi (ca si pe site-ul companiei mama) scrie foarte corect ce si cum

cred ca la mijloc e o "confuzie" a lui Joey.... si discutiile sunt degeaba

 

site-ul ala de care vorbesc e altul, care amesteca engleza cu romana :)

Edited by malex
Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

am si io o nelamurire...referitor la ce s-a scris mai sus despre facaturi, se da urmatorul enunt: eu, muritor de rand, merg la magaziul de instrumente muzicale, imi cumpar un ibanez rg35128,(3), ajung acasa, cant la el o saptamana, 2, 3, 4, 5 saptamani...fericit cu chitara, pana cand mi se buleste intr-o zi. ooook...ma duc la lutier sa o aranjeze si imi zice ca lemnul nu este defapt basswood cum scrie pe site si o imitatie ieftina. din momentul asta, teoretic ce as avea de facut? sa zicem ca ma duc inapoi la magazinul de la care am cumparat chitara si le zic "fratilor mi-ati tras teapa"....logic ei vor raspunde "frate, asta e, n-aveam de unde sa stiu...asa a am primit-o, asa am vandut-o"...oook....ma duc (sa zicem) cu chitara la firma la mama ei acasa - ibanez - si imi zic baietii "noi nu avem nici o vina, nici macar nu e facuta de noi chitara, e contrafacuta, imitatie, fake" - de aici incolo ce am de facut? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

iti spun eu : In romania nu poti sa faci nimic, atat timp cat nu exista legislatie cu privire la asa ceva. Ramai cu ea cumparata si toti vor da vina uni pe altii, vanzatorul pe fabricant iar fabricantul va spune ca este fake ca nu este facuta de el. Si tu ramai cu banii dati si cu o chitara frumoasa......

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

in freza o iei tu ... se putea sa nu ataci tu Grosmann ca de fiecare data??? spune frate ai ceva cu mine personal sau cu chitarile mele????

spune aici sa vada toata lumea nu te ascude dupa tot felul de mistouri. spre deosebire de tine si spre surprinderea ta la mine clientul stie din ce este facuta chitara de la inceput si lucrul asta se respecta , eu nu spun ca este din mahon si ea sa fie facuta din placaj..........

Asa ca daca ai chef de mistouri te sfatuiesc sa le faci pe seama altora .....care ti le accepta.... asa ascuns dupa un nick pe forum vad ca esti glumet si mistocar .... ai curaj si altfel......

Eu de felul meu sunt pasnic si nu am nimic cu nimeni dar vad ca dac nu iti zic nimic tu continui sa fi nesimtit .... daca ai ceva cu mine spune aici sa vada toata lumea sau spune-mi in fata daca ai curajul asta .....sau numai ascuns dupa nick pe forum ai curaj??????

Link to comment
Share on other sites

Situatia de fapt e cam asa: imi vinde unu' ( cunoscut pe undeva, de pe ebay, de pe vreun forum.. ) o chitara care se jura ca e asa si pe dincolo, tu constati ulterior ca ai luat teapa! Atunci vine intrebarea ce faci! Atata timp cat instrumentele sunt comercializate printr-o distributie directa ( aici ma refer la brand-urile serioase ! ) aceasta situatie nu exista!

 

Am si specificat ca Ibanez 370DX rosu nu a fost niciodata in productie!

Link to comment
Share on other sites

Cristi, tu ai intrat in discutie si ai venit cu ceva constatari! Chiar si tu , la experienta ta, te poti insela sa nu deosebesti originalul de fake! Multi de pe forum pot trage concluzii gresite, daunatoare brandurilor, zic eu, foarte serioase!

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

da jack ai dreptate si eu unul nu cred ca am specificat ca a fost cumparata de la mcmusic. informatia pe care o detin este doar ca a fost cumparata de noua????? din Romania.Atat si nimic mai mult . Si mai stiu ca este impecabil executata la exterior. Dac tu zici ca n ua fost fabricat modelul asta rosu, si tu esti cel mai in masura sa spui asta , inseamna clar ca este un fake . Insa cum a ajuns si de la cine a fost cumparata nu stiu.

Cert este ca au inceput sa apara din ce in ce mai multe astfel de facke-uri in romania si asta din cauza ca romanul cauta sa cumpere de la x sau y aduse de afara de pe stiu eu unde .... Este situatia pe care au am mai incercat s-o prezint aici pe forum dar mi-am atras doar mistourile unora de pe aici. iar astfel de aducatori de scule la comanda ,aduse doar de ei stiut de unde sunt destui si pe forumul asta. Uite ca ceea ce incercam eu sa spun despre bisnita incepe sa se adevereasca .

it iaduce nu stiu cine la comanda o chitara si apoi te trezesti ca este un facke .

incep sa cred ca asta este intamplarea si cu "ibanezul " care este la mine la revopsit.

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

da ,si eu la experienta pe care o am mai ma pot insela referitor la facke-uri , dar asta doar la cele ireprosabil facute. Si constat ca au inceput sa apara tot mai multe din clasa asta .Fiecare producator are niste semne si elemente de siguranta dupa care se poate identifica un instrument fabricat de firma respectiva .cert este ca aceste elemente au inceput sa fie foarte bine falsificate. Si ca fapt divers , aceste facke-uri sunt facute de oameni care lucreaza in fabricile care executa chitari pentru marcile respective, iar aceste facke-uri sunt realizate atat de identic incat cu greu le poti deosebii pe cele bine contrafacute.

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

am destuel informati icu privire la facke-uri . jack daca vrei iti si arat poze pe care le-am facut unor JEM-uri `77 si pe care doar un ochi avizat le paoate cataloga drept facke. Pentru un cumparator de rand este mana cereasca sa cumpere asa ceva cu 500$ cand in magazin se vinde la 1500-2000$.

Link to comment
Share on other sites

in freza o iei tu ... se putea sa nu ataci tu Grosmann ca de fiecare data??? spune frate ai ceva cu mine personal sau cu chitarile mele????

spune aici sa vada toata lumea nu te ascude dupa tot felul de mistouri. spre deosebire de tine si spre surprinderea ta la mine clientul stie din ce este facuta chitara de la inceput si lucrul asta se respecta , eu nu spun ca este din mahon si ea sa fie facuta din placaj..........

Asa ca daca ai chef de mistouri te sfatuiesc sa le faci pe seama altora .....care ti le accepta.... asa ascuns dupa un nick pe forum vad ca esti glumet si mistocar .... ai curaj si altfel......

Eu de felul meu sunt pasnic si nu am nimic cu nimeni dar vad ca dac nu iti zic nimic tu continui sa fi nesimtit .... daca ai ceva cu mine spune aici sa vada toata lumea sau spune-mi in fata daca ai curajul asta .....sau numai ascuns dupa nick pe forum ai curaj??????

raza noastra de lumina :)

esti tare agitat azi B)

poate vorbeam de reghin, de ce te ataci?

ca ma faci nesimtit.... te iert, prea mult ne-ai lipsit aici pe forum ca sa-ti dau replica azi

iar curaj...hmmmm... la ce dreaq mi-ar trebui curaj cu tine? ti-am zis si o repet: n-am nimic nici cu tine, nici cu instrumentele produse de tine (pentru ca nu ma intereseaza; la ce zdrangan eu in baie, nu-mi trebuie chitara custom ;) ); e suficient ca am spus aici pe forum? ok, daca nu, iti fac cinste cu o bere la urmatoarea intalnire RGC ;) (si-i dau si caprei tale din semnatura o mana de iarba) :(

eu aveam alta problema, legata de origine ... dar mi-a trecut, nici asta nu ma mai apasa :)

altceva, ia zi, ce mai discutam? :o:)

Edited by malex
Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

o dai cu vaselina si ti-o bagi incet-incet.... B)

dupa care-ti iei un ESP :)

sau iti iei una produsa in Romania care poti s-o dai in freza producatorului :)

era un scenariu, malex :( nu posed nici un ibanez rg35128,(3) :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.