www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Despre Jim Dunlop Cry Baby GCB-95


LinX

Recommended Posts

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=502

 

 

Spune-mi te rog, ai incercat si alte pedale (alti producatori)?

Te intreb deoarce am observat ca Morlay - sper ca asa se scrie - sau Vox sunt ceva mai bine cotate si chiar putin mai scumpe; vezi pe harmony central.

 

Inteleg ca sunt cele mai populare pedale de wah, dar nu sunt cumva adecvate unui sunet ceva mai "vintage", in timp ce altele precum Morlay merg mai bine cu un sunet puternic-procesat (eu unu merg mai mult pe hard, 80's metal)? Steve Vai foloseste un Morlay de ex.

 

De asemenea, nu are nici un fel de setare CryBaby-ul, corect?

Link to comment
Share on other sites

Da, in lumea asta exista si chitari mai scumpe decat Fenderul si masini mai scumpe decat Ford-ul etc... Nu pretul sculei face diferenta. Nu am testat foarte multe pedale insa iti spun ca efectele de wah de pe procesoare nu intra in discutie aici. Intr-adevar, fiecare producator incearca sa vina cu ceva nou ca sunet si design. Asta nu inseamna ca o pedala Morley sau una Vox este neaparat mai buna sau mai proasta decat un Cry Baby. Cum am spus si in review, GCB-95 este mama pedalelor wah. De aici s-a plecat. Asta nu inseamna ca este proasta. E inca cea mai vanduta pedala de wah din cauza raportului calitate / pret si mai ales a sound-ului. Am vazut ca cei de la Boss au scos o pedala wah cu distors incorporat. E o chestie cam bizara. In fine, la Jim Dunlop Cry Baby se poate modifica un parametru care tine strict de unde vrei sa fie trecerea de la joase la inalte pe raza de actiune a pedalei. Ca sa ma intelegi, incearca sa-ti inchipui ca la jumatatea cursei pedalei se face trecerea dintre tonul de joase in cel de inalte. Ei bine, poti sa-i schimbi locul trecerii pe cursa pedalei umbland la un potentiometru in interiorul pedalei. Mai are inca un potentiometru semireglabil care nu stiu ce face. Eu sunt multumit de ea cum suna in momentul de fata si crede-ma, are aproape 7 ani de folosire si nu a crapat nimic la ea... a luat suturi, a cazut din diverse locuri, am sarit pe ea... etc... este tanc. Go for it. Sunetul nu este neaparat vintage... felul in care canti tu face ca sunetul sa fie vintage sau nu.

Link to comment
Share on other sites

Nu am testat foarte multe pedale insa iti spun ca efectele de wah de pe procesoare nu intra in discutie aici.

 

Felix, de ce zici ca nu intra in discutie? Uite, am atasat un mp3 cu niste "bucatele" de wah de pe un Boss GT-5, una clean si doua cu distors, inregistrate mai in graba sa zic... (unul dintre dist. suna ceva mai curat, deoarece am bagat wah-ul in lantul de efecte spre sfarsit, dupa preamp, sim de cabinet, distors, compres etc., rezultatul fiind insa un efect de wah mai prezent in sunet). Sunt convins ca nu suna la fel ca o pedala, insa e asa de mare diferenta? Singurele chestii care ma deranjeaza sunt lipsa unor setari mai serioase si faptul ca baga niste clipping-uri pe frecventele inalte, nu-mi dau seama de ce. Si efectul e ceva mai slab pe hi-gain...

Oricum, pentru un utilizator amator si ocazional de wah, ezit daca sa dau banii pe o pedala sau nu.

 

In alta ordine de idei, stie ceineva ceva de Hiwatt? Sunt tot made in USA, asemanatoare cu cele Dunlop, dar cu niste setari in plus si ceva mai putin zgomotoase din cate am inteles. Am gasit una la 2,5 milioane (cred), aproape noua.

wah_gt5.mp3

Link to comment
Share on other sites

LinX, intotdeauna vor exista variante de pedale, fiecare cu imbunatatirile sau partile ei proaste. Nu inteleg ce fel de setare iti mai trebuie la o pedala wah. Pedala wah nu are nevoie de setari majore. Diferentele sunt facute de efectele cu care este ea inseriata. Un sunet de pedala wah emulata pe un procesor, fie el si Boss GT5 va suna prost iar dovada o ai mp3-ul ala. Exista o gramada de sunete care n-ar trebui sa fie... respectiv clipping-ul pe inalte si sunetul extrem de supt pe joase. Asculta atasamentul si iti vei da seama cum suna un GCB-95 si sper sa inteleaga toti care citesc topicul asta, ca pe langa o scula de mare valoare, iti mai trebuie si mana. Asta nu o demonstrez eu, a demonstrat-o Manu in inregistrarea pusa de cearny in topicul "Melodii cantate de noi".

felix___gcb_95_sample.mp3

Link to comment
Share on other sites

Trebuia sa pui o bucata in care efectul e mai "vizibil"; asa intr-un context melodic, poate fi mai greu de sesizat. Dar am prins ideea si iti dau dreptate.

Oricum, pana la urma o sa incerc sa strang niste bani si sa-mi caut o pedala, fie Dunlop sau chiar Hiwatt-ul acela. Cu mana n-ai ce face uneori, e mult de munca... dar te mai amagesti cand incerci sa te pierzi printre efecte (desigur, stiu ca nu asa se procedeaza daca vrei sa faci ceva cu adevarat)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.