www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Roland Gr55


adipablo
 Share

Recommended Posts

Intrebare pentru cei care folosesc synt de chitara,cum se pot seta synturile in general sa fie sunetul controlabil,sa nu sune coarda goala cind ridici mina de pe ea,sa nu aiba inertia tipica si sa dispara toate aberatiile cind atingi accidental altceva.

Din ce am observat eu,trebuie sa cinti la chitara ca pe clapa,cu prinderi ferme si fara banduri,slideuri si alte actiuni tipice chitarii,insa citeodata asta nu e destul si o ia razna cind ridici brusc mina de pe corzi.

Trebuie sa existe anumite setari care fac syntul controlabil,in mutime de filtre,lfo,lfa bla bla pe care le are fiecare synt in parte,la gr20 era simplu,ii taiai releasul,la gr55 nimic nu e simplu.

Poate stie cineva:)

Link to comment
Share on other sites

ar trebui sa setezi senzitivitate mai redusa pt fiecare coarda, astfel incat sa fie balansate si sa nu fie prea hot pt a aparea sunete aiurea (este un termen pt asta, imi scapa acum)

 

si totodata ai si playing type sau ceva de genul, unde ai optiune pt normal, hard, tapping etc.

in functie de asta, cat dai de tare in coarda se genereaza sunetul si deci la un pull off sau hamer on, daca nu e ferm, nu suna chiar asa usor.

 

conteaza si ce doza folosesti, alea roland sunt mai slabe. daca vrei calitate maxima, ai godin rmc.

 

eu am gr 33, la care gasesti ce am spus mai sus. la gr55 nu stiu sigur cum e...

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

La gr55 nu este playing tipe,iar daca umbli la senzitivitatea standard unele merg si altele nu,se deregleaza tot sistemul.In schimb la fiecare synt ai o tona de setari,pichuri,release,portamento,atack,decay,etc in care deocamdata imi prind urechile:)Multumesc oricum.

 

Ps.cre ca ii spune strum,la termen:)

Link to comment
Share on other sites

nu, e tracking sau trigger termenul, parca. daca nu ai posibilitatea de a seta senzitivitatea fiecarei corzi individual si playing type, atunci nu ai ce-i face, nu are rost sa umbli la release/attack etc, pt ca mare lucru nu o sa scoti, nu cred ca obtii un rezultat satisfacator, alea fiind setari pt sunetul generat, nu pt captarea vibratiei corzii, care defapt e problema... dupa cate stiu eu gr33 e cel mai bun, chiar si in prezent, dar oricum e un compromis, fiind un produs mai degraba destinat chitaristilor care nu stiu canta la clapa, rezultatul fiind in principiu mai slab decat ce poti obtine pe o clapa. sau e util si daca doresti sa scoti sunete specifice chitarii, cum spuneai si tu, tip benduri cu voce de clopot :)

Link to comment
Share on other sites

Ai avut dreptate si multumesc,senzitivitatea era la 85 cea ce e muuuult prea mult,am taiat la 80 si deja nu se mai aude coarda goala cind schimb acordurile,cel putin la syntul de pian.Sper sa nu afecteze alte synturi cum am mai patit,dar eram la inceput cu el si cre ca ma taiat prea mult,plus ca am umblat si la velocity.

Miki,latenta nu ma deranjeaza,daca cauti gasesti si synturi cu latenta mai mica,plus ca daca combini cu chitara acea latenta iti da un balans tare fain pe armonie,este vorba de controlat sunetul si de cum o ia razna anumite synturi,restul e ok din pct meu de vedere.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.