www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cat ati da in locul meu pe asa ceva...


Guest AnthraX
 Share

Recommended Posts

Guest AnthraX

Doresc sa ma apuc de chitara electrica si un prieten mi-a oferit sper vanzare chitara lui mai veche (si-a luat mai recent o copie Les Paul), o chitara Yamaha model asemanator stratocasterului - din pacate nu stiu exact modelul - cumparata acum 15 ani care ii in conditie foarte buna, m-am uitat la ea si nu are nici macar o zgarietura, are 2 doze humbuckler la neck si bridge si una single-coil intre ele, bara tremolo (nu stiu de care ii ca nu ma pricep... da stiu sigur ca nu ii floyd rose ca nu se blocheaza la nut)... ce mai arata cam ca si asta numa lemnul nu ii vizibil...

 

edit: am gasit o poza cu ea... nu prea se vede da ii aia din stanga, poza a 2a.

 

post-2561-1155142644_thumb.jpg post-2561-1155142754_thumb.jpg

Edited by AnthraX
Link to comment
Share on other sites

Guest Ildest

Daca e exact aia din stanga atunci ai floyd rose pe ea(evident .. copie nu original) ... daca se merita ? a, acum depinde si cat cere pe ea si cat de bine se aude sau mai important cum se simte in mana ... daca e prieten fffbun mergi pe mana lui

Link to comment
Share on other sites

Guest AnthraX
Daca e exact aia din stanga atunci ai floyd rose pe ea(evident .. copie nu original) ... daca se merita ? a, acum depinde si cat cere pe ea si cat de bine se aude sau mai important cum se simte in mana ... daca e prieten fffbun mergi pe mana lui

 

Poza aia am pus-o numa de referinta (ca nu am gasit alta poza de chitara yamaha cu 3 doze). Nu, nu are floyd, ci mi se pare doar tremolo simplu.

Ca pret nu a zis nimic si banuiesc ca nu mult (MAXIM 500 ron).

De sunat suna binisor (nu prea ma pricep eu la sunet de electrice), cu un strap mai scurt umpic mi-ar sta mai comod (strap-ul care il avea era reglat pentru prietenul meu care are vreo 1.90... eu avand 1.70... :) ).

Am auzit ca o chitara veche ingrijita are o valoare destul de mare, el a tinut-o intr-o cutie dinaia tare, gen cum is alea de vioara...

Link to comment
Share on other sites

Guest TimeRobber

500 de ron nu e mult cand vine vorba de o chitara . La pretul asta nu cred ca ar trebui sa te astepti la cine stie ce ...,, dar totusi , are chitara aia 15 ani ? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest AnthraX

pt @TimeRobber, chitara chiar are 15 ani, a fost cumparata din germania. Arata bine si fara nici o zgarietura ca a fost ingrijita si tinuta in toc. Oricum intentionez sa ii iau jos imaginea (eventual sa pun alta) ca e doar ceva desenat pus sub protectia frontala.

 

Si as dori opinii in general despre firma Yamaha in materie de chitari... ca nu prea is cunoscator. :)

 

edit: Si daca se poate sa postati si sugestii pentru pedala efect si amp (nu mare lucru doar o mana de efecte si amplificare decenta ca nu am chef sa o bag prin calc).

Edited by AnthraX
Link to comment
Share on other sites

Guest TimeRobber

yamaha nu face chitari foarte bune , dar sunt bunicele din cate am auzit . oricum daca tie iti place , si esti incepator , si te satisface griful / sunetul / forma , eu zic ca merita sa dai atat .

totusi , cred ca bate un reghin sau squier din ala mai ieftin. ( sau stagg )

Edited by TimeRobber
Link to comment
Share on other sites

Guest lp2005

yamaha nu face chitari foarte bune , dar sunt bunicele din cate am auzit . oricum daca tie iti place , si esti incepator , si te satisface griful / sunetul / forma , eu zic ca merita sa dai atat .

totusi , cred ca bate un reghin sau squier din ala mai ieftin. ( sau stagg )

 

Yamaha face chitari mai bune decat multe alte firme din top. Chitarile Yamaha sunt mai putin cunoscute deoarece Yamaha produce multe alte instrumente (ca piane de exemplu) si accesorii. Pentru o parere de la useri intra pe harmony-central si vezi ceva review-uri.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Intr-adevar, Yamaha face niste instrumente de exceptie... daca omu iti cere 500 ron pe chitara aia... nu ezita, cumpar-o!

Link to comment
Share on other sites

Guest ady_w3t

nu mai vorbiti de chitari pe care nu le-ati auzit

urasc chestia asta

eu am o chitara yamaha si sunt foarte multmit de ea am testat-o pe un amplificator in comparatie cu un ibanez rg 550 si tipul care avea rg 550 era profesorul meu de chitara si mi-a zis ca pe doza de atac suna mai bine yamaha + ca eu am ramas fara cuvinte si chiar suna mai bine

yamaha fac niste chitari superbe nu ca am eu dar suna chiar bine eu am o chitara yamaha rgx321 cu dozele schimbate

seymour in bridge dimarzio in neck si emg in midlle dar si cu dozele de stoc suna bime

nu va mai dati cu parerile asa daca nu cantati pe acel instrument ca asa am auzit si eu ca chitara lui satriani suna ca o lopata

Link to comment
Share on other sites

Guest AnthraX

Mersi pentru indrumari, am citit si eu ceva review-uri de pe harmony-central si chiar e o chitara de calitate (de soliditate si fiabilitate nu mai vorbim daca si acuma dupa 15 ani arata foarte bine, whammy-bar-u e intact, dozele originale inca mai merg bine...)... cred ca o sa o cumpar :) .

 

Am mentionat si mai sus, va rog sugestii pentru pedala si amp ca va fi prima mea chitara electrica.

Link to comment
Share on other sites

Guest TimeRobber

TimeRobber, de cat sa zici din auzite, mai bine nu ziceai nimic..

.

chiar in zilele trecute imi povestea cineva de chitarile Yamaha , si asa mi-am facut o parere .

 

" oricum daca tie iti place , si esti incepator , si te satisface griful / sunetul / forma , eu zic ca merita sa dai atat .

totusi , cred ca bate un reghin sau squier din ala mai ieftin. ( sau stagg ) " iar aici nu cred ca are sens sa dai cu bota .

Link to comment
Share on other sites

Guest ady_w3t

stai linistit e o chitara buna daca o rgelezi bine

daca are floyd te sfatuiesc sa te duci la cineva care stie cum se regleaza mai ales ca e prima electrica a ta

eu mi-am reglat-o singur dar o sa o duc la un lutier sa o regleze cap coada la toate chestiile

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

chiar in zilele trecute imi povestea cineva de chitarile Yamaha , si asa mi-am facut o parere .

 

Nu e bine sa te uiti in gura tuturor... mai ales cand debiteaza tot felu de prostii ca alea de mai sus.

Link to comment
Share on other sites

Guest AnthraX

Apropo care stiti un lutier bun prin zona mea (Cluj, Satu Mare, Maramures, Bihor, etc.) ca is sigur ca in Salaj nu gasesc nici unul (ce mai in tot orasul zalau nu gasesti pene de chitara si numa corzi hora sau belson. singurul magazin care vindea chitari hora acustice s-o inchis si el. crappy town.)

Si pedala + amp...

Edited by AnthraX
Link to comment
Share on other sites

Guest ady_w3t

domnu TimeRobber mai intai sa canti pe chitari ca sa dai sfaturi !!

poate ca sunt marci de care nu ai auzit dar suna exceptional asta nu inseamna ca daca nu ai auzit tu de ele suna prost sau mai styu eu cum

 

nu suport anumite chestii pe forumul asta

 

nu ma intereseaza ca iau warn sau alte chestii eu spun ce simt

nu mai dati cu parerea ca a cantat x-ulescu sai y-ulescu si i-a sunat prost

ai cantat tu si ti-a sunat prost atunci sunt de acord sa postezi cu anumite conditii

sa fi cantat de mai multe ori pe acea chitara si pe mai multe amplificatoare atunci mi se pare destul de convingator sa sa fi un chitarist de mai multi ani nu in incepator ca un incepator poate sa spuna ca reghin suna bine si ca o yamaha prost sau ca un fender din 70 prost sau mai styu eu ce

poate ca debitez niste prostioare poate ca nu dar mai intai ganditi la ceea ce postati ca p*** mea un om isi ia o chitara sau nu dupa spusele voastre dupa 1 an sau 2 sau 3 o sa va injura ca nu si-a luat ceea ce vrea

eu cred ca am zis ceva buna aici ..... alegeti si voi ce e mai bun si nu va luati dupa tot ce scrie aici ca se mai trezeste vre-un incepator sau vre-un chitarist de ieri sa zica vre-o chestie din auzite :)

 

 

 

 

VA ROG SA MA SCUZATI DACA SUNT PREA RAU!!!

Link to comment
Share on other sites

dupa cum arata, pare a fi un rgx 521, dar nu sunt foarte sigur pt. ca nu am prospectul in fata iar dupa cum se prezinta in fotografie are floyd rose licenta. face parte din zona de sus, ca pret, a chitarelor ieftine si este o chitara cu un raport calitate pret foarte bun. daca tastele nu sunt uzate si nu are alte probleme de geometrie a lemnului sau de uzura mecanica (menghine, imbusuri, etc.) isi merita cu prisosinta banii, indiferent de zgarieturi sau alte alea, mai ales ca are si toc.

yamaha, ca orice fabricant de instrumente muzicale de mare serie, are si instrumente mai ieftine si instrumente mai scumpe. eu am avut ocazia sa probez vreo trei din gama mai ieftina si nu mi-au displacut, mai ales pt. categoria lor de pret. dintre chitaristii nostri mai cunoscuti, din ceea ce mi-aduc eu aminte pe moment, au cantat pe genul asta de yamaha din seria rgx, florin ochescu si nicu patoi, pe la inceputul anilor `90. din seriile mai scumpe stiu ca adrian barar, de la cargo, are un model sg, care suna foarte bine. apropos de yamaha sg, pe la sfarsitul anilor `80, carlos santana folosea un sg 2000, piesa europa fiind, de obicei, cantata in concert pe aceasta chitara superba din toate punctele de vedere.

parerea ti-o faci singur, dar eu zic ca, daca n-are vicii ascunse, chitara merita banii ceruti. succes!

 

last edit: acum imi dau seama ca eu vorbit despre chitara din fotografia din stanga. aia din dreapta nu se vede prea bine, dar pare un rgx 121, mult mai ieftina, fara floyd, dar daca este in buna stare si ea se incadreaza in banii ceruti.

 

ps-scuze si multumesc pt. corectura @ady w3t. ai dreptate si m-am conformat!

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

Guest ady_w3t

dupa cum arata, pare a fi un rg 521, dar nu sunt foarte sigur pt. ca nu am prospectul in fata iar dupa cum se prezinta in fotografie are floyd rose licenta. face parte din zona de sus, ca pret, a chitarelor ieftine si este o chitara cu un raport calitate pret foarte bun. daca tastele nu sunt uzate si nu are alte probleme de geometrie a lemnului sau de uzura mecanica (menghine, imbusuri, etc.) isi merita cu prisosinta banii, indiferent de zgarieturi sau alte alea, mai ales ca are si toc.

yamaha, ca orice fabricant de instrumente muzicale de mare serie, are si instrumente mai ieftine si instrumente mai scumpe. eu am avut ocazia sa probez vreo trei din gama mai ieftina si nu mi-au displacut, mai ales pt. categoria lor de pret. dintre chitaristii nostri mai cunoscuti, din ceea ce mi-aduc eu aminte pe moment, au cantat pe genul asta de yamaha din seria rg, florin ochescu si nicu patoi, pe la inceputul anilor `90. din seriile mai scumpe stiu ca adrian barar, de la cargo, are un model sg, care suna foarte bine. apropos de yamaha sg, pe la sfarsitul anilor `80, carlos santana folosea un sg 2000, piesa europa fiind, de obicei, cantata in concert pe aceasta chitara superba din toate punctele de vedere.

parerea ti-o faci singur, dar eu zic ca, daca n-are vicii ascunse, chitara merita banii ceruti. succes!

 

last edit: acum imi dau seama ca eu vorbit despre chitara din fotografia din stanga. aia din dreapta nu se vede prea bine, dar pare un rg 121, mult mai ieftina, fara floyd, dar daca este in buna stare si ea se incadreaza in banii ceruti.

 

 

 

 

da-mi voie sa te corectez cu ceva chitarile yamaha au seria rgx nu rg...

 

 

si ma intereseaza si pe mine daca gasiti ceva despre o chitara yamaha cu ajutorul numarului(seriei) din spatele cheitzelor ......anul fabricatiei ...si multe altele

am observat ca instrumentele mai vechi de la yamaha nu mai au support

si sunt tare curios din ce an e chitara mea

 

e putin off topic dar tot despre yamaha se discuta :)

Link to comment
Share on other sites

Guest ady_w3t

a-ti da ??? doamne fereste... invatati frate sa vorbiti intai si dupaia invatati sa cantati la chitara

la ce te refereai ??

Link to comment
Share on other sites

Guest ady_w3t

a-ti da ??? doamne fereste... invatati frate sa vorbiti intai si dupaia invatati sa cantati la chitara

la ce te refereai ??

 

gata am vazut ca te refereai la: 'Cat a-ti da in locul meu pe asa ceva...'

Link to comment
Share on other sites

a-ti da ??? doamne fereste... invatati frate sa vorbiti intai si dupaia invatati sa cantati la chitara

 

nu ma mai iau de mult de ei, ca n-are rost :)

dar era misto sa dai reply asha:

 

"a-ti da ??? doamne feres-te... invata-ti frate s-a vorbi-ti intai si dup-aia invata-ti sa canta-ti la chitara"

 

:)

Edited by malex
Link to comment
Share on other sites

Guest TimeRobber

SCUZE < a fost greseala mea ca am postat , deoarece nu am cantat pe chitari Yamaha ! ...deci imi retrag cuvintele , si de acum incolo ma gandesc de 100000 de ori sa postez ...

off-topic d-ar asta e-ste , s-alut !

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.