www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Melodie Djent


Recommended Posts

Nu stiu de ce crezi tu ca piesa asta ar avea vreo treaba cu djent-ul sau stoner-ul... :huh:

Ritmii sunt sincopati,apare poliritmia la un moment dat(de mai multe ori),riff-uri greoaie si low-pitched.Djent nu inseamna neaparat chitara cu 8 corzi:

Partea de 'stoner'(puternic influentata):tine in principal de acel ton retro dinainte si de dupa solo

.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca djent e ceva mai balansat si mai putin power metalish sounding...nu stiu daca video pe care l-ai postat e cel mai bun exemplu... Si se cam recomanda chitara cu 8 corzi (7corzi, bariton, whatever), cei care au "brevetat" stilul (Meshuggah), asta folosesc acum tocmai pentru a progresa soundul asta...gigi gigi djent djent :D

Link to comment
Share on other sites

Ar fi mai ok sa folositi link-ul asta,pentru ca melodia de pe bandcamp va mai fi procesata si nu stiu cat de accesibila va putea fi intr-un anumit moment.DA,este ULTIMA oara cand categoresesc o melodie de-a mea intr-un stil anume... http://www.youtube.com/watch?v=utkXKGXEoiQ

Link to comment
Share on other sites

E bine ca te preocupi cu compusul, dar mai trebuie sa lucrezi la detalii componistice. Am mai ascultat ceva de la tine (am uitat ce) si mai este de lucru.

Piesa asta nu are nicio legatura cu djent-ul, si nu vorbesc despre cate corzi are chitara, dar in fine, nu imi place sa am discutii despre sub-genuri muzicale, oricum.

Mixurile la tine nu sunt deloc ok; nici toba si nici basul(care nu il aud) nu sunt cine stie ce, iar chitara suna destul de rau, nu stiu cum o preiei sau ce folosesti.

Spor la treaba mai departe!

Link to comment
Share on other sites

E bine ca te preocupi cu compusul, dar mai trebuie sa lucrezi la detalii componistice. Am mai ascultat ceva de la tine (am uitat ce) si mai este de lucru.

Piesa asta nu are nicio legatura cu djent-ul, si nu vorbesc despre cate corzi are chitara, dar in fine, nu imi place sa am discutii despre sub-genuri muzicale, oricum.

Mixurile la tine nu sunt deloc ok; nici toba si nici basul(care nu il aud) nu sunt cine stie ce, iar chitara suna destul de rau, nu stiu cum o preiei sau ce folosesti.

Spor la treaba mai departe!

Probabil nu ai echipamente de redare a sunetului,din moment ce suna asa de rau..In castile mele(de studio) atat toba cat si bass-ul se aud foarte bine,iar chitara suna ok..bine,aici tine de gust :w00t: Asculta si asta,e mai noua:http://alchemyofdeath.bandcamp.com/track/epic-win

Edited by AlchemyOfDeath
Link to comment
Share on other sites

Si mie imi suna mix-ul foarte infundat, si tonul de chitara e cam zgarietor pe timpan. Dar probabil nici eu n-am "echipament de redare a sunetului".

 

Un mix bun ar trebui sa "sune" pe orice tip de sistem audio. Incearca sa asculti si sa mixezi pe monitoare/boxe in loc de casti.

 

Dpdv muzical, e cam monoton si repetitiv. Si vezi cu influenta "stoner", ca nu e. Djent, nici atat.

Link to comment
Share on other sites

Si mie imi suna mix-ul foarte infundat, si tonul de chitara e cam zgarietor pe timpan. Dar probabil nici eu n-am "echipament de redare a sunetului".

 

Un mix bun ar trebui sa "sune" pe orice tip de sistem audio. Incearca sa asculti si sa mixezi pe monitoare/boxe in loc de casti.

 

Dpdv muzical, e cam monoton si repetitiv. Si vezi cu influenta "stoner", ca nu e. Djent, nici atat.

Sper ca si tu ai ascultat varianta asta: http://alchemyofdeath.bandcamp.com/track/mass-destruction (In curand,voi afla ca poliritmia si sincopele din melodie o incadreaza in genul popular,de asta mi-am si luat libertatea,cum am spus si mai incolo de a nu mai categorisi in vreun fel melodiile mele.)Repet,asculta si varianta de pe bandcamp,cu mixul final.

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc tuturor nespus de mult pentru feedback!!!Am stat foarte mult si am ascultat,mixat si remixat.....Intr-adevar,suna prost...In curand,voi scoate un nou Ep ,daca veti dori il puteti comanda costa numai 10 lei(mai mult pt a ma sustine).Acolo veti auzi noul sound,complet diferit fata de ce era inainte.Inca odata,va multumesc si numai bine!! :yay:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.