www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sfaturi Pentru Un Chitarist Incepator


ERX
 Share

Recommended Posts

Salut! Doresc sa-mi cumpar o chitara electrica vara aceasta si sa invat sa cant la ea, dar am cateva intrebari la care sper ca imi puteti raspunde.

 

In primul rand vreau sa va intreb daca credeti ca as putea sa invat cu ajutorul unui tutorial online/DVD sau ar trebui sa ma duc la un profesor la inceput.

 

In al doilea rand vreau sa stiu care ar fi alegerea mai buna: sa-mi iau un "Starter Pack", care contine chitara electrica cu amplificator si accesorii, sau sa-mi iau doar chitara, dar una mai buna.

 

Este mai bine sa cumpar chitara dintr-un magazin, sau sa comand de pe net?

 

In mare parte doresc sa cant Melodic Death, Black si Thrash metal pe ea.

 

Bugetul este de 1000-1300 RON.

 

Astept sfaturile voastre!

\m/(-.^)\m/

Link to comment
Share on other sites

poti cu dvd, e mai bine cu profesor.

in principiu mai bine e o chitara mai buna. folosesti softuri de pc la inceput ... cu un amp micutz fara distorsion bun si efecte nu o sa sune bine.

mai strangi bani si mai iei un amp, niste pedale sau procesor .

Cumperi cel mai bine din magazin cu proba.

 

bafta

Link to comment
Share on other sites

Eu am luat un pachet ibanez grx 70 dx pt inceput is bune ...dar stai cu ele maxim 1 an 2 si dupa o sa cumperi altele :)

 

poti sati ei o chitara de bani aia ...stai cu ea pe pc ceva timp te joci prin amplitube ..etc

dupa pui niste bani iei un amp depinde la ce nivel esti ...poate o sa evoluezi bine si iti ei un amp mai mare de o cantare ceva

dupa ..o pedala sau un procesor vad ca te pasioneaza metalu ca pe mine ..poti sa iti ei un boss ds 1/2 ..un digitech deathmetal sunt variante ...

eu am grx-ul si acum ..o sa ii schimb amp-ul si peste ceva timp o sa il vand e bunicel pt metal ..dar daca vrei si alceva cam lasa de dorit.

Link to comment
Share on other sites

sfatul meu este sa cauti la mica publicitate o chitara (sunt foarte multe la preturi excelente) si un procesor. asa te incadrezi in buget si poti sa exersezi la casti cat vrei si nu deranjezi pe nimeni. eu personal recomand un Zoom G1N, are multe preseturi si merge foarte bine pe casti.

dupa ce prinzi ceva experienta si vrei sa treci la urmatorul nivel, incepi cu amplificator si pedale. altfel o sa cumperi multe chestii pe care in 2-3 luni o sa vrei sa le schimbi si o sa pierzi o groaza de bani.

Link to comment
Share on other sites

de floyd ce ziceti? ar trebui sa aiba prima mea chitara, sau sa mai astept cu asta?

fiind incepator iti va fi greu sa il setezi si la orice schimb de corzi va trebui refacut setarea (minimal). apoi vei avea probleme la diferite acordaje, iar trebuie sa setezi floyd-ul. pentru inceput recomand ceva cu bridge fix, poti seta foarte usor intonatia si restul.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.