www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Soft de chitara pentru Linux


Guest AnthraX
 Share

Recommended Posts

Guest AnthraX

Am observat ca pe Windows sunt o gramada de programe dedicate chitarii (Guitar Pro, Guitar Rig s.a.m.d).

Pe mine m-ar interesa daca exista vreun program pe linux care sa citeasca si sa "interpreteze" fisierele *.gp3/4/5 si cele de power chord.

Am incercat sa transpun Guitar Pro 5 cu wine dar merge destul de rau (mai ales RMS... acolo parca se calca notele in picioare...).

Daca stiti careva astfel de programe feel free to post.

 

 

PS: Daca sa poate ceva sa nu necesite KDE (eu folosesc XFCE sau Gnome) :)

Link to comment
Share on other sites

Guest packardb

Am observat ca pe Windows sunt o gramada de programe dedicate chitarii (Guitar Pro, Guitar Rig s.a.m.d).

Pe mine m-ar interesa daca exista vreun program pe linux care sa citeasca si sa "interpreteze" fisierele *.gp3/4/5 si cele de power chord.

Am incercat sa transpun Guitar Pro 5 cu wine dar merge destul de rau (mai ales RMS... acolo parca se calca notele in picioare...).

Daca stiti careva astfel de programe feel free to post.

PS: Daca sa poate ceva sa nu necesite KDE (eu folosesc XFCE sau Gnome) :)

Deci, e linux, accepti ce ti se da.

Daca vrei sa scrii partituri de mare senzatie, profi samd ...folosesti lilypond (http://lilypond.org/web/) (un tool pe care nici un GUI din windows nu il depaseste). Scoate pdf, ps, png ...scoate mid, scoate ascii ...samd.

Pentru ptb-uri ai 2 posibilitati, fie cu wine rulezi power tab, si cu esd/jack/alsa + timidity iti faci midi-ul sa-ti mearga ...fie folosesti ptabtools sau cam asa ceva ...cauta pe sf.

Pentru gp-uri sunt niste questii prin kde pe care nu le-am incercat. De asemenea, este un tool in java scris de un nene ...(care cu alsa nu merge midi-ul :)) http://dguitar.sourceforge.net/en/index.html

Tunnere ai garla ...insa se pare ca in multe tre sa modifici un pic sursele ...si sa imparti frecventa la jumatate ...nu mi-am dat seama de ce :)

 

si sa nu uitam ...RoseGarden (http://www.rosegardenmusic.com/) ...it's da' shit!

Link to comment
Share on other sites

Guest AnthraX

@packardb mersi de sugestii. le voi implementa indata ce imi reinstalez linuxul (pe asta am experimentat mult prea mult si a devenit instabil, rosegarden imi lock-a sistemul (wow... like linux crashing :) )).

btw este soft gen Guitar Rig pt linux? ca intentionez in viitorul (mai apropiat sau mai indepartat) sa imi iau chitara electrica (amp si pedala mai tarziu dupa ce ma acomodez cu electrica)

Link to comment
Share on other sites

Guest packardb

@packardb mersi de sugestii. le voi implementa indata ce imi reinstalez linuxul (pe asta am experimentat mult prea mult si a devenit instabil, rosegarden imi lock-a sistemul (wow... like linux crashing :) )).

btw este soft gen Guitar Rig pt linux? ca intentionez in viitorul (mai apropiat sau mai indepartat) sa imi iau chitara electrica (amp si pedala mai tarziu dupa ce ma acomodez cu electrica)

 

Neah, pe linux ai questii mai destepte ...as in: LADSPA.

Un set de mii de efecte, pe care le aplici pe line in ...insa nu mi-a trebuit ca sa iti zic cum sa le implementezi ...asteptam sugestiile lu' Cosu :)

 

De ce iti lock-uieste sistemul RG-ul nu stiu, mie nu mi s-a intamplat,poate ca il rulezi ca root?! sper ca nu il rulai ca root.

Link to comment
Share on other sites

Guest AnthraX

De ce iti lock-uieste sistemul RG-ul nu stiu, mie nu mi s-a intamplat,poate ca il rulezi ca root?! sper ca nu il rulai ca root.

 

Nu, nu il rulam ca root, contul de superuser il folosesc doar la chestii importante (gen gparted, synaptic etc), dar nu m-i se punea launcher in meniul de la XFCE deci il rulam ba din consola ba din laucher facut de mine.

Si la screenul de start se bloca complet. Ciudat ca odata a mers... astept sa imi reinstalez linuxul de la 0 si mai incerc atunci.

Link to comment
Share on other sites

AnthraX daca nu te pasioneaza patchuriea si compilarea de kernel iti recomand (la fel cum mi-a recomandat si mie Bogdan) Agnula.

Pentru a avea parte de latenta scazuta (si simplicit procesare cand mai aproape de "real time") ai nevoie de niste patchrui pentru kernel. Developerii de la agnula au facut ei asta pentru tine si asa esti scutit de "a te murdari pe maini".

Daca ai nevoie de imaginea de agnula in metropolitan zi-mi si se rezolva.

Exista un demers din partea comunitatii Ubuntu pentru realizarea unei distributii de genul asta bazata pe ubuntu (care oricum e tot un fel de debian :) ). Cica s-ar numi ubuntu studio dar momenan este in stadiul de proiect. Poti citi mai mult despre asta pe ubuntuforums.org.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Pai pe linux cea mai cunoscuta aplicatie pentru efecte e creox. Dar personal mie nu-mi place, deci folosesc jackrack. Foloseste plug-inuri LADSPA, si are avantajul ca foloseste jack. Asta imi permite sa rulez, de exemplu un bt in xmms, sa rulez jackrack, si sa le mixez, iar out-putul sa il trimit la inregistrare. Ce n-am reusit insa sa scot, e un distors in vana, deci daca are cineva vreo idee....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.