www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Reconditionare Hora Reghin


Guest Vlad Bajenaru
 Share

Recommended Posts

Guest Vlad Bajenaru

Salut am o acustica de 40 de ani si vreau so reconditionez. pana acum i-am lipit griful, iam reacut marginile, i-am acoperit gaurile cu un adeziv si iam redus actionu la corzi.

Problema este ca nu stiu exact materialele necesare vopsirii lacuirii etc.

Si personalizarea si adaugarea unei doze pasive se face dupa reconditionare?

Poze in curand

Link to comment
Share on other sites

Guest Vlad Bajenaru

uite si pozelepost-21172-0-80174800-1336160081_thumb.jpg

 

more...post-21172-0-95548600-1336160247_thumb.jpgpost-21172-0-85939000-1336160237_thumb.jpgpost-21172-0-80372800-1336160229_thumb.jpg si cum arata inainte de slefuirea puntii:post-21172-0-02337000-1336160274_thumb.jpg

:D va astept raspunsurile

Edited by Vlad Bajenaru
Link to comment
Share on other sites

Crapaturile alea de pe fata trebuie intarite pe dedesubt.

Uita-te aici:

http://forums.rgc.ro/topic/55475-reparatie-clasica-kurt-hoyer-1958/

 

Vad ca ai redus actiunea prin santuri in saddle si in bridge,

Trebuia, ca tot era griful dezlipit, sa corectezi unghiul pe care il face griful cu corpul.

Uita-te aici:

http://forums.rgc.ro/topic/55471-reparatie-neck-reset-la-reghin-torres-b/

 

Pentru finisare cel mai bun ar fi nitrolac dar nu prea mai ai de unde sa il iei.

Link to comment
Share on other sites

Guest Vlad Bajenaru

nu stiu daca pozele au aratat bine unghiul grifului, dar dupa ce a cazut a 2-a oara l-am pus intr-un unghi apropiat de cel care trebuie sper ca poza asta sa fie mai bunapost-21172-0-91587700-1336166967_thumb.jpg

da... am vazut cu nitrolac, slabe sanse sa mai gasesti, altceva ce miati recomanda? ar fi bun orice lac de lemn de calitate?

si dupa lacuire ce se aplica?

facusem poze si la imbinarea neckului cu puntea dar nu au mers, mentionez ca era o distanta foarte mica

Edited by Vlad Bajenaru
Link to comment
Share on other sites

"puntea" sau "bridge" este piesa de lemn de care se prind corzile....

Unghiul grifului cu corpul se verifica cu o linie asezata cu muchia pe taste, capatul ei trebuie sa ajunga deasupra bridge-ului, nu sub nivelul lui.

 

Peste lac nu se mai da cu nimic, lacul se lustruieste.

 

Pe chitare electrice am folosit lac de parchet, pe acustice inca nu am avut ocazia sa dau cu lac.

Link to comment
Share on other sites

Guest Vlad Bajenaru

am verificat si din pacate am constatat ca unghiul nu este corect... este mult sub bridge, o sa incerc sa dau jos griful si sa ii corectez unghiul.

am observat ca toate crapaturile sunt deasupra grinzilor interioare, ma gandesc ca as putea da doar cu adeziv sa le umplu

Link to comment
Share on other sites

Guest Vlad Bajenaru

hmm, ma gandesc ca in cazul meu, neavand burta, trebuie doar sa pun un prosop umed intr-o punga de plastic

Link to comment
Share on other sites

Guest Vlad Bajenaru

o sa ii dau la inceput cu grunt de lemn, un grunt negru sau nu mai stiu daca era grunt( mi-a spus cineva care se pricepe) pe margini si spate si o sa folosesc un lac galbui pentr-u mijlocul fetei, asta dupa ce o sa ii iau un slefuitor sa dau jos lacul de pe toata suprafata chitarii

 

dar mi-ar trebui un pulverizator mi se pare pentru a obtine o vopsire omogena si acel degradeu al culorilor de la nagru la galbui

Link to comment
Share on other sites

Eu folosesc lac de parchet cu intaritor, se gaseste in comert asa ca nu ramane moale, nu intra in reactie si nu este atacat de alcool.

Lacul auto nu este bun pentru acustica.

 

lacul auto este cel mai bun pentru rezonanta,doar sa fie lac de calitate si 1/3 intaritor.nu stiu despre lacul de parchet cu intaritor insa eu am facut cateva chiatre cu lac auto si au o rezonanta foarte buna ca sa nu mai vorbim de rezistenta lacului.

 

ps:incearca sa pui o picatura de nitrodiluant sau diluant voc pe o bucata data cu lacul de parchet si vezi ce se intampla.

Edited by victor_petrescu
Link to comment
Share on other sites

Sunt lacuri si lacuri.... si cele auto si cele pentru lemn. Diferite compozitii, diferite duritati, elasticitati, etc.

Exista un ditamai topicul cu importanta finish-ului de pe chitara.

 

Cred ca cel mai bun pentru rezonanta este lacul care poate fi dat in strat subtire si in acelasi timp este suficient de dur pentru a rezista la utilizarea normala si poate fi si lustruit.

Din cate stiu eu, lacul auto nu face priza buna pe lemn si, spre deosebire de chitarele electrice, pe o acustica nu poti sa dai prea multe straturi de grund, vopsea, etc, pt ca se alege praful de sunet.

 

Eu am folosit cu succes lacul de parchet cu intaritor, cum am spus, pe chitare electrice.

Nu este atacat de transpiratie si este suficient de dur.

Nu am incercat sa dau cu diluant pe el dar cu spirt am dat. Nu vad de ce cineva ar da cu diluant pe chitara......

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest Vlad Bajenaru

salutare tuturor, dupa lungi confruntari cu indepartarea stratului vechi de lac(care credeam c-o sa dureze o vesnicie), aproape am ajuns in stadiul vopsirii(spun asta pentru ca mai am de slefuit sii griful si niste mici retusuri).

Vopsirea am de gand s-o efectuez aplicand baitz de culoare neagra si albastru inchis (bleu marin), iar finisarea am s-o efectuez cu shellack.

As vrea sa-mi spuneti cu ce sa revopsesc griful si daca baitzul acopera adezivul cu care am remodelat marginile.

Uite si niste poze:

post-21172-0-05977600-1342083865_thumb.jpg

post-21172-0-03901000-1342083867_thumb.jpg

post-21172-0-33509800-1342083869_thumb.jpg

post-21172-0-20980500-1342083871_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Vlad Bajenaru

problema noua.

Pot vopsi chitara cu paint zoom? Deoarece nu doresc sa achizitionez un aerograf si un compresor la un pret pe care nu vreau sa il dau.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.