www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Corzi rupte


Guest claxonn
 Share

Recommended Posts

Guest claxonn

Salutari stimabililor,

 

Uite, in 6 luni de cand am electrica, am schimbat deja 3 seturi de corzi. E adevarat ca s-au oxidat dar le-am schimbat pentru ca efectiv s-au rupt. Cand se rupeau de la bridge era ok ca le mai lasam un pic din cheitze si reuseama sa le prind la loc (am floyd), dar uite ca mi-ul subtire este a doua oara cand mi se rupe de la mijlocul corzii.

 

Am eu o problema sau se rup la toata lumea dupa o perioada de exercitii cu multe benduri? Apas prea tare pe corzi cand fac bendul sau nu? Am avut asa: Set1 - D'addario .09, set 2 - D'addario .08, set 3 - D'addario .10, si invariabil toate au avut aceiasi soarta.

 

Si ca sa fie si mai general acest thread, lansez si o intrebare: 'Cat va tin corzile in medie?"

Edited by claxonn
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 95
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

un prieten avea niste corzi D'addario pe chitara si dupa vreo 2 luni cand am cantat pe ea sa rupt la tasta 5...so sunt corzile de vina...

eu am un set pe chitara de 2 luni si nu au nimic...habar nam de care sunt.

iar pe acustica nu leam schimbat de o vesnicie...deh..am neglijato...

incearca si alte marci de corzi...am avut fender si sau oxidat in 4-5 zile si in plus siau pierdut si sunetul....sunau ca un butoi cu sarme...

bafta

Link to comment
Share on other sites

GHS Infinity Steel 0.009 - 0.042 aprox 3 saptamani (5-la, Jackson DK2)

Ernie Ball 0.009 - 0.042 aprox 1 luna (5-la, Jackson DK2)

D'Addario 0.009 - 0.042 aprox 2 saptamani (2-si, Jackson DK2)

D'Addario 0,008 - 0,038 aprox 1 saptamana(1-mi, Ibanez RoadstarII)

Fender Super Bulets 0.008 - 0,038 aprox 2 saptamani (1-mi, Ibanez RoadstarII)

Belson 0,008 - 0,038 in 2 luni nu s-au rupt dar le-am dat jos ca incepusera sa falseze(Ibanez RoadstarII)

 

Am dat perioada pana s-a rupt prima coarda, si chitara pe care au fost puse.

 

Am ramas pe Ernie Ball 0,009-0,042 care tin cam o luna - o luna jumate.

Edited by teckus
Link to comment
Share on other sites

tekus, nu vreau sa crezi ca am postat in contradictie cu tine dar

Fender Super Bullets de .10-intretinute cu minim de efort m-au tinut cam un an.

Abuzate, nu cantate dar pe o chitara fara tremolo ce-i drept.

 

 

Nici o problema :)

 

Am avut un singur set(mexic) poate l-am nimerit prost(la norocul meu..... :) )

 

O sa mai incerc candva.

Link to comment
Share on other sites

Guest tudor.

eu cant pe ernie ball 9-42, si le cam schimb pe la 1luna juma si inca nu mi s-a rupt niciuna, adica le-am schimbat ca nu mai imi placeau, nu ca s-au rupt...

acum am DR'uri, ma astept sa ma tina cam tot atat... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest TimeRobber

eu cant la chitara de un an si vreo 5 luni , si pana acum nu mi s-a intamplat sa mi se rupa vreo coarda pe chitara. Am cantat foarte mult , si chiar am fortat chitara sa se rupa odata vreo coarda dar nici vorba de asa ceva. pur si simplu le-am schimbat pentru faptul ca se oxidau sau nu mai sunau ca la inceput.

 

folosesc corzi Fender (0.9 sau 0.10 ) , am si un set de corzi de pe o chitara stagg ,...si cateva rezerve.

Link to comment
Share on other sites

Guest claxonn

Na, azi ma duc sa-mi iau GHS Zakk Wylde signature .10-.60 sa vad cum m-or tine. Cred ca am, sa le acordez in D. Cine a rupt asemenea corzi, m-ar interesa cat l-au tinut ca sa stiu la ce sa ma astept. Preferabil, de la un posesor de chitara cu floyd rose licensed.

 

TKS

Link to comment
Share on other sites

Guest tudor.

Na, azi ma duc sa-mi iau GHS Zakk Wylde signature .10-.60 sa vad cum m-or tine. Cred ca am, sa le acordez in D. Cine a rupt asemenea corzi, m-ar interesa cat l-au tinut ca sa stiu la ce sa ma astept. Preferabil, de la un posesor de chitara cu floyd rose licensed.

 

TKS

vezi cum iti rupi chitara la asa dimensiuni :)

mie mi-ar fi frica... :)

Link to comment
Share on other sites

Na, azi ma duc sa-mi iau GHS Zakk Wylde signature .10-.60 sa vad cum m-or tine. Cred ca am, sa le acordez in D. Cine a rupt asemenea corzi, m-ar interesa cat l-au tinut ca sa stiu la ce sa ma astept. Preferabil, de la un posesor de chitara cu floyd rose licensed.

 

TKS

 

nu-ti lua .10-.60 . am avut si eu si nu-s tocmai comode. Daca acordezi standard iti distrugi si kitara, si ketitze, si tot...

Ia tot ceva GHS... .10 - .52 maxim...

Link to comment
Share on other sites

Guest claxonn

 

nu-ti lua .10-.60 . am avut si eu si nu-s tocmai comode. Daca acordezi standard iti distrugi si kitara, si ketitze, si tot...

Ia tot ceva GHS... .10 - .52 maxim...

Noroc ca era inchis si nu mi-am luat. Am cumparat aceleasi D'addario de .10 .... dar urmatorul set vreau sa incerc Earny Ball.

Link to comment
Share on other sites

Eu am un set de D'addario 0.9 pe chitara fara floyd (are tremolo dar l-am blocat) si in aproape un an s-au rupt doar 2 corzi, un E si un D.

Benduri ridic de multe ori peste un ton dar in general lovesc usor corzile cu pana cand nu fac flajioleti... la inceput rupeam mult mai des corzi, in ultima vreme tot mai rar

Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu Dadario ......ce-i drept pe mine ma tzin un set de corzi cam peste 4 luni. Am schimbat acum 5 luni cu Ernie ball de 9 ......si ma tzin si azi .......sunt cele mai bune!

Link to comment
Share on other sites

Am folosit D'addario si mi se rupeau o data la 2 luni, dar adevarat ca o data pe luna schimbam acordajul in D. Prima coarda care mi s-a rupt la orice set a fost La.

 

Same thing cu corzile Belson.

 

Acum am corzi Elixir, care inca nu s-au rupt, dar coarda LA e cam distrusa (s-a dezlipit stratul ala de plastic cu care se lauda corzile astea...) Oricum dupa 2-3 saptamani au inceput sa sune ca pixu Elixirurile. Astept acum sa scap de astea sa vad cum suna GHS si Ernie Ball, care stau asteptand pe raft...

 

Mie tot timpu mi se rup la bridge, si am impresia ca le taie bridge-ul metalic (desi e floyd - doar am Iris Reghin. copie de strat).

Link to comment
Share on other sites

Guest TimeRobber

S-a rupt la careva coarda 6, adica mi gros?

 

 

da , odata mai demult , robi a rupt MI-ul de pe basul lui Cucu , (reghinul acela verde ) ....ciudat

Link to comment
Share on other sites

Si eu sunt curios cum e un reghin cu floyd.

Mai ales cu d'addario am patit sa mi se tot rupa. Am folosit SIT si m-au tinut foarte mult. Si acum am Darco de vreo 2 luni si inca nu s-a rupt nici una.

Mai de graba la fender sau d'addario mi s-ar intampla. Cred ca ajung corzi vechi la noi in tara si de aia se rup asa de repede. Am incercat si Ghs dar nu am fost prea impresionat (erau de 08). Sunt curios sa vad si eu cum sunt elixir si ernie ball ca se tot povesteste pe forum.

Link to comment
Share on other sites

Guest VludVludVlud

Salutari stimabililor,

 

Uite, in 6 luni de cand am electrica, am schimbat deja 3 seturi de corzi. E adevarat ca s-au oxidat dar le-am schimbat pentru ca efectiv s-au rupt. Cand se rupeau de la bridge era ok ca le mai lasam un pic din cheitze si reuseama sa le prind la loc (am floyd), dar uite ca mi-ul subtire este a doua oara cand mi se rupe de la mijlocul corzii.

 

Am eu o problema sau se rup la toata lumea dupa o perioada de exercitii cu multe benduri? Apas prea tare pe corzi cand fac bendul sau nu? Am avut asa: Set1 - D'addario .09, set 2 - D'addario .08, set 3 - D'addario .10, si invariabil toate au avut aceiasi soarta.

 

Si ca sa fie si mai general acest thread, lansez si o intrebare: 'Cat va tin corzile in medie?"

 

 

Eu folosesc ERNIE BALL Hybrid Slinky si is f multumit.

Link to comment
Share on other sites

Orice coarda se face praf dupa 1 luna

Io aveam corzi de bronz care dupa o zi de canatat solul se distrugea

la elecrik le schimb cam la 3-2 saptamani k isi pierd din klitazi

Link to comment
Share on other sites

Am folosit D'addario si mi se rupeau o data la 2 luni, dar adevarat ca o data pe luna schimbam acordajul in D. Prima coarda care mi s-a rupt la orice set a fost La.

 

Same thing cu corzile Belson.

 

Acum am corzi Elixir, care inca nu s-au rupt, dar coarda LA e cam distrusa (s-a dezlipit stratul ala de plastic cu care se lauda corzile astea...) Oricum dupa 2-3 saptamani au inceput sa sune ca pixu Elixirurile. Astept acum sa scap de astea sa vad cum suna GHS si Ernie Ball, care stau asteptand pe raft...

 

Mie tot timpu mi se rup la bridge, si am impresia ca le taie bridge-ul metalic (desi e floyd - doar am Iris Reghin. copie de strat).

Ma bucur ca ti-am vazut postul ca tocmai ma manca-n *** sa-mi iau elixir ptr ca nu le-am incercat si am vazut ca sunt destul de scumpe si am zis ca poate merita. Acelasi sfat pot sa-ti dau despre ghs-uri care suna ca ciorba (ma refer la marimile mici ca pe cele mari nu le-am incercat si din motivele spuse mai sus...). Cu ernie ball-urile e altceva.

P.S. eu folosesc d'addario si dean-uri si sunt multimit. :)

Link to comment
Share on other sites

corzile nu se schimba odata pe luna?

(eu le schimb la 2 luni CA CAnt mai putin)

Este o regula cu referire la schimbatul periodic al corzilor? Adica dauneaza chitarei, grifului, la bridge ori undeva daca nu schimbi corzile la un anumit interval de timp sau e pur si simplu o chestie de oxidare si deranj la degete?

Daca nu imi oxideaza corzile semnificativ, nu le schimb nici in 6 luni... pana se rup dribble.gif

Link to comment
Share on other sites

Ma bucur ca ti-am vazut postul ca tocmai ma manca-n *** sa-mi iau elixir ptr ca nu le-am incercat si am vazut ca sunt destul de scumpe si am zis ca poate merita. Acelasi sfat pot sa-ti dau despre ghs-uri care suna ca ciorba (ma refer la marimile mici ca pe cele mari nu le-am incercat si din motivele spuse mai sus...). Cu ernie ball-urile e altceva.

P.S. eu folosesc d'addario si dean-uri si sunt multimit. :)

 

Ai mai gasit pe undeva Dean Markley ? Eu am cautat peste tot dar nu am mai vazut.

Link to comment
Share on other sites

Guest danny_boy_weeeee

Cunosc un tip cu un B.C. rich warlock care rupe vreo 3 corzi p sapt toate de la cordar. U do the math

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.