www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[pedala] Ibanez Sm7 Tonelok


Recommended Posts

Nume echipament - Ibanez SM7 tonelok

Pret - 50 euro (second hand)

De la cine / De unde a fost cumparat - George - nota 10

Caracteristici - este o pedala de distorsiune foarte agresiva, cam cea mai suparata de la Ibanez. Se preteaza foarte bine la Nu metal, power metal... in general stiluri dure. Beneficiaza de sistemul tonelok prin care iti poti pastra setarile pur si simplu apasand pe potentiometre. Are 4 potentiometre (DRIVE, LO, HI, LEVEL) si 2 switch-uri (VOID - un fel de noise gate cu 3 pozitii si EDGE - pentru o distorsiune mai taioasa sau una mai calda).

Cum suna / Cum se comporta - Cum am spus, suna foarte agresiv. Cu drive-ul la 0 sunetul este aproape de un overdrive dar un pic cam taios. Nu o recomand celor care vor sa cante heavy metal, pop-rock, hard rock, blues etc. Constructia este foarte solida (full metal) iar pedala poate fi alimentata la 9V DC 14 mA sau cu baterie de 9V.

Parti bune / Parti rele - nu am gasit nimic care sa nu imi placa. De fapt cred ca voi achizitiona pe viitor si alte pedala din seria tonelok de la Ibanez. Pedala e facuta sa sune agresiv si asa suna. Se pot scoate cateva tonuri foarte bune din ea.

Impresie generala - nota 10

 

Am atasat cateva sample-uri (cu si fara simulari de amplificator).

 

Link producator

post-8-1154677935_thumb.jpg

sm7_EQ_LOW___no_sim.mp3

sm7_EQ_LOW___brute___no_sim.mp3

sm7_drive_0.mp3

sm7_EQ_HIGH.mp3

sm7_EQ_LOW___brute.mp3

sm7_EQ_MED.mp3

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.