www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Guitar Rig 5 In Cubase!


Recommended Posts

Salut, am reusit in final ca sa imi vada Cubase-ul VST-ul de chitara, incarcandu-l in mixer, insa nu aud chitara, bara de volum se misca cand cant, totul pare sa lucreze insa nu se aude. Nu folosesc nici un procesor, bag chitara direct in slotul pentur microfon deoarece la laptop input nu am. In mod normal daca lansez Guitar Rig 5 separat atunci imi merge Asio, dar doar low latency Asio Driver. Imi ziceti va rog cum sa fac ca sa aud chitara cand cant in GR incarcat prin Cubase ?? thx :)

Link to comment
Share on other sites

Eu de obicei incarc Rigu in insertul de pe canalul pe care vreau sa-l folosesc, in mixer pe general cred ca e mai restrictiv, in orice caz, incearca sa apesi pe canalul pe care vrei sa-l folosesti ca sa inregistrezi butonul de langa rec, e butonul de monitorizare.

 

Despre ce canal vorbesti ?

Link to comment
Share on other sites

Guest StuWie

pui guitar rigul (sau orice alt FX) pe in-ul mixerului din cubase pe calea pe care o folosesti tu din placa de sunet pt chitara, adaugi un canal nou si activesi fie butonul de record fie cel de monitorizare. ROCK!!!

Link to comment
Share on other sites

Eu nu ti-as recomanda sa pui rig-ul direct pe canalul de input in mixer, pentru ca atunci semnalul imprimat va fi deja procesat, lasand putin loc pentru editari ulterioare.

Cel mai bine e sa adaugi un track audio mono, ai grija ca la input sa fie selectat canalul de microfon pe care-l folosesti tu din placa de sunet, si la output sa fie ce interfata/driver de sunet stii ca-ti trebuie (Asio4All, etc) Apasa pe butonul de monitorizare (arata ca un difuzor micut, langa butonul care armeaza track-ul pentru imprimare), si canta ceva din chitara (clean); daca se aude si e totul bine, deschide submeniul "insert" din inspector, si adauga acolo Guitar Rig-ul. Acum totul ar trebui sa fie "peachy".

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.