www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

calitatea informatiei pe forum


malex
 Share

Recommended Posts

Guest claxonn

Ok, hai si eu cu parerea.

 

 

 

Pentru a imbunatati calitatea informatiei moderatorii ar trebui sa fie ceva mai duri cu offtopicurile (malex, no offence). In principiu, raspunsurile discutabile sunt cenzurate puternic de cunoscatori, deci nu stiu daca acestea sunt defapt problemele de pe forum.

 

 

 

Ar mai fi o buba care s-a mai discutat, apar zilnic topicuri discutate si rasdiscutate. Astea ar trebui sa fie inchise si rugat user-ul sa dea cu search-u sau sa i se dea thread-u pe care s-a discutat problema. Astfel, s-ar reduce numarul de discutii pe acelasi subiect, creand un thread puternic si coerent.

 

 

 

Pareri?

Edited by claxonn
Link to comment
Share on other sites

Pentru a imbunatati calitatea informatiei moderatorii ar trebui sa fie ceva mai duri cu offtopicurile (malex, no offence).

:) mi-am asumat warn-urile corespunzatoare de fiecare data :) (meritate, de altfel :) )

Ar mai fi o buba care s-a mai discutat, apar zilnic topicuri discutate si rasdiscutate. Astea ar trebui sa fie inchise si rugat user-ul sa dea cu search-u sau sa i se dea thread-u pe care s-a discutat problema. Astfel, s-ar reduce numarul de discutii pe acelasi subiect, creand un thread puternic si coerent.

corect.

Link to comment
Share on other sites

@claxonn, legat de al doilea punct - cred ca o echipa de moderatori mai vasta si mai activa ar putea ajuta acolo. Era o idee... aici ne puteti ajuta si voi, folosind butonul Repot Post - dupa ce dati reply cu link la thread-ul unde s-a discutat deja subiectul respectiv. Nu uitati, e o comunitate, deci e de dorit sa ne ajutam intre noi.

Link to comment
Share on other sites

Guest John_OttO

@claxonn, legat de al doilea punct - cred ca o echipa de moderatori mai vasta si mai activa ar putea ajuta acolo. Era o idee... aici ne puteti ajuta si voi, folosind butonul Repot Post - dupa ce dati reply cu link la thread-ul unde s-a discutat deja subiectul respectiv. Nu uitati, e o comunitate, deci e de dorit sa ne ajutam intre noi.

Cearny de acord cu tine.Eu personal consider ca RGC.ro ar trebui sa aiba mai multi Admini si chiar sincer cred ca ati putea recruta admini din membrii cu state vechi pe aici si eu personal am vazut f multe topicuri discutate si rasdiscutate.De acum o sa aplic faza cu Report post.PACE!

Link to comment
Share on other sites

Ok, hai si eu cu parerea.

Pentru a imbunatati calitatea informatiei moderatorii ar trebui sa fie ceva mai duri cu offtopicurile (malex, no offence).

Pareri?

aici, nu pot fi intru totul de acord, dar problema este complexa si discutabila. din pacate este foarte greu de cuantificat SIMTUL UMORULUI iar asa numitele `offtopic`-uri de gen malex, eu le consider mult mai utile decat va inchipuiti, pentru ca, sa nu uitam: RIDENDO, CASTIGAT MORES!

Link to comment
Share on other sites

Guest claxonn

aici, nu pot fi intru totul de acord, dar problema este complexa si discutabila. din pacate este foarte greu de cuantificat SIMTUL UMORULUI iar asa numitele `offtopic`-uri de gen malex, eu le consider mult mai utile decat va inchipuiti, pentru ca, sa nu uitam: RIDENDO, CASTIGAT MORES!

 

Nu era vorba de malex. Malex e superOK si stie cand si ce sa posteze. Ca uneori mai sare calu' ... asta e. Ma refeream la offtopicuri in adevaratul sens al cuvantului si nu la dume ontopic ce reprezinta defapt sarea si piperul discutiilor. Fara aceste "dume" ar fi totul prea sec.

Link to comment
Share on other sites

ba :)

de ce ati pus luminile pe mine... io mi-am luat warn-urile de rigoare cand a fost cazu :)

si am cerut si sa mi se reduca numarul de posturi la jumate sau la o treime (pentru off-topice), dar cica nu se poate :(

topicu' era altu :)

hai cu idei ;)

Cu permisiunea voastra eu as propune ca discutiile de tip "reclama mascata" sa fie sanctionate si eventual sa se faca o sectiune pentru deal-eri. Poate si ptr speculanti sau bisnitari B) da' macar sa stiu ca se-ntalnesc acolo in "lumea lor" si nu pe orice topic unde au interes...

Link to comment
Share on other sites

Guest tudor.

Cu permisiunea voastra eu as propune ca discutiile de tip "reclama mascata" sa fie sanctionate si eventual sa se faca o sectiune pentru deal-eri. Poate si ptr speculanti sau bisnitari :) da' macar sa stiu ca se-ntalnesc acolo in "lumea lor" si nu pe orice topic unde au interes...

te referi, de ex, pe topicurile in care intreaba unul ce chitara sa-si ia, vine x si zice ca aduce de afara chitara y?

Link to comment
Share on other sites

te referi, de ex, pe topicurile in care intreaba unul ce chitara sa-si ia, vine x si zice ca aduce de afara chitara y?

Da si la astea dar mai ales ma enerveaza cand pleaca discutia de la nu stiu ce doze sau corzi,etc si se ajunge la chesti de genul :"am eu asa ceva/suna excelent/alea de la x sunt asa sau asa (deci a lui is mai beton)...si discutia degenereaza mai tare cand se mai implica si prieteni/cunoscuti/ucenici ai lu' x sau y. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest tudor.

eu la chestia asta sunt de partea celor care aduc...de ce sa nu afle si cei mai neinitiati,sa zic asa, ca daca nu au bani de o chitara in tara, pot incerca sa o aduca prin cineva afara la ceva mai putini bani...

sunt de parere ca trebuie sa fie bine informati, chiar daca unele optiuni nu vor fi agreate de altii :)

sper sa nu-mi sariti in cap :)

Link to comment
Share on other sites

eu la chestia asta sunt de partea celor care aduc...de ce sa nu afle si cei mai neinitiati,sa zic asa, ca daca nu au bani de o chitara in tara, pot incerca sa o aduca prin cineva afara la ceva mai putini bani...

sunt de parere ca trebuie sa fie bine informati, chiar daca unele optiuni nu vor fi agreate de altii :)

sper sa nu-mi sariti in cap :)

E foarte ok ce spui tu si din cate stiu si eu de afara se aduc mai ieftin decat de la noi dar important e cine le-o aduce la ce pret si mai ales ce le aduce. Sunt de acord ca sunt si oameni dew buna credinta care nu vor sa-i jecmaneasca pe cei mai putin cunoscatori dar in general nu prea e chiar asa ptr ca de obicei fiecare i-si urmareste interesul. Cum ziceai trebuiesc bine informati.

Link to comment
Share on other sites

Guest tudor.

io zic ca problema se pune si asa...in tara chitara x la magazin e 500euro

in state (pe musiciansfriend de ex) e 350-400$

asta o aduce cu sa ziceam 500$(sa zicea ca e si mai bulangiu :) )

chiar daca ala isi ia o groaza pe chitara pe care ti-a aduce, merita mai mult decat sa dai 500euro

si daca n-ai alta varianta...n-ai ce sa-i faci :)

adica decat sa existe doar magazinu, prefer sa existe si bisnita :)

Edited by tudor.
Link to comment
Share on other sites

E foarte ok ce spui tu si din cate stiu si eu de afara se aduc mai ieftin decat de la noi dar important e cine le-o aduce la ce pret si mai ales ce le aduce. Sunt de acord ca sunt si oameni dew buna credinta care nu vor sa-i jecmaneasca pe cei mai putin cunoscatori dar in general nu prea e chiar asa ptr ca de obicei fiecare i-si urmareste interesul. Cum ziceai trebuiesc bine informati.

 

Dap, pe-acolo gandesc si eu. Exista PM-uri - bisnita pe thread-uri de discutii dilueaza discutiile.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.