www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Eq Full Parametric - Utilizat In Special In Sisteme Pentru Chitara Bass


George M.
 Share

Recommended Posts

Salutare!!

 

Am o idee de mai bine de jumatate de an pe care, ma gandesc sa o pun in practica.

Initial am vrut sa inlocuiesc EQ-ul grafic pe 15 benzi stereo pe care il am in rack, cu unul mono cu 31 benzi, pentru a avea mai multa flexibilitate in reglarea frecventelor. Apoi mi-a venit ideea unui EQ full parametric, pentru maximum de flexibilitate.

 

Atasat se gaseste ideea mea concretizata sub forma unui desen.pdf cu ceea ce mi-as dori sa fie la exterior, ce va fi la interior, va stabili un electronist profesionist, asta in caz de va fi construit vreodata.

EQ_Full_Parametric.pdf

 

Am rugamintea sa va exprimati parerea!

 

Ma intereseaza, in principal:

1. Exista elemente repetitive in ideea proiectului?

2. Exista elemente adaugate inutil?

3. Lipsesc elemente ce ar trebui adaugate?

4. Se merita constructia lui sau este mai rentabil cumpararea a ceva similar de pe piata?

5. Cam la ce nivel s-ar ridica costurile finale?

Link to comment
Share on other sites

Personal as merge pe DSP pentru asa ceva.

Bingo! Două avantaje majore:

1. Preset-uri (accesibile prin MIDI)! N-are sens să cumperi un eq complex dacă ai de gând să-l lași înțepenit într-o setare, asta poți face cu o serie de filtre fixe, odată ce ai stabilit ce și cât trebuie tăiat sau amplificat.

2. Un număr arbitrar de filtre, de obicei. Și complexitatea nu e proporțională cu prețul, i.e. primești mult pentru o investiție inițială rezonabilă.

Și opțiuni pe piață sunt destule.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu m-am gandit la DSP, fiindca tind sa nu-mi doresc ca semnalul sa treaca prin convertoare AD-DA.

 

Dar in ultima vreme, in putinul timp liber, m-am concentrat mai mult la designul exterior, si n-am stat sa studiez piata.

 

Arucand o privire fulger pe internet, Behringer e ok? http://www.behringer...ts/DEQ2496.aspx Ca parametri tehnici pare a fi ceea ce imi trebuie, dar e Behringer, deci te face sa te gandesti de doua ori inainte. In orice caz, voi cauta recenzii la DEQ2496.

Alte optiuni asemanatoare si cam in aceeasi gama de pret mai exista?

Edited by George M.
Link to comment
Share on other sites

Boss si Phonic sunt EQuri grafice cu frecventele bine stabilite. Ceea ce imi trebuie mie este un EQ parametric cu care sa pot ataca orice frecventa dintr-o anumita gama. Functia Presetare nu prea ma incanta, fiindca, in general, nu schimb EQul de la o piesa la alta (decat din preampul headului), ci de la o sala la alta. Behringerul acela ar putea fi un candidat pe lista.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.