www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Electrica


Guest Verrine
 Share

Recommended Posts

Guest Verrine

As vrea sa-mi cumpar o chitara electrica, pana acum am lucrat doar cu acustice, si sunt nelamurita in privinta unor lucruri.

In primul rand, am inteles ca nu am neaparata nevoie de un amplificator, ca daca am anumite mufe si chestii pot sa conectez chitara la calculator/boxe etc. E adevarat? Cu ce ma ajuta un amplificator? Cand imi cumpar chitara mi se da vreun cablu sau trebuie sa le cumpar eu dupa aceea?

In al doilea rand, as merge spre un Epiphone... E o alegere buna? Vreau sa o cumpar de pe un site, nu din magazin.

Link to comment
Share on other sites

Chitara se poate conecta la un calculator si apoi poti folosi diverse software pentru efecte de chitara dar depinde de pc si poate si de boxele tale de cat de buna va fi experienta in acest caz. Pentru nedumeririle in ceea ce priveste un amplificator de chitara iti propun sa citesti acest topic http://forums.rgc.ro/topic/53623-amplificatoare-pentru-incepatori/page__p__520118#entry520118 foarte bine scris de catre FiveseveN.

In alta ordine de idei, cablu la o chitara nu e musai sa primesti si daca primesti, cel putin la chitarele nu prea scumpe, e cam varza/slab, deci e recomandat sa iti cumperi unul(nu e o avere).

Link to comment
Share on other sites

Guest mark9

In al doilea rand, as merge spre un Epiphone... E o alegere buna?

 

Epiphone e o alegere buna pentru inceput (depinde si de model).

 

Vreau sa o cumpar de pe un site, nu din magazin.

 

Incearca sa o probezi inainte intr-un magazin, s-ar putea sa ti se pară: prea grea sau că are gâtul prea gros.

Link to comment
Share on other sites

Guest Verrine

Bun, multumesc foarte mult pentru raspunsuri.

Cred ca voi merge pe procesor pana la urma ( o mai conectez si pe la calculator poate), mi se pare cea mai buna alegere pentru moment. Cam cat ar costa unul?

Epiphone sa fie atunci, pe model les paul, imi plac foarte mult. As putea merge la un magazin, doar ca e unul singur in tot orasul si nu are cine stie ce. Ultima data cand am fost avea doar vreo 2 sau 3 modele de Ibanez parca. M-am uitat si pe guitarshop, dar am dat si de un alt site, cu preturi ceva mai mici, flymusic.ro . Aveti vreo idee daca e bun de ceva? Daca nu, banuiesc ca raman la guiatrshop. :))

Link to comment
Share on other sites

Guest Verrine

Hyplink, aceasi chitara voiam sa mi-o comand si eu. :yay:

Multumesc foarte mult ca ai postat, acum sunt sigura ca e o alegere buna ^^.

Link to comment
Share on other sites

 

Cred ca voi merge pe procesor pana la urma ( o mai conectez si pe la calculator poate), mi se pare cea mai buna alegere pentru moment. Cam cat ar costa unul?

 

 

vinde cineva la mica publicitate un Zoom G2 cu 200 lei, pret bun. am un Zoom G1N si sunt foarte multimit de el. pot sa cant cat vreau, ce vreau si nu deranjez pe nimeni.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.