www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Digitatie


Guest Preda
 Share

Recommended Posts

Guest Preda

De ceva timp am devenit extrem de pasionat de arpegii. Pe langa teoria din spatele lor, ma antrenez sa adopt o tehnica cat mai eficienta in executarea lor. Cand spun asta, nu refer sa le cant asa mecanic, ci si sa improvizez pe baza lor. In fine am gasit un mic exercitiu care m-a lasat un pic confuz:

 

--------------8---------------|

-----------10----------8------|

--------10---------------9----|

---7-10--------------------10-|

-8----------------10-7--------|

----------------8-------------|

2 1 4 4 4 1 2 4 1 2 3 4

 

Observati ca sunt 3 note cantate in pozitia 10, pe 3 coarde adiacente (D-4, G-3, B-2). Eu banuiesc ca notele trebuie luate cu degetul mic folosind un roll, dar nu reusesc decat pentru doua corzi, pentru a treia neavand destul de multa putere. E o chestie de exercitiu, prin antrenament degetul mic devenind mai puternic, sau e o problema in modul in care interpretez partitura, adoptand o digitatie necorespunzatoare?

 

P.S. : Cum se numeste tehnica "roll" in romana?

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Ca idee, as incerca sa cant asta folosind degetul "3" in loc de "4" (ma refer la alea 3 corzi adiacente). Dar nu am pretentia ca m-as pricepe cine stie ce :)

Edited by Sheriff
Link to comment
Share on other sites

Eu as folosi degetul 3 pt roll-in special pentru pozitiile mai largi dar merge si cu 2, mai sus pe grif.Nu as recomanda sa faci cu degetul 4 pt ca se ingreuneaza trecerea de la G#(coarda 2) la B (coarda 1).

Tehnica asta de roll consta in a trece cu acelasi deget de pe o coarda pe o alta coarda adiacenta, fara a ridica degetul de pe tastatura.Cel mai bine ti-ai da seama de cum se executa corect, pune degetul 3 intre 2 corzi adiacente si incearca sa faci notele sa sune cand una, cand cealalta si asta fara ca cele 2 sunete sa se auda impreuna si fara sa ridici degetul de pe grif.

Asta merge si in cazut tau, pt 3 corzi.Trebuie numai sa tii degetul cu care faci trecerea putin curbat.Remember:Trebuie sa auzi numai cate un singur sunet o data.

Link to comment
Share on other sites

Guest Preda

Eu as folosi degetul 3 pt roll-in special pentru pozitiile mai largi dar merge si cu 2, mai sus pe grif.Nu as recomanda sa faci cu degetul 4 pt ca se ingreuneaza trecerea de la G#(coarda 2) la B (coarda 1).

Tehnica asta de roll consta in a trece cu acelasi deget de pe o coarda pe o alta coarda adiacenta, fara a ridica degetul de pe tastatura.Cel mai bine ti-ai da seama de cum se executa corect, pune degetul 3 intre 2 corzi adiacente si incearca sa faci notele sa sune cand una, cand cealalta si asta fara ca cele 2 sunete sa se auda impreuna si fara sa ridici degetul de pe grif.

Asta merge si in cazut tau, pt 3 corzi.Trebuie numai sa tii degetul cu care faci trecerea putin curbat.Remember:Trebuie sa auzi numai cate un singur sunet o data.

Mersi pentru explicatii, dar stiu in ce consta tehnica "roll". Banuiesc ca atunci cand ciupesti urmatoarea nota de pe coarda adiacenta, o "mutezi" pe cea anterioara cu degetu cau care ai executat rollingul. La asta te referi cand spui cate un singur sunet o data, nu?

Stiu ca recomanzi, sa folosesc degetu 3, in loc de 4, dar eu vreau sa le folosesc pe toate, ca sa imi creasca dexteritatea. Ce zici prin exercitiu poate sa imi creasca puterea in degetul 4, sau mai bine ma las pagubas?

Link to comment
Share on other sites

Intai vreau sa fac o erata la ce am zis mai sus (mi se paruse ca era vorba de E si de aia am dat ex in E-de fapt primul arpegiu e F-sorry de asta, dar sper ca deja te-ai prins)

Bine inteles ca poti folosi degetul 4 daca vrei, am spus cum prefer eu.

Sigur ca poti folosi ex de genul acesta pt a-ti lucra digitatia, dar sa stii ca sunt si alte ex bune pt asta-de ex triluri in diferite combinatii de degete.

Toate cele bune.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Guest Preda

Nu imi dati in cap ca deschid un topic mort de mult, dar am o intrebare care ma framanta de ceva vreme. In tabul pentru Stairway to Heaven, apare un acordul Fa major7 intr-o pozitie cam bizara:

E|0

B|1

G|2

D|3

A|3

E|1

Cum se poate lua acest acord? Cand folosesc bareul ca in cazul lui Fa major (doar se aseamana :)) nu reusesc sa contorsionez destul de bine degetul si din coarda 1 nu obtin nimic, decat un zdranganit enervant. Alta digitatie necesara?

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

tampit acord... daca vrei poti sa renunti la fa-ul de pe mi-ul gros, ca si-asa il ai pe coarda re, si sa iei acolo mi-ul. Tehnic vorbind e acelasi acord.

E|1

B|1

G|2

D|3

A|3

E|0

Link to comment
Share on other sites

tampit acord... daca vrei poti sa renunti la fa-ul de pe mi-ul gros, ca si-asa il ai pe coarda re, si sa iei acolo mi-ul. Tehnic vorbind e acelasi acord.

E|1

B|1

G|2

D|3

A|3

E|0

 

Incorect.

Initial este Fmaj7 adica F-C-F-A-C-E

Se poate prinde asa:

 

E|0 - 0

B|1 -1

G|2 -2

D|3 -4

A|3 -3

E|1 -"5"(thumb)

 

Unde prin degetul "5" la mana stanga inteleg degetul mare. Cam neconformist dar eficient ...

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

cum am aratat eu e E-C-F-A-C-F, sunt aceleasi note si e si mai usor de luat. varianta cu degetu mare e cam incomoda

Link to comment
Share on other sites

cum am aratat eu e E-C-F-A-C-F, sunt aceleasi note si e si mai usor de luat. varianta cu degetu mare e cam incomoda

Depinde de ce dimensiuni au mainile tale. eu am niste lopeti si de aici decurg o serie de avantaje si dezavantaje. un avantaj ar fi ca-mi pot imprastia degetele destul de tare pe grif, iar prinderea descrisa mai sus imi e oarecum familiara. cand vine insa vorba de un acord unde degetele tb sa fie apropiate, lucrurile se complica urat.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest Preda

Am pus mana recent pe o carticica destul de interesanta, Master Classes - Al Di Meola & Bob Aslanian - A Guide to Chords, Scales, & Arpeggios, si as avea o nelamurire in privinta unor termeni tehnici. Chitarsitul mentioneaza in capitolul incalzire ca nu ar fi lispit de interes ca pentru ati mari viteza sa treci prin gamele majore utilizand digitatiile de tipul A si B, si apoi pe cele de tipul C, D si E. Are idee cineva la ce se refera cand spune asta? Pentru a lamuri situatia atasez si o frantura din respectivul capitol.

post-642-1186590279_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

cum am aratat eu e E-C-F-A-C-F, sunt aceleasi note si e si mai usor de luat. varianta cu degetu mare e cam incomoda

Sefu' tocmai nota radacina (fa de pe E) da filing'u acordului in contextul piesei la care se referea si ai F-C-F-A-C-E,deci io zic ca e musai sa prinzi tot acord'ul cu dejtu mare cum a mai zis si geekoo parca...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.