www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Stratocaster


Compact

Recommended Posts

Am o chitara copie dupa Fender Stratocaster.

As dori sa stiu cum pot face sa apropii corzile mai mult de grif. Cum se face,din ce suruburi etc.

Am zis ca daca tot nu se vinde, macar sa incep sa cant la ea. Am probat o chitara a unui prieten,am vazut ca are corzile foarte apropiate de grif, si se canta foarte usor, pe cand la a mea sunt distantate si trebuie sa apas destul de tare pe corzi.

 

De asemenea mi se pare ca o doza e cam stramba in locasul ei (am observat recent). Cum se poate alinia fiecare doza sa fie iesita uniform in afara, adica sa nu mai fie stramba?Ce trebuie desfacut,ce trebuie reglat?

Link to comment
Share on other sites

Corzile se pot apropia individual din reglajul pieselor de la bridge din cele doua suruburi laterale (cate 2 entru fiecare coarda). De obicei cu o cheie inbus mica si potrivita.

 

Daca s-a ajuns la maxim de cursa trebuie reglat gatul prin introducerea unui adaos in buzunarul in care acesta este montat in corp, pentru a modifica unghiul grifului fata de planul corpului. Aceasta operatiune este indicatr a se face de catre un cunoscator.

 

Dozele nu se regleazxa sa arate frumos aliniate ci pentru ca sunetul sa fie omogen pe toate corzile. De obicei polii dinspre corzile groase trebuie mai departati pentru ca acestea dezvolta mai multa energie decat cele subtiri. Este posibil ca acel reglaj sa fie ok.

Exista manuale de set-up pe site-ul Fender plus multe video-uri pe youtube.

(Daca este o copie Strat 1/1).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.