www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cumpararea Unei Chitari :-?


Guest Meli
 Share

Recommended Posts

Ce parere aveti in a cumpara o chitara de care putini au auzit? Am gasit o chitara de la Face http://www.muzikia.r...-Face-DG23-RDS/ , imi place foarte mult cum arata si vanzatorul a spus ca e foarte buna din punct de vedere calitativ si pret. Doar ca la specificatii scrie:

  • Fata: lemn de molid
  • Corp: lemn de tei
  • Gat, grif si cordar: lemn de artar.

 

 

 

Stiu ca la o chitara e foarte important din ce lemn e facuta si ca de obicei sunt bune cele din molid. Ce parere aveti despre aceasta chitara?

Edited by Meli
Link to comment
Share on other sites

O chitara acustica se alege dupa cum suna si dupa cat de confortabila este la cantat.

Aspectul nu are nicio influenta asupra sunetului.

O iei sa canti cu ea sau sa iti faci poze cu ea?

Poti cumpara o chitara Hora cu aceleasi caracteristici constructive dar mai ieftin.

Ce ai vrea sa iti spuna vanzatorul, ca are marfa proasta?

Sincer, nu as da banii pe chitara asta.

Link to comment
Share on other sites

Lemnul este placaj - Tei pentru corp si molid pentru top.

Am scris in alt topic, daca nu este specificat "solid top" sau "solid back & sides" materialul folosit este lemn laminat - furnir lipit cu fibrele perpendiculare, ceva frumos la exterior si lemn prost la mijloc.

Singurele chitare laminate care suna bine sunt cele facute in Japonia in anii '80, foloseau lemn f bun pentru toate straturile si foloseau o tehnologie speciala pentru lipire.

Cauta ceva cu top solid de molid sau cedru (tine de preferinte personale, fiecare are tonul lui specific) si cu corp din mahon sau palisandru (rosewood) chiar daca este laminat.

 

cauta o Yamaha second hand, sunt chitare cu un raport calitate/pret foarte bun.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.