www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cand Sa Schimb Corzile?


Guest gabybitzu
 Share

Recommended Posts

Guest gabybitzu

salut. am si eu o intrebare: am o chitara acustica careia i-am schimbat corzile cam acum 2 luni. am auzit ca dupa un timp corzile trebuie schimbate, dar eu nu cred ca am destula experienta incat sa imi dau seama cand sa le schimb. cand ar trebui sa le schimb?

Link to comment
Share on other sites

Subiectu asta nu are un raspuns clar, fiecare le schimba dupa bunul gust. Unul care are concerte saptamanal , iti dai seama ca le schimba mai des ( la fiecare 1-2 saptamani /1 luna ) in schimb un user care canta doar acasa in dormitor le schimba cand isi permite. Povestea cu schimbatul corzilor e reala, insa hai sa fim realisti si sa gandim putin logic, tu sau eu ca incepator , care nu prea avem de obicei urechea formata in domeniul asta ne dam seama daca e intonata perfect chitara din auzite doar? e nevoie de ani si ani de experienta sau de exceptii.

 

Eu imi schimb corzile pe cele 2 electrice cam la 4-5-6 luni ( a fost si cand le-am schimbat mai repede ,totul tine de gust ). Momentan n-ar trebui sa te preocupe partea tehnica , ci mai mult studiul si cantatul. Cand o sa pui corzi noi o sa observi sunetul ala specific corzilor noi . in special la acustica, dar dupa 1 saptamana dispare.

 

 

Concluzia: schimba-le cand iti permiti , sau cand simti nevoia, experimenteaza diferite grosimi /firme si vezi cu care te impaci mai bine. Personal la 2 luni mi se pare prea des, asta in calitate de student fara venituri uriase. Spor la cantat.

 

Later edit : era sa uit, consider important pe langa stersul corzilor,pe care-l fac evident, folosesc si fast fret - solutie de curatat corzi si protectie impotriva jegului.

Edited by Jig
Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa stergi /cureti corzile dupa fiecare folosire ..asa tin mai mult.

 

Corzile subtiri nematisate se schimba cand nu mai corespunde octava (intonatia ),

In pozitia "octava" tasta a XII-a trebuie sa ai inaltimea tonului exact o octava mai sus.

Cand ciupesti coarda libera si atingi coadra cu buricul degetului exact seasupra tastei a XII-a se va auzi octava .

Cand apesi coarda in pozitia a XII-a trebuie sa sune exact aceiasi inaltime de ton. Cand nu mai este aceiasi inaltime coarda trebuie schimbata.

 

In cazul corzilor groase ( matisate ) acestease schimba cand nu mai au stralucire in ton .Ptr exersat merge si neschimbate dar ptr un tob frumos este bine sa ai coarzi noi ,

 

Este descrisa treaba mai amanuntit pe rgc.ro in mai multe posturi ..discutii

Link to comment
Share on other sites

salut. am si eu o intrebare: am o chitara acustica careia i-am schimbat corzile cam acum 2 luni. am auzit ca dupa un timp corzile trebuie schimbate, dar eu nu cred ca am destula experienta incat sa imi dau seama cand sa le schimb. cand ar trebui sa le schimb?

 

Poti schimba toate cele 6/12 corzi linistit, atunci cand:

 

1. corzile actuale incep a-si schimba drastic culoarea fata de cea initiala;

 

2. le simti "incarcate" sau rugoase la mana, cand nu mai aluneca comod (ca la inceput); apar ca "ruginite", oxidate;

 

3. iti falseaza evident (asa cum a zis si @karpi mai sus);

 

4. se rupe doar una din ele (da, ai citit bine: se rupe una, dupa cel putin 2-3 saptamani de la montarea lor, schimbi toate corzile)

 

5. isi pierd stralucirea sunetului. Vor suna infundat, fara viata in ele;

 

6. vrei sa vinzi chitara (pe considerentul ca trebuie sa ii scoti in evidenta calitatile acustice ale chitarei si nu sa i le ascunzi). Putini inteleg asta si zadarnicesc vanzarea/schimbul;

 

7. si nu in ultimul rand, atunci cand doresti desfatarea buricelor degetelor cu un set de corzi noi, moi, alunecoase si cu sunet cristalin.

 

 

Desigur, enumerarea nu e limitativa si sper sa-ti umple putin golul de informatie pe care il ai la inceput.

 

Succes

 

Gyzmo

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.