www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cajon


dmv
 Share

Recommended Posts

Cand e stresiune eu trebuie sa fac ceva. Orice numai sa nu invat. Ultima saptamana mi-am facut de lucru: am zis sa-mi fac un cajon.

Proiectul s-a vrut a fi unul de studiu, in care sa vad ce si cum, de ce sa folosesc din aia, pe unde bag holzsurubul samd.

Eu am fost incantat de rezultat, nu ma asteptam sa iasa asa bine si sa sune ok.

Parti bune: e super rezistent, suna foarte bine, mult mai bine decat ma asteptam.

Parti mai putin bune: nu stiu sa bat ca lumea in el, e cam mic de inaltime (avand in vedere ca eu am 187 si el 40, stau pe el ca pe un scaunel de gradinita si nu pot folosi decent: de exemplu nu pot executa tehnica cu calcaiu intr-un mod lejer), finisajele lasa de dorit (desigur inca nu l-am lacuit ca abia am terminat constructia si mi-ar placea sa ascund mai bine capetele suruburilor - stiu cum dar nu am inca sculele necesare).

Mai vreau sa fac unul dupa ce imi iau o bormasina si un pendular, si voi aduce ceva modificari:

-in primul rand mai inalt ~48cm -50cm

-o sa cumpar snare-uri de tobe profi si voi face sistem de reglaj a distantei dintre ele si membrana

-nu stiu daca inca de unde sa iau un placaj de 3mm mai potrivit

-trebuie sa schimb modelul holzsuruburilor

-un desen mai frumos, poate-mi pun semnatura ;)

 

Vreau sa va arat si voua ce-a iesit, ca sa va cer parerea si cea obiectiva si subiectiva ca pana acum singurele remarci au fost doar din partea unor neinitiati: "ce faci Dane? ti-ai luat tarabana?" sau "ce-i cu matza aia acolo? se ascunde de tine cand te vede cu chitara in mana?".

Apropos, ce ziceti de logo ? Pe urmatorul cajon cred ca voi pune meme-ul ala cu BA DUM TZZZ.

 

Sper sa nu fie problema ca am postat aici, dar nu am gasit o categorie mai buna.

post-11773-0-19150900-1328219103_thumb.jpg

post-11773-0-48505500-1328219118_thumb.jpg

post-11773-0-05431400-1328219131_thumb.jpg

post-11773-0-17456200-1328219143_thumb.jpg

post-11773-0-30613000-1328219155_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Planuri sunt pe net destule(cajon diy, how to make a cajon, etc), dar majoritatea (sau cele peste care am dat) nu sunt ok, unele nu tin cont de grosimea materialelor, altele de imbinari, facute de oameni care nu prea simt 3D-ul. Asa ca dupa ce am stat si citit si analizat tot ce am gasit despre cajon, unde sa pozitionezi gaura, snare-ul, holzsuruburile, samd m-am dus la bricostore, la baumax si la hornbach, am analizat ofertele, am ales materialele si am venit acasa si am proiectat cajonul in Nemetschek in functie de dimensiunile materialelor alese.

 

Daca acest cajon a fost un experiment de invatare, la urmatorul proiect voi considera in primul rand sunetul, dupa ergonomia, dupa fiabilitatea si abia dupa pretul si stereotomia eficienta.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc.

Faza cu cheitele am luat-o de pe net. Si daca mai face cineva un proiect asemenea il sfatuiesc sa ia cheite sau alt mecanism de reglare al snare-ului.

As fi avut parte de mari frustrari sa nu fi facut un sistem de prindere fix cum sunt in majoritatea tutorialelor. De asemenea am fost tentat sa ascund holzsurubele in partea din fata. Foarte bine ca nu am facut-o pentru ca trebuiesc stranse din nou dupa 2-3 saptamani indiferent ce ai face si in plus e mult mai comod asa daca trebuie schimbata membrana.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.