www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

IntegraL


iulian
 Share

Recommended Posts

Guest MrJackson

Erm.. nu la microfonie ma refeream ci la solo-ul efectiv, de pe la jumatatea piesei (iti zic minutu cand apuc sa o mai scult). O sa ascult si cealalta piesa da nu acuma ca nu am timp.

Link to comment
Share on other sites

Erm.. nu la microfonie ma refeream ci la solo-ul efectiv, de pe la jumatatea piesei (iti zic minutu cand apuc sa o mai scult). O sa ascult si cealalta piesa da nu acuma ca nu am timp.

da mai la minutul 3 incepe cleanul pe care trage prima parte a soloului.. pe la sfarsitul ei ai impresia ca e complet aiurea cu timpii pentru ca merge pe un alt timp cu tot cu ciupeala.. e un timp compus nu mai e 4/4 sau ma rog.. 8/4 ce drq o fi..

dup-aia cand intra cu partea a doua o da la loc bine pe timpul normal..

daca e altceva te rog sa dezvolti...

 

 

aaa... si mai e ceva.. a tras soloul fara instrumentatie.. ca se plictisise de chin cu atatea chitari si bass, iar tobele le-am tras dupa :).. you may have a point

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Desi parerea mea ca e cam obligatoriu sa tragi solo-ul cu melodia in spate (eu cel putin "simt" mai bine, cant cu feeling) poti sa tragi solo-u si fara melodie, dar neaparat cu un metronom pus la tempo-ul track-ului. Oricum, pentru varianta asta tre sa ai bine de tot in cap ceea ce vrei sa canti.

Link to comment
Share on other sites

soloul l`am tras fara metronom si fara tobe.. doar cu chitarile de distors pe fundal...

si sincer desi m`a tot batut si mihai la cap la inceput ca nush`unde nu`s pe timp... nici la ora actuala nu reusesc sa sesizez locul respectiv.... si se pare ca l`am convins si pe el ca sunt pe timp... adika e o chestiune de feeling.. la solo cel putin, consider ca nu e obligatoriu sa fii tot timpul pe timp.. si ca unele sincope sau cum s`or chema adauga individualitate liniei melodice...

 

e un loc in care pare ca nu`s pe timp.. in zina de .. cum sa`i zic.. presolo uinde nu`s tobe si e doar cleanul si citara cu solo... masurile alea sunt una pe contra /una calumea..

si deci la imbinarea dintre ele am asteptat un timp jumate (sau ceva de genul asta) ala e singurul loc in care se poate percepe un fel de intarziere .. in rest nu sesizez

Edited by iulian
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Man... "pe timp"nu inseamna a canta notele numai pe bataia metronomului (sau a tobei sau mai stiu eu ce). Canti "pe timp" si daca faci sincope (chiar daca sunt destul de sigur ca nu stii prea bine ce is alea). Intr-adevar ele adauga sarea si piperu unei compozitii solistice daca sunt facute cu cap si determina acea "frazare" spectaculoasa despre care poate ai auzit vorbindeu-se referitor la mari chitaristi.

 

Revenind, e absolut obligatoriu sa canti pe timp. Asta iti da balansul unei piese, iti da coiu' ala pe care il cauti, feelingul. Asta si cantatul apasat (care il dobandesti odata cu siguranta in interpretare, cand ai tehnica la degetul mic si cunosti si partitura la fel de bine). Faptul ca tu nu iti dai seama cand esti pe langa timp mi se pare o problema destul de grava. Chiar nu glumesc. Pune mana pe metronom si studiaza asa.

 

 

PS: Unde ai dat cu bata in balta:

-intrarea in solo (slide-u ala nu incepe pe timp)

-ai niste note mai lungi cu vibrato pe care le-ai varzalit (intuiesc ca aici vb de sincope dar fiindca ai intrat aiurea pe a doua nota s-a dus darcului tot efectu si lasa impresia de cantat prost)

-coborarile alea mai rapide sunt pe langa.

Link to comment
Share on other sites

Man... "pe timp"nu inseamna a canta notele numai pe bataia metronomului (sau a tobei sau mai stiu eu ce). Canti "pe timp" si daca faci sincope (chiar daca sunt destul de sigur ca nu stii prea bine ce is alea). Intr-adevar ele adauga sarea si piperu unei compozitii solistice daca sunt facute cu cap si determina acea "frazare" spectaculoasa despre care poate ai auzit vorbindeu-se referitor la mari chitaristi.

 

Revenind, e absolut obligatoriu sa canti pe timp. Asta iti da balansul unei piese, iti da coiu' ala pe care il cauti, feelingul. Asta si cantatul apasat (care il dobandesti odata cu siguranta in interpretare, cand ai tehnica la degetul mic si cunosti si partitura la fel de bine). Faptul ca tu nu iti dai seama cand esti pe langa timp mi se pare o problema destul de grava. Chiar nu glumesc. Pune mana pe metronom si studiaza asa.

PS: Unde ai dat cu bata in balta:

-intrarea in solo (slide-u ala nu incepe pe timp)

-ai niste note mai lungi cu vibrato pe care le-ai varzalit (intuiesc ca aici vb de sincope dar fiindca ai intrat aiurea pe a doua nota s-a dus darcului tot efectu si lasa impresia de cantat prost)

-coborarile alea mai rapide sunt pe langa.

 

 

ba!.. i've had it!!

nu imi place sa fiu nepoliticos dar chiar ma oftic..

da bun .. i-sm zis de nota aia pe care o lungeste prea mult dupa parerea measi mi-a aratat o piesa de la dream theater in care la solo e facut la fel.. tot cu o nota de-aia fortata.. ma gandesc ca poate ai vrea sa ii zici si lui petruci..

stii.. chiar m-am saturat sa il critici ca si cum tu ai fi vr-un malmsteen si el un incepator amarat..

este posibil sa fim subiectivi.. insa la faza aia iti spun ca asa e .. dar te rog frumos de metronom nu ii explica.. la cate piese pe timpi compusi a facut.. nush daca ai putea sa ii explici ceva.. pastreaza pentru tine..

 

multumesc! si imi cer inca o data scuze pentru ca mi-am iesit din fire..

Edited by rebiga mihai
Link to comment
Share on other sites

fratele meu.. cred ca tu ar trebui sa iti mai antrenezi urechea....

slide`ul de inceput e perfect pe timp ... daca o sa ascultui atent o sa vezi ca are un usor fade in care s`ar putea sa`ti creeze tie impresii de nesincronizare...

 

si in rest incearca sa te eliberezi de obisnuinta de a asculta in 4/4... la capitolul ritm chiar iti garantez ca nu esti cel mai avizat sa ma instruiesti....

Link to comment
Share on other sites

dupa discutiile voastre, am simtit nevoia sa mai iau odata la ascultat mel aia si sincer sa fiu mi se pare o intrare pe solo buna, si notele tinute mai mult sunt tinute inspirat, asa se procedeaza in prog, am auzit nenumarate solistici de genu asta...chiar nu vad care-i problema

thx ilun... dejea ma temeam ca am probleme cu auzul :)

Link to comment
Share on other sites

dupa discutiile voastre, am simtit nevoia sa mai iau odata la ascultat mel aia si sincer sa fiu mi se pare o intrare pe solo buna, si notele tinute mai mult sunt tinute inspirat, asa se procedeaza in prog, am auzit nenumarate solistici de genu asta...chiar nu vad care-i problema

good!!!

deci se pare ca nu suntem singurii care sunt de acord cu faptul ca nu e o problema..

Link to comment
Share on other sites

Foarte faina piesa. :) Nu am observat mari probleme cu timpii (poate vaaaag de tot intre 4:11 si 4:16), dar mie nu-mi suna prea bine bucata dintre 1:20 si 1:35 (mi se pare ca nu prea se "pupa" partea de chitara cu cea de bass, dar poate-i doar o iluzie auditiva).

Ar fi mers totusi un solo mai lung (asta in cazul in care se vrea piesa instrumentala), dar, avand in vedere ca-i doar "ideea de baza", nu ma indoiesc ca o veti dezvolta.

Nu dati cu rosii, e doar parerea unui novice.

Keep the good shit comin'! :)

Link to comment
Share on other sites

Foarte faina piesa. :) Nu am observat mari probleme cu timpii (poate vaaaag de tot intre 4:11 si 4:16), dar mie nu-mi suna prea bine bucata dintre 1:20 si 1:35 (mi se pare ca nu prea se "pupa" partea de chitara cu cea de bass, dar poate-i doar o iluzie auditiva).

Ar fi mers totusi un solo mai lung (asta in cazul in care se vrea piesa instrumentala), dar, avand in vedere ca-i doar "ideea de baza", nu ma indoiesc ca o veti dezvolta.

Nu dati cu rosii, e doar parerea unui novice.

Keep the good shit comin'! :)

 

in mod cert o vom dezvolta.. planuim ca in vacanta de iarna sa tragem totul de la capat.... speram ca pana in ianuarie sa putem veni cu o versiune mai buna la piesa..

 

ps.. de ce sa dam cu rosii? ti`ai exprimat parerea si`ti multumim... :)

Link to comment
Share on other sites

Scuze dc sunt rau dar mi se pare jenant ca va lauda lumea pt tonul asta de 2 bani ...

De exemplu ascultati cea ce am atasat ... E o idee care am lasat-o balta de luni de zile.

Am facut cu un Zoom 505 si cu o copie Fender de clasa joasa ...

Dar voi stiti ce vreti si oricum nu prea ma pricep la acest stil pe care cantati voi ...

FARA SUPARARE!!! OK?! :)

 

Scuze dc sunt rau dar mi se pare jenant ca va lauda lumea pt tonul asta de 2 bani ...

Pt exemplu ascultati cea ce am atasat ... E o idee care am lasat-o balta de luni de zile.

Am facut cu un Zoom 505 si cu o copie Fender de categoria joasa ...

Dar voi stiti ce vreti si oricum nu prea ma pricep la acest stil pe care cantati voi ...

FARA SUPARARE!!! OK?! :)

Rrrrr.mp3

Link to comment
Share on other sites

Scuze dc sunt rau dar mi se pare jenant ca va lauda lumea pt tonul asta de 2 bani ...

De exemplu ascultati cea ce am atasat ... E o idee care am lasat-o balta de luni de zile.

Am facut cu un Zoom 505 si cu o copie Fender de clasa joasa ...

Dar voi stiti ce vreti si oricum nu prea ma pricep la acest stil pe care cantati voi ...

FARA SUPARARE!!! OK?! :)

fara suparare.. dar nu prea inteleg de ce ne intrebi pe noi asta cand altii sunt cei care l-au laudat..

sincer este un distors care imi place mult(asta al nostru).. si cred ca sunt genuri diferite cu tonuri diferite :)

nu o sa ti-l critic pentru ca nu as avea de ce.. dar.. sincer.. mai mult imi place distorsul pe care l-a folosit iulian (e posibil sa fiu iar subiectiv)

 

ps: mai posteaza si tu si poate o sa te intrebe si pe tine lumea cum ti-ai facut efectele.. daca o sa le placa..

repet sunt genuri diferite.. :)

Link to comment
Share on other sites

Scuze dc sunt rau dar mi se pare jenant ca va lauda lumea pt tonul asta de 2 bani ...

De exemplu ascultati cea ce am atasat ... E o idee care am lasat-o balta de luni de zile.

Am facut cu un Zoom 505 si cu o copie Fender de clasa joasa ...

Dar voi stiti ce vreti si oricum nu prea ma pricep la acest stil pe care cantati voi ...

FARA SUPARARE!!! OK?! :)

 

Scuze dc sunt rau dar mi se pare jenant ca va lauda lumea pt tonul asta de 2 bani ...

Pt exemplu ascultati cea ce am atasat ... E o idee care am lasat-o balta de luni de zile.

Am facut cu un Zoom 505 si cu o copie Fender de categoria joasa ...

Dar voi stiti ce vreti si oricum nu prea ma pricep la acest stil pe care cantati voi ...

FARA SUPARARE!!! OK?! :)

si oricum laudele de pan acum s-au referit mai degraba la compozitie si la idei decat la ton, care si ala mi se pare ok btw

Link to comment
Share on other sites

ps: mai posteaza si tu si poate o sa te intrebe si pe tine lumea cum ti-ai facut efectele.. daca o sa le placa..

repet sunt genuri diferite.. :)

 

Ok. Deci compozitia e buna tonul potrivit piesei si asa tre sa suna in acest stil - am inteles.

 

P.S. Am postat si eu ceva saptamanile trecute... am fost intrebat personal si prin intermediul site-ului despre tonurile ...

Bagati ceva clapa si voce si va voi asculta! :)

Link to comment
Share on other sites

Bagati ceva clapa si voce si va voi asculta! :)

 

"scuze daca sunt rau" dar cine trebuia si trebuie sa inteleaga intelege si fara sa ii explicam sau sa modificam..

btw.. este si clapa trasa pe microfonie de la inceput.. iar daca ai citi si ai urmari putin ai vedea ca s-a oferit o fata sa faca voce si sincer imi place.. :)

Link to comment
Share on other sites

mie`mi place tonul... desigur asta nu inseamna ca nu el oc si de mai bun..

daca reusesc sa`mi iau scule mai bune o sa schimb si soundul .. dar pana atunci soundul asta ma satisface...

si tonul tau suna foarte bine.. si sunt convins ca ai folosit si altceva afara de zoomul ala 505.. o statie buna .. sau un plugin tapan.. fiindca toate zoomurile 505 pa care am pus mana (de fapt picioru`) pana acu.. sunau ca o ascutitoare..

 

keep on rockin`

 

apropo ce`ai folosit pt tobe?????

Edited by iulian
Link to comment
Share on other sites

"scuze daca sunt rau" dar cine trebuia si trebuie sa inteleaga intelege si fara sa ii explicam sau sa modificam..

btw.. este si clapa trasa pe microfonie de la inceput.. iar daca ai citi si ai urmari putin ai vedea ca s-a oferit o fata sa faca voce si sincer imi place.. :(

 

Stiu dar am citit ca este posibil sa refaceti si in conditii profesionale ... la varianta mai inbunatatita si definitiva m-am gandit ...

Scuze ca nu am precizat si asta! Chiar atat de distrat nu sunt si nici atat de superficial ... :)

 

mie`mi place tonul... desigur asta nu inseamna ca nu el oc si de mai bun..

daca reusesc sa`mi iau scule mai bune o sa schimb si soundul .. dar pana atunci soundul asta ma satisface...

si tonul tau suna foarte bine.. si sunt convins ca ai folosit si altceva afara de zoomul ala 505.. o statie buna .. sau un plugin tapan.. fiindca toate zoomurile 505 pa care am pus mana (de fapt picioru`) pana acu.. sunau ca o ascutitoare..

 

keep on rockin`

 

apropo ce`ai folosit pt tobe?????

 

Tocmai pt ca nu am folosit filtru (decat un eqalizer - nici de asta nu sunt convins ca am folosit de data asta, dar obisnuiesc si cred ca tocmai inaltele am ridicat) am postat acest lucru ... Fruity loops3.5 sau ce dracu ceva versiune XXL am folosit pt tobe. Dar descarcati cea ce am postat acolo sunt niste lucruri mai misto decat asta ... Asta a fost o scapare din partea mea ... M-am enervat la lucru, nu sunt cu acest stil si pe voi am prins :)

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

este ciudat cum intervine asa cate unu' fara sa aiba o treaba cu ceea ce se discuta.. spune doua prostii mai mari ca el si apoi se inchide un topic care sincer imi placea si asteptam in continuare comentarii si pareri..

acum ce sa mai zic.. asta e.. mai sunt si de-stia.. care se ienerveaza la munca si isi varsa nervii pe altii.. ca sa ii citez ..

aaa.. dar apoi macar au bunul simt de a-si recunoaste vina :) si de a marturisi.. sperand in mantuire :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
chiar nimeni nu indrazneste sa faca vreun comentariu??? sa stiti ca nu ne supara critica

 

asa cu voce este o balada frumoasa , au dreptate cu ritmica chitarei la solo , fa ceva simplu ptr un "bridge" , a-mi place tendinta de a trage in spate sa sune greu , mana foarte buna , si basul e cantat bine . Dac ar fi produsa mai bine vocea ar suna mai bine .Fara voce e un backtrack ,Cu un o tema buna si ceva solo mai vioi ici colo se poate face si o piesa instrumentala buna.

Link to comment
Share on other sites

asa cu voce este o balada frumoasa , au dreptate cu ritmica chitarei la solo , fa ceva simplu ptr un "bridge" , a-mi place tendinta de a trage in spate sa sune greu , mana foarte buna , si basul e cantat bine . Dac ar fi produsa mai bine vocea ar suna mai bine .Fara voce e un backtrack ,Cu un o tema buna si ceva solo mai vioi ici colo se poate face si o piesa instrumentala buna.

referitor la voce.. iulia a inregistrat ca un demo la ea acasa peste ceea ce postasem noi.. pentru a ne arata ce idee are

dar vezi ca in afara de microfonie sau I don't wanna be cum spune iulia mai este o piesa care se numeste new shit si este postata mai in colo.. ascult-o pe aia ca este mai recenta si mai apropiata de ceea ce cantam acum.. sau.. mai cantam? :)

ideea e ca microfonia a fost facuta cand eram si noi mici si abia ne apucasem sa cantam "metal" :) dar intre timp lucrurile s-au schimbat putin

Link to comment
Share on other sites

referitor la voce.. iulia a inregistrat ca un demo la ea acasa peste ceea ce postasem noi.. pentru a ne arata ce idee are

dar vezi ca in afara de microfonie sau I don't wanna be cum spune iulia mai este o piesa care se numeste new shit si este postata mai in colo.. ascult-o pe aia ca este mai recenta si mai apropiata de ceea ce cantam acum.. sau.. mai cantam? :)

ideea e ca microfonia a fost facuta cand eram si noi mici si abia ne apucasem sa cantam "metal" :) dar intre timp lucrurile s-au schimbat putin

cealalta am ascultat-o prima de pe profilul tau ca mi-am amintit ca mai nou se pot gasi unele piese postate si de pe pagina profil , este mult mai " strans " cantata aceasta new shit , tonul mai bun , dar nu-i rea nici versiunea cu chitara mai soft si cu voce , si are si o clapa . Cu o linie melodica un pic mai ingrijita , si eventual o foarte larga contramelodie pe refren iese o piesa super , xa si exemplu ma gandesc la piesa Ploaia a lu Cargo ramai in domeniul metal dar place si unui public mai numeros .

 

sau iata o incercare de-a mea in stilul amintit , practic pe la noi am auzit multa muzica din aceasta de la sarbi , din yugoslavia ,aveau trupe foarte profi..

 

http://www.acidplanet.com/artist.asp?PID=923645&t=5691 piesa ZeroCrossing2007 si mai jos in lista esre si ZeroCrossing prima versiune ( acea vine greu cu streaming deoarece este codata 125Kbps)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.