www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

ce-s acordurile cu barre??????


Guest decide
 Share

Recommended Posts

Guest nobigd

sunt acordurile in care folosesti un deget pentru a apasa mai multe corzi (sau toate 6)

 

 

6-stringMajorFront.JPG

Link to comment
Share on other sites

sunt acordurile in care folosesti un deget pentru a apasa mai multe corzi (sau toate 6)

Da, de exemplu, cu aratatorul, tii 6 sau 5 corzi, sau chiar 4, depinde ce fel de acord e. De exemplu, unii oameni, nu pot schimba acordul FA normal, si pentru asta, folosesc bare.

Dar, bare nu e bun numai atunci cand nu poti schimba FA. O sa vezi a e diferit de celelate acorduri :)

Link to comment
Share on other sites

Guest decide

ok....hai ca e mai usoara explicatia voastra...mie mi s-a spus ca e atunci cand ridici un acord cu un semiton or something like that...

Link to comment
Share on other sites

Guest decide

/off topic/ nobigd cum poti sa tii asha de multe corzi cu aratatorul ca am incercat si inca ma doare degetul..

Link to comment
Share on other sites

sfat! tu ai chitara clasica nu...d-aia cu corzi de plasic...daca da...coboara chitara aia in d drop...in a drop nu cred ca mai tine..ca falseaza ca draku....incerca sa o cobori cu un semiton mai jos sa ai corzile mai moi.

 

in caz ca ai acustica...puneti corzi de electrica sunt mult mai moi...tot asa le lasi mai jos..si nu te mai doare degetul asa tare :)

 

daca ai electrica se subantelege.

 

la inceput incearca sa iei doar acordurile cu bareu pe 5 corzi...ca miu ala gros te incurca mai mult...incearca un sim...si...chesti in genu...vezi si tu ce iese

Link to comment
Share on other sites

Aaa! Daca ai chitara clasica, revin in 10 minute cu niste exercitii pentru barre-uri. Gatantat intr-o luna nu mai ai probleme, daca te tii de ele in fiecare seara :)

 

Merg si pe acustica/electrica, dar eu le-am incercat pe clasica intai si se executa cu dej'tele la mana drepta, d-aia zic eu ca-s 'special' pentru chitara d-aia.

Link to comment
Share on other sites

sunteti culmea :) Dementhor tu ai citit in profilu domnisoarei ce chitara are?? iti zic eu daca nu stii: stagg western acustic (care nu cred sa fie clasica) apoi nu o pune sa isi puna corzi de electrica pe acustica , doar pt ca nu face bareuri. astea se invata in timp :) apoi poate ai corzi groase, incearca sa iti iei un set de corzi subtiri de acustica , de ex : d'addario cele mai subtiri ceva gen 0.08-0.046 sau ceva de genu asta.. si o sa iti fie mai usor. si exerseaza.. mult mie mi-au iesit cam in 2 luni cat de cat, si faceam cel putin o ora pe zi. deci practice is the key.

 

P.s cearny ramane cum am stabilit da?? :)

Link to comment
Share on other sites

Eu n-am agreat niciodata ideea de a pune corzi de electrica pe acustica, sau in general de a pune corzi mai subtiri doar pentru ca dupa primele impresii, cele mai groase incurca. Daca voi cantati Malmsteen si Michael Angelo, inteleg ca va trebuie corzimai subtiri, dar altfel e vorba doar de o lipsa de exercitiu si vointa.

 

Punand corzi de electrica pe o (semi)acustica pierzi tocmai din sunetul specific facand (acustica are nevoie de corzi mai groase, nu intru in detalii acum). Asta vine de la un om 'patit', care din lene a bagat pe electrica corzi ultra light si care devenit un pic mai destept a ajuns sa cante cu light top & heavy bottom.

 

Exercitiul de barre'-uri e cam asa:

 

e----------------------------------------------9--10--11--12--
B-------------------------------9--10--11--12-----------------
G----------------9--10--11--12--------------------------------
D-9--10--11--12-----------------------------------------------
A-------------------------------------------------------------
E-------------------------------------------------------------

 

Adica, iei barre' primele patru corzi la tasta 9 si executi notele de mai sus tinand barre-ul. Dup-aia te muti mai jos o tasta si faci la fel cu 8, 9, 10, 11, etc... pana la tasta 1.

 

Dup-aia iei barre' pe primele 5 corzi si repeti figura si apoi pe toate cele 6 corzi deodata.

 

Acum, la inceput n-o sa-ti sune corect. Nu-i nimic, executi incet si cu tenacitate, pana la urma (in timp) vei capata destula forta incat sa executi corect tehnica asta.

 

Daca si 4 corzi sunt prea mult, incepe cu 3 corzi si continua de-acolo.

 

S-ar mai putea si sa te doara mana. Daca te doare rau de tot, fa o pauza. Altfel, ceva oboseala & durere sunt de asteptat mai ales la inceput.

 

E un exercitiu obositor si d-aia recomand sa-l practici la finalul studiului.

Link to comment
Share on other sites

Decide acordurile astea cu bare o sa fie mai greu de executat. Ori or sa te faca sa te lasi de chitara :) ori o sa te ambitioneze si sa exersezi multe minute/ore pana sa iti iasa.. oricum nu te astepta sa iti iasa in juma de ora.. cel putin cateva zile sau cateva saptamani

 

Proof, din cate am inteles eu, Decide a inventat acordurile alea, ca sa ne faca sa intelegem despre ce e vorba :).

Nu cred ca exista acorduri atat de complicate, si daca ar exista, bare-ul nu ar mai avea nici un rost.

:)

Link to comment
Share on other sites

offtopic...

 

cearny...incearca sa faci un bend pe corzi de acustica...sau canta unforgiven 2 pe ea...si sa imi zici cum suna...sau daca poti sa faci bendu ala. o acustica mai modesta asa,oricum ai da-o tot ca o tigaie suna...asa ca prefer sa pun corzi de electrica,decat sa imi sparg degetele pe niste pile de acustica...cam asta e ideea.

 

si aici nu e vorba de grosimea corzilor...ci de cat de moi sunt.

in fine..acum daca ai bani sa iti iei un set de corzi de 2 milioane pt acustica atunci e altceva....oricum parerea mea e ca nu se compara.

Link to comment
Share on other sites

offtopic dementhor la faza cu bendu tin sa te contrazic.. suna chiar bine daca sunt corzi bune sa stii. io am pe a mea d'addario de la cearny de 0.09 cred, din decembrie puse si am facut benduri de 4-5 semitonuri :) (testat cu ap tuner) . si pe electrica pui corzi de electrica nu de acustica ., ca d-aia e electrica si invers :) hai ca nu vreau sa ne certam, da asa ca fapt divers :)

peace to all..

p.s. decide pana la urma ce ai mai facutT???

Link to comment
Share on other sites

Guest decide

fac exercitii cu barreurile si cred ca in toamna zbor pe la nea manolovici la cursuri...buna ideea cu curzi de electrica....ceva o sfirma mai buna???si grosimi potrivite??

Link to comment
Share on other sites

Guest decide

stai ca acu au vazut ochii mei replica lu'..nu mai stiu cine...sunt de acord sunt grele...dar sami sangereze si degetele ca nu ma las de chitara nici moarta!...ma rog poate ca nici chiar asa...

Link to comment
Share on other sites

Dupa ce ai stabilizat un pic barre-urile, adica sa le poti lua pe chitara fara sa iti manance note (ai grija sa nu te opresti din exersat prea devreme! pana nu-ti ies perfect - adica 10/10 - tot faci exercitii), iti recomand sa inveti o melodie cu multe acorduri luate in barre si schimbate repede... stiu si eu? Nu-mi vine un exemplu in minte chiar acum.

 

<Rant>

 

Imi mentin parerea ca n-are sens sa-ti faci praf tonul de chitara doar pentru ca ti se pare la inceput mai greu sa canti pe corzi de acustica.. pe acustica :)

 

Adica, daca erai Tommi Iommi, sa ai buricele degetelor taiate si proteze puse in locul lor, intelegeam ca nu puteai fizic sa treci de corzi ultra-light.

 

Altfel, e vorba doar de exercitiu si perseverenta. Corzile groase intotdeauna iti permit un vibrato si un bend mai bine controlat (odata ce te-ai obisnuit cu grosimea), se rup mai greu si pastreaza tonul mult decat niste corzi mai subtiri.

 

Or sa te doara buricele degetelor o vreme, dar o sa vezi ca dupa o luna-doua, o sa faci bataturi si in timp n-o sa mai ai nici o treaba (pe principiul pus varful degetului pe o plita incinsa si simtit nimic).

 

Cat despre Belson... uita de marca aia, mai bine te duci la un magazin de electronice si cumperi niste lita. Am povestit mai demult pe forum cum era sa-mi arunc chitara proaspat cumparata pe geam dupa ce am bagat pe ea un set de Belson-uri.

 

Dementhor, vorbesti in necunostinta de cauza - pentru groaza aia de oamenic are folosesc corzi de electrica pe acustica, pot sa-ti amintesc eu o groaza mult mai mare de oamenic are folosesc corzi de acustica pe acustica :) Si corzile pe care le foloseam eu erau D'addario, costau 30 de lei, nu 200 si isi faceau treaba impecabil.

 

</Rant>

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

tot ce pot sa zic e k tre sa faci mult exercitiu la acordurile barre si nu fa prostia sati pui corzi d electrica p acustica , am mai auzit unii k zic k dak iti pui belsonuri p acustica se aud nu sht cum si in nu sht ce fel , e bullshit , lasati corzile de acustica si exerseaza , k si io knd mam apucat de barre-uri mia fost greu si knd luam un barre si dadeam pe corzi , odata nu se putea sa se auda toate clar :) , asa k practice makes perfect :) , nu sht , gaseste si tu mel pe barre sau canta tu mel care le stii p barre , incearca sa gasesti notele sau sa ti le zica cineva

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

the fratellis - whistle for the choir are barreuri...si e usoara..k sunt minore si le iei cu 3 degete nu 4, e mai usor de schimbat pt noi incepatorii :)http://www.ultimate-guitar.com/tabs/t/the_...ir_ver5_crd.htm

 

Versiunea 5 e cu capo pe al 2-lea fret si e chiar mai! simpla, iar prima versiune e fara capo...eu cant dupa prima versiune k deabia acum cand am cautat pt tine am descoperit si v5, o incerc diseara :)

 

Succes!

Link to comment
Share on other sites

the fratellis - whistle for the choir are barreuri...si e usoara..k sunt minore si le iei cu 3 degete nu 4, e mai usor de schimbat pt noi incepatorii :)http://www.ultimate-guitar.com/tabs/t/the_...ir_ver5_crd.htm

 

Versiunea 5 e cu capo pe al 2-lea fret si e chiar mai! simpla, iar prima versiune e fara capo...eu cant dupa prima versiune k deabia acum cand am cautat pt tine am descoperit si v5, o incerc diseara :)

 

Succes!

Tocmai ai dezgropat un topic vechi de 2 ani. Paseste si tu mai cu grija ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.