www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

nothing else matters...


Guest decide
 Share

Recommended Posts

Ma dar am auzit ca e si o verianta mai simpla e adevarat?Eu am dat de aia mai grea dupa cate am auzit.Unde gasesc varianta simplificata?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pe mysongbook.com... Dar trebuie sa ai gp(cred ca tot acolo il gasesti da' nu sunt sigur)...Acolo gasesti aproape orice tab vrei in n variante. Cauta-l, ia-l , incearca-l si spune-ne parerea!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest purple pick

hehe da cat v-a luat sa invatati welcome to the jungle k io ma chinuiesc pe o acustica si nu numai k suna ca naiba da nici nu-mi iese klumea? I know that I suck :) sad but true

Link to comment
Share on other sites

hehe da cat v-a luat sa invatati welcome to the jungle k io ma chinuiesc pe o acustica si nu numai k suna ca naiba da nici nu-mi iese klumea? I know that I suck :) sad but true

Mie mi-a luat cam 3 saptamani sa o invat.In timpul asta am vrut sa renunt de vreo 5 ori. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest everlast_fender

eu de la inceput am incercat s-o cant. imi iesea cat de cat, dar am insistat si m-am chinuit pana a iesit perfect. acum, fiind la inceput, inca nu ai un stil al tau, si n-ai inca mana formata pt chitara, dar vei vedea ca pe parcurs iti va fi mult mai usor si o sa sune din ce in ce mai bine. ia-o pe bucati. repeta in fiecare zi de cateva ori partea care-ti iese cel mai prost, apoi totata piesa (cat ai invatat din ea). asta cred ca e metoda cea mai buna pt orice piesa pe care vrei s-o inveti.

Link to comment
Share on other sites

De acord cu everlast_fender. Nothing e cam tricky. Pare usoara... dar se cam impute inca de la inceput. Ideea e sa o simplifici cat mai mult si sa o iei pe bucati. Cine vrea tabul cu melodia pana la primul vers simplificata de un prieten prv me!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salut !

 

Eu m-am chinuit doar cateva zile pana am invatat intro-ul de la NEM. Acum am facut rost de continuare si ma apuc de zdranganit.

 

Pa !

Link to comment
Share on other sites

mai baietzi daca tot va chinuitzi cu GP-ul luati-l de pe Emule

http://www.emule-project.net

 

Si cautatzi Guitar Pro 5 RSE (real sounds) Nu iti trebe placa de sunet care are nush ce midiuri si prostii. Sa vezi ce frumos suna cu RSE (real sound .....). Are in jur de 100MB dar se merita plus ca e varianta full asa ca enjoy GP5 with RSE.

 

Cat despre NEM (no coment) fiecare invatza in cat timp poate si cat timp are la dispozitie. Principalul e sa invatzam piesa chiar daca la unii dureaza mai mult sau mai putzin.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ca un nou Hetfield in devenire mi-am cumparat o chitara si cum pun suflet in tot ceea ce fac am reusit dupa repetitii de 12 ore pe zi in 3-4 zile sa inceapa sa imi iasa lucruri dar totusi sunt si chestii tehnice complicate. Intrebare cum cant in inceputul de la Nothing Else Matters un chord de genul:

0

5

5

-

2

-

Am inteles ca trebuie sa ciupesc toate cele 4 corzi indicate dar cum sa tin degetele de la stanga ca mi se pare cam incurcat si cam mare distanta de la fretul 5 la 2.

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

pai depinde de ce canti... dar cel mai corect este sa te sprijini cu degetu mare pe grif nu cu palma..

 

dar.. ca sa poti sa faci asta fara sa-ti rupi incheietura de la mana stanga... trebuie sa tii chitara in pozitia corecta.. ....

 

daca ai de cantat cateva riff-uri sau 2-3 acorduri ... poti sa tii chitara in palma...dar nu e corect/...

Link to comment
Share on other sites

pai depinde de ce canti... dar cel mai corect este sa te sprijini cu degetu mare pe grif nu cu palma..

 

dar.. ca sa poti sa faci asta fara sa-ti rupi incheietura de la mana stanga... trebuie sa tii chitara in pozitia corecta.. ....

 

daca ai de cantat cateva riff-uri sau 2-3 acorduri ... poti sa tii chitara in palma...dar nu e corect/...

 

Ai vreun link cu o descriere a pozitiei corecte a chitarii?

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

pai n-am link dar cred ca s-a mai discutat pe forum daca nu ..

 

fii atent.. pe la mezzo ..... pozitia este cea din chitara classica.... nu vreau sa ma pierd in descrieri..uite o poza cu mine la repetitii..

post-280-1138015858_thumb.jpgpost-280-1138015858_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Seianus

Salut , sunt un incepator, stiu acordurile de baza...sol,re,do,mi ...si stiu sa le schimb...iau lectii de chitara si stiu sa cant 2 melodii : knocking on heavens door si Teenage Dirtbag.

Vreau sa invatz nothing else matters..stiu introul bineinteles si faza aia cu pull-off-ul de pe spatiul 7 , dar pana acolo , mai departe ma incurc.

 

PS: Sunt in clasa a7-ea dar nu trebe sa vb ca si cu un copil :)

Link to comment
Share on other sites

dupa aproape un an am invatat-o a fost super la incept dar nu poti merge pe doua roti daca nu poti merge nici macar pe picioare,deci invata niste acorduri de baza si nu te chinuii cu tabulatruri de genu:nothing else matters,stairway to heaven,soldier of fortune;Invata niste acorduri si exerseaza ciupiturile :)

Link to comment
Share on other sites

Guest comosicus22

eu am 1 an jumate' de acustica(am mai mult dar cam de atata timp sunt mai serios) si tot nu -mi iese NEMa.mai ales inceputul.eu sunt foarte pretentios in ale chitarii si intotdeauna incerc sa-mi iasa exact ca in melodie.e cu totul altfel daca iti iese exact parca e feelingul ala special care-l pasezi celor ce te asculta(eu ma gandesc,cum ar fi sa ma dau si eu mare cu o melodie si sa vina unu sa o cante si el si sa ma faca praf) nu stiu multe melodii dar cele pe care le stiu suna bine.am luat taburi de pe net(mai multe variante la aceeasi melodie ,le-am combinat,sucit,rassucit pana a iesit nu asa ...cat de cat.....ci exact cum trebuie) pot sa va indrum catre cateva taburi care suna extraordinar (pentru incepatori) sunt foarte exacte si va pot explica mai pe indelete cum trebuie abordat tabul etc.....ce sa luati din el si ce nu....chestii pe care le-am descoperit in timp(nu stiu ce cred altii dar foarte multe taburi nu suna cum ar trebui sa sune)dar stiu numai taburi care merg bine pe chitara acustica...la electrica nu ma pricep.

Link to comment
Share on other sites

Sunt de acord cu partea ca atunci cand inveti o piesa e bine sa o iei pe parti. Despre solo nu pot spune multe decat ca daca ai chitara acustica scobita(cu loc de solo) atunci poti incerca sa il faci si o sa sune cumva da nu fa ca mine care miam rupt degetele pe un reghin western si am facut soloul ca nebunu. Nu ai precizat daca ai chitara electrica sau acustica da dak esti la inceput o sa presupun ca e acustica.

 

 

Cat despre nothing ce sa zic e o melodie cu care sa incepi. Eu am facut cover la scoala :) cu colegul de trupa(inca un chitarist) miercurea asta ce o trecut si am cantat eu soloul(desigur miam cumparat o chitara electrica intre timp) si o iesit bine, da asta e partea a doua. Pentru toti ceilalti care vati pus solourile personalizate sa stiti ca suna bine da tot nu e ca ala original :( . Recunosc ca mi sa intamplat o data sa uit nothingul da cand miam dat seama, asa de tare mam speriat ca acuma il repet in fiecare zi :) Sper ca te-am ajutat cu ceva si nu uita ca dak nu repeti in fiecare zi nu se invata melodia singura :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.