www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[Smooth] Have A Martini On The House :)


comanel

Recommended Posts

Sound cloud : http://soundcloud.com/comanel/have-a-martini-on-the-house

 

Scule:

 

Toba: Roland v-drums trimite semnale midi catre addictive drums. Trag maxim 3-4 masuri de toba, quantitizez, dau o trecere executata prost, si gata toba :).

Clapa: Un controller midi care intra in 3 module lounge lizard (cam preferatul meu la capitolul pian rhoades, sau cum s-o chema)

Bass: Un hora venus care intra intr-un fender rumble 100. Line out direct in placa. acolo il trec printr-un midiconverter software si intra intr-un synth (i-am dat tonul la 0) .. din pacate nu am groove de bassist, nici pe clapa nici pe bass... (fac blend 50-50 intre tonul basului si synth)

Pian-ul e tot clapa midi care trece prin truepianos emerald liquid. Pianul asta e the shit !

Chitara: Fender strat japan, pe doza de neck, intr-un Fender bandmaster slightly overdriven care intra intr-un cabinet noname... unul din difuzoare e luat de pe un vermona regent 150k si celalalt e un eminence commonwealth. Volumul pe la 3 din 10, bass-ul dat la maxim. mid si treble putin pe la mijloc.

 

Chitara e captata in felul urmator:

Shure sm58 - pe centru, unghi de 30-35 grade..

Beta 57A (cam aceeasi chestie cu 58) tot pe centru, la celalalt difuzor dar la unghi de 60

Behringer C-1 in spatele difuzorului, lasat in cutie, pe o bucata de burete subtire.

 

toata treaba trece prin greutatile eq-ului si compresiei, hard panning, track-doubling son of bitches, pana cand scot un sound decent de chitara care sa se pupe cu mix-ul...

 

Cand distractia ii aproape de final, bag pe stereo out un bundle dinasta de la izotope, ii zice ozone 5.. rupe norma. Selectez un preset, urc volumele aproape de 0 si sanatate :)

 

Multam de atentie.. incerc sa-mi caut proiectul personal, si cum la fusion nu ma pricep sa derapez din game masuri intregi, ma gandesc la ceva mai uman.

 

o sesiune dureaza in medie 6-8 ore si un pachet de tigari si o sticla de demidulce de la murfatlar :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.