www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Sa Cumpar?


Guest SixChords
 Share

Recommended Posts

Guest SixChords

Salut. Sunt pe cale de a-mi lua a doua chitara, si habar nu am ce as putea sa aleg. Puteti sa-mi dati niste sugestii? (pretul sa fie cam de 10 milioane, maxim 11-12).

Multumesc. :D

Link to comment
Share on other sites

In primul rand ,intrebarea e ce vrei sa faci cu a 2a chitara? Poate prima are deja humbuckere si a 2a o vrei pentru alte stiluri, sau sa vezi ce-ti place. Ce muzica abordezi si ce chitara e prima ? dupa ce aflam informatiile astea sunt sigur ca o sa fie oameni sa te indrume.

 

 

Referitor la chitara recomandata de Gojira, m-am tot uitat la ea si inca nu-mi vine sa cred ca e asa ieftina ,din ce specificatii are : corp mahon / doze active/ set neck/ jumbo frets/ ,suna prea bine pentru banii aia. Am vazut review pe yutube si imi pare corpu cam subtirel . Poate o are cineva de pe aici si face un review.

Edited by Deenman
Link to comment
Share on other sites

Nu sunt in masura sa dau sfaturi referitor la chitari, dar din cate stiu ,si sa ma corecteze colegii daca gresesc : la metal iti trebuie doze active (emg 81/blackout )/ corp mahon/basswood/ setneck sau necktru/ . Decat sa aduni 10 chitari proaste mai bine vinzi prima chitara, mai adaugi bani si cumperi ceva mai calitativ. Totodata daca tu iti iei o chitara de 10000 euro si canti printr-un marshall mg10 n-ai rezolvat mare lucru. Citeste cu atentie review-uri , si asteapta pareri de la oameni mai specilisti in acest domeniu (sunt destui care canta jiu jiu pe aici, Iron ...a) :vader1:

 

 

Cum spune un user ieri, " tu vrei sa scoti ton de metallica printr-un squier strat si un marshall mg10?

Link to comment
Share on other sites

Guest SixChords

Sunt de acord ca activele sunt mai bune, dar nu mi-ar displacea nici niste pasive calumea :))

Gojira, crezi ca o fi mare diferenta de calitate/sunet intre ds-2 si ds-3? M-ar avantaja mai mult pretul ala..

Link to comment
Share on other sites

Sunt doze mai bune (Blackout-uri) si neck through. Si e mai impopotonata. Eu unul n-as da banii in plus. Nu stiu cum sunt dozele alea active Charvel, dar s-ar putea sa fie ok. Daca nu-ti plac, poti sa schimbi cu Blackout-uri si obtii cam tot aceeasi dracie. Am vazut ca au aparut si cateva review-uri pe youtube. Uita-te la ele.

 

@deenman - nu "trebuie" sa ai anumit tip de doze pentru anumit tip de muzica. Mie imi pare rau acum ca mi-am vandut prima electrica.

 

LE: Am vazut ca tu ai vrea pasive? Vezi ca DS-1, DS-2, au active amandoua. Doar DS-3 are pasive.

 

LLE: Am modificat. Acum e ok. :)

Edited by Gojira
Link to comment
Share on other sites

Am o chitara made usa la vanzare. Poate esti interesat. Are un sunet "murdar" (ceea ce te intereseaza pe tine). Insa are un "schimbator" si poti obtine si un sunet single coil. Daca esti interesat suna-ma. Stima!!

 

http://forums.rgc.ro/topic/66406-chitara-electrica-made-usa-schecter-telecaster/page__fromsearch__1

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.