www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[DONEZ] ghitara electrica


Cosu
 Share

Recommended Posts

Lume, lume

 

Se doneaza o chitara electrica Reghin, model "Telecaster". Chitara nu este 100% cantabila in acest moment, in sensul ca ii lipsesc bridge-ul(care se poate inlocui cu unul pentru chitara acustica, la origini avand unul asemanator) si corzile. Electronica este functionala, in sensul ca dozele sunt conectate la potentiometre, switch-uri si mufa pentru cablu, cu mentiunea ca unul dintre potentiometre are capul rupt(aceasta nu este insa o problema, ambele potentiometre avand aceeasi menire, si anume controlul volumului).

 

Chitara nu este un fenomen, insa se poate dovedi utila unui chitarist incepator ce isi doreste o chitara electrica, insa nu isi permite una.

 

Conditiile pentru a intra in cursa sunt:

 

*sa fii membru RGC cu o oarecare vechime

*sa te prezinti in cateva cuvinte

*in cazul in care vei primi chitara, sa te angajezi ca o vei aduce in stare de functionare si ca vei posta pe forum poze cu rezultatul

*sa atasezi in cadrul acestui topic un mic riff compus si inregistrat de tine(pe chitara electrica sau acustica)

*in cazul in care nu esti din Bucuresti, sa fii pregatit sa vii in capitala

 

 

Donatorul chitarei doreste sa ramana in anonimitate si el va decide la cine merge chitara.

 

 

Canditatii sunt asteptati pana duminica, 30 iulie.

 

 

 

---

Nu ma asaltati pe yahoo sau cu PM-uri. Intrebari si ce mai aveti postati aici si nu in alta parte

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

eu si cu solemaster lucram la una asemanatoare nu ar mai strica una mai avem smirghel si lac destul si de scule facem rost din nou .....dar desigur e chestia cu bucuresti ahh uite daca totusi vin imi dai mie si doza

 

 

 

si uite un mic riff inregistrat cu behringerul meu dragut direct in comp in nero ..distorsul e de cacao dar nu am nick mai bun

un_riff.mp3

Edited by diogrey
Link to comment
Share on other sites

Guest beseech

ma inscriu si eu :)...de mult am zis ca o sa incerc sa reconditionez o chitara..da n'am avut chitara de reconditionat :)..so..here it goes..mai jos e riffanu :) numai bine

riffanu_.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

vin la bucuresti pe 1 si am terminat de reconditionat chitara lui soulmaster ....pe asta daca o primesc ii pun griful de la behringerul meu pt ca is satul de corpul de placaj

Link to comment
Share on other sites

Guest diometh

salut!

 

prezentare in cateva cuvinte: pustan de 17 ani aproape, membru rgc de vreun an, fascinat de muzica si chitara in sine ca fenomen, care se da mare.....hehehe :)

 

dupa vreo 2 ore de eforturi de a transforma din .wav in .mp3, am pus si eu un riff acolo...

 

scuze ca nu se aude prea bine da sper sa intelegeti ceva!

 

bafta tuturor! :)

 

ciao!

riffu_.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

Oups :) ..trebuia sa ma prezint ....am ~18 ani ...is pasionat de chitara, electronica si canto...la ultima stau mai prost ..in rest ma descurc ...cant la chitara de vreun an jumatate ...mai tot ce am invatat am invatat singur

Link to comment
Share on other sites

Guest diometh

e marfa sa inveti de unu singur... asta inseamna ca te poti autointitula "meseriash"....hehehe :) si dupa aia poti fi mandru de tine... am facut odata 3 lectii de cate 1 h (pe care mi-a luat 900.000), lectii in care ma invata doar cum sa ciupesc coarda; ce naiba, frate, ca mai mult puteam sa exersez de unu singur... iar cum banii nu curg la robinet..... asa ca am lasat-o balta cu meditatiile

Link to comment
Share on other sites

Guest Nightwach

e marfa sa inveti de unu singur... asta inseamna ca te poti autointitula "meseriash"....hehehe :) si dupa aia poti fi mandru de tine... am facut odata 3 lectii de cate 1 h (pe care mi-a luat 900.000), lectii in care ma invata doar cum sa ciupesc coarda; ce naiba, frate, ca mai mult puteam sa exersez de unu singur... iar cum banii nu curg la robinet..... asa ca am lasat-o balta cu meditatiile

 

offtopic : depinde cum si ce inveti ... poti sa "inveti" ca mine .. cum sa citesti si sa canti un tab ... sau poti sa inveti si teoria .. pe care eu nu am invatat'o ... si care e foarte utila ..... si din cauza careia eu nu pot sa duc mai nici o melodie cap - coada

Edited by Nightwach
Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

offtopic : depinde cum si ce inveti ... poti sa "inveti" ca mine .. cum sa citesti si sa canti un tab ... sau poti sa inveti si teoria .. pe care eu nu am invatat'o ... si care e foarte utila ..... si din cauza careia eu nu pot sa duc mai nici o melodie cap - coada

nu prea imi plac taburile prefer sa invat forme de game si sa invat sabloane pe derost ,ca sa pot inproviza ...acuma incep sa aprofundez in teorie muzicala...cu intervalele lui cu tot :) .....

 

 

domnul cosu v-as ruga daca se poate maine sa se inchida topicul pt ca vreau sa stiu daca vin la bucuresti ...pt ca nu imi mai permit sa vin altadata ..si vreau sa stiu ce bilet cumpar .

Edited by diogrey
Link to comment
Share on other sites

Guest Tyzet

salut

am 17 ani, sunt din bucuresti, sunt membru rgc de ceva vreme si am doi prieteni (care se pricep) si cu care as putea sa reconditionez chitara.

am atasat aici un mic riff.

riff.mp3

Edited by Tyzet
Link to comment
Share on other sites

Guest beseech

mi scuzi..mi scuzi..am uitat sa ma prezint :)..pai..am 18 ani :)...pasionat de chitara de multa vreme..dar numai de 2 ani am reusit sa ma apuc...place sa ma duc pe munte cu cortul..si mai multe :)..seara buna

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest diogrey

mai

e valabila chestia asta ca deja lucred la a doua chitara si o pot face poa asta foarte misto ...si am cum sa ajung sa o iau ...deci ar fi totu ok ...ps: si acuma nu mai am chitara :)

Link to comment
Share on other sites

sal sunt din buc am 18 ani cant la chitara de 7 luni as avea nevoie de chitara am sculele necesare ptr reconditionare in asteptare am pus si un mic riff nu e cine sti ce

 

sal sunt din buc am 18 ani cant la chitara de 7 luni as avea nevoie de chitara am sculele necesare ptr reconditionare in asteptare am pus si un mic riff nu e cine sti ce

 

nus dc a pus de 2 ori rif si de marimi diferite dar cel de 1.76 este cel bun

riff_yoda.mp3

riff_yoda.mp3

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.