www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vox Pathfinder 15R sau Peavey Blazer 158?


Guest Csernik
 Share

Recommended Posts

Guest Csernik

As vrea sa stiu in banii astia care e mai bun,pentru repetat acasa si cate ceva de la cei care le-au folosit, cum se comporta si cum suna?

Link to comment
Share on other sites

As vrea sa stiu in banii astia care e mai bun,pentru repetat acasa si cate ceva de la cei care le-au folosit, cum se comporta si cum suna?

 

Eu am un Peavey Raptor 158, care este aproape identic cu Blazer-ul, doar ca nu are reverb. Amp-ul suna foarte bine, cu un drive puternic si volum mult peste ceea ce se poate utiliza acasa.

 

Are doua canale, unul de clean si unul de drive. De asemenea are modul de egalizare cu trei benzi, foarte eficient. Tot in modulul EQ are si un switch care permite comutarea intre modurile Modern si Vintage. Pe Vintage suna mai spre medii/inalte cu un drive un pic mai 'spart'. Pe Modern cresc basii, iar sunetul este mai 'rotund'.

 

Am comparat sunetul cu cel scos de un Marshall (cel indicat de Malex) si pot sa spun ca drive-ul e mai soft la Peavey. In functie de stilul pe care vrei sa il abordezi un astfel de drive se poate dovedi foarte placut sau dimpotriva. Personal il gasesc foarte potrivit pentru rock-ul anilor 70-80 si pentru blues. Suna foarte bine AC/DC, Deep Purple, ZZ Top etc. Daca te incadrezi, merita.

 

Sa traiesti.

Link to comment
Share on other sites

Marshallurile din seria MG sut faimoase pentru cat de prost suna

sigur-sigur?? :)

 

Pathfinder are tremolo...

Wilkinson sau FloydRose? :)

ce dreaq mah sa faca omu' cu tremolo ... mai degraba un reverb ceva i-ar folosi...

 

... are si external speaker jack....

la 15w, intr-adevar este o optiune demna de luat in seama :)

 

Csernik, bafta in alegere tata .... te-a mancat in koor sa deschizi threadul asta, sa vezi ce lamurit o sa fii tu ... :(

Link to comment
Share on other sites

Guest Csernik

M-a mancat m-a mancat..macar acum vad si eu cateva pareri..da mai vreau..si oricum e mai bine decat nimic..

Link to comment
Share on other sites

Haha.

 

Am un prieten care are un AVT100 si mi se pare ca suna infect. MG e o serie mai proasta ca AVT deci nu poate suna decat si mai prost. Dar nu trebuie sa ma crezi pe mine, uita-te pe harmony central sa vezi ce reviewuri au. MG isi iau de regula tantalaii care sunt orbiti de sigla Marshall si nu pot sa judece cu urechile lor daca suna bine sau prost. Iar Marshallurile ieftine suna foarte prost.

Tremolo mie mi se pare un efect foarte misto si util, iar speaker jackul, daca nu iti dai seama singur la ce foloseste, n-ai decat sa legi un pitic d'asta de 15w solid state la un cabinet si sa vezi ce se intampla. Alternativ poti sa folosesti pathfinderul pe post de preamp/booster si sa-l legi la un alt amp mai mare.

 

Dar in fine, .... luati-va Marshall MG.. ca e roc!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Tot VOX it recomand si eu. Am avut un Peavey 158 mai de mult, si nu prea m'a incantat. Pe clean suna bine, dear distorsul era inutilizabil (in camera). Le'am comparat si unu' lamga alu' (la MC Music), pentru ca vroiam sa imi iau si eu Pathfinder, si VOX-ul suna mult mai bine, mai curat si mai clar, etc. Acuma, tot cel mai bine e sa le incerci tu unu' langa altu'.

Link to comment
Share on other sites

MG isi iau de regula tantalaii

 

io sunt :)

 

pentru acasa e mai mult decat suficient si o spun cu toata convingerea ca "mostenirea" se simte, atat cat se poate simti la un amp mic de 15 w solid state (poti sa-l pui langa ce amp de 15w vrei tu si o sa-ti dai seama imediat care-i Marshall-ul). C-o fi mai bun VOXul, nu stiu, ca nu m-am dat cu VOX.

 

si gata, sa-si ia ce vrea lula lui

Edited by malex
Link to comment
Share on other sites

Guest Ildest

Pe partea de clean Rage 158 sta bine .. dar distorsu lasa mult de dorit. Cat despre putere .. pai la volum 7(pa partea de gain) deja nu prea mai suporti sa stai in camera cu el, l-am incercat afara si stateam la 5 m de el(atat avea cablul). Eu zic ca ptr studiu individual nu ai nevoie de mai mult, decat daca vrei sa iti vezi creieru cum iti curge din urechi :). Dar am testat si voxul si as alege voxul.

Blazeru are un buton in plus fata de Rage ... si sincer , daca ai procesor, nu o sa il folosesti niciodata .... iar daca nu ai o sa il folosesti foarte rar.

Edited by Ildest
Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg ca ai AVT deci? Regretele mele pt tzeapa luata.

:) pot sa te intreb, cate marshall-uri si de care, ai avut spre exploatare ca sa fii asa de sigur de cele afirmate? nu e vorba, aici, daca am eu sau nu am, poti sa dormi linistit, exista la toate, in primul rand, un raport calitate/pret. oricum, la modul cum pui problema, te asigur eu ca nu am nevoie de parerea ta, nici inainte de a-mi lua, nici dupa ce mi-am luat un amp. si vorba aia, fiecare canta dupa parerile si posibilitatile lui, pt. ca de gustibus... :)

ps

la partea aia cu ce-ai inteles tu, pot sa-ti spun la fel de sincer ca, pe mine nu prea ma omoara grija, ca pe altii. asta e, cred ca se poate trai si asa. :)

Link to comment
Share on other sites

Pe partea de clean Rage 158 sta bine .. dar distorsu lasa mult de dorit.

 

E mai soft, am spus. I-am pus inainte o pedala Ibanez Tubescreamer (pe canalul de Lead) si e cu totul alta treaba. Insa pentru rock-ul din 70-80 opinia mea este ca isi face treaba cu brio. De fapt pentru asemenea muzica nici nu dau gain-ul la maxim, il las pe la 7.

 

Depinde ce vrea omul.

 

Sa traiesti.

Link to comment
Share on other sites

pot sa te intreb, cate marshall-uri si de care, ai avut spre exploatare ca sa fii asa de sigur de cele afirmate? nu e vorba, aici, daca am eu sau nu am, poti sa dormi linistit, exista la toate, in primul rand, un raport calitate/pret. oricum, la modul cum pui problema, te asigur eu ca nu am nevoie de parerea ta, nici inainte de a-mi lua, nici dupa ce mi-am luat un amp. si vorba aia, fiecare canta dupa parerile si posibilitatile lui, pt. ca de gustibus...

ps

la partea aia cu ce-ai inteles tu, pot sa-ti spun la fel de sincer ca, pe mine nu prea ma omoara grija, ca pe altii. asta e, cred ca se poate trai si asa.

 

Haha, imi place ca tot tu te ataci, desi tu te-ai luat de mine si nu invers. Ma cunosti cumva ca sa poti sa zici ca stiu sau nu sa cant?

Daca tie iti place AVT-ul, e problema ta, sa-l stapanesti sanatos, mie mi se pare way overpriced pt cum suna. Ca raport calitate/pret exista alternative mult mai bune.

Parerea mea nu iti era adresata tie, ci initiatorului threadului, care exact asta a facut - a cerut pareri. Tu te-ai bagat in discutie doar ca sa ma jignesti in mod gratuit.

Link to comment
Share on other sites

Haha, imi place ca tot tu te ataci, desi tu te-ai luat de mine si nu invers. Ma cunosti cumva ca sa poti sa zici ca stiu sau nu sa cant?

Tu te-ai bagat in discutie doar ca sa ma jignesti in mod gratuit.

 

Bati campii... Cred ca tu ai fost primul care a spus de unii ca sunt tantalai.

 

Anyway, Csernik, te-ai lamurit vreun pic?

Edited by man1ak
Link to comment
Share on other sites

ca sa devin on topic: draga @Csernik, problema se pune daca vrei sa canti si cu sunete fortate ceva mai mult si aici ai de ales intre ceea ce ti-a recomandat, pe de o parte, foarte bine @malex (fara a mai face alte cheltuieli suplimentare pe od-uri sau alte alea) si pe de alta parte, cu foarte multa sinceritate si bun simt, @man1ak. in materie de vox pathfinder, eu am niste retineri datorate modului de a forta sunetul (inclusiv cu efecte ajutatoare). in general vox-ul sta foarte bine la capitolul clean iar tremolo-ul este un efect care se foloseste, in general, doar ca efect de eveniment, dar si aici depinde de ceea ce vrei sa canti. succes!

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.