www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebari Ale Unui Incepator


Guest stefanutz11
 Share

Recommended Posts

Guest stefanutz11

Salut...In primul rand vreau sa va urez "La multi ani!".

Am 15 ani si sunt incepator in ceea ce priveste muzica. Am primit o chitara prin octombrie...Am inceput sa invat insa am cateva intrebari:

 

1.La chitara acustica se pot pune corzi de plastic?

2.Se gasesc corzi "la bucata":D(am un set de corzi dar am pierdut o coarda....)?

3.Cat timp o sa mai fac bataturi la degete?

4.Nu pot folosi pana...Mi se pare incomod. Voi folositi?

5.Cu ce cantece sa incep?

6.Un loc de unde sa pot invata cum sa citesc o partitura :rolleyes:?

 

Multumesc. :rulez::respect:

Edited by stefanutz11
Link to comment
Share on other sites

1. Poti sa pui orice corzi vrei la orice chitara. Nu e insa de recomandat. Gatul are de suferit in cazul in care nu se folosesc corzi specifice fiecarui instrument (clasica - corzi nylon, acustica - corzi de metal, electrica - corzi de metal). Spune-ne ce chitara ai, multa lume confunda acustica (chitara folk) cu clasica si invers.

2. Se gasesc. Nu este o idee buna cat timp nu stii cu siguranta de ce dimensiune ai nevoie. In al doilea rand, fiecare tip de coarda, in functie de producator sau de model, are diferite caracteristici.

3. Este cel mai bine de evitat aparitia bataturilor. Canti o perioada, daca simti un discomfort, te opresti si canti mai tarziu sau a doua zi. Cu timpul nu te vor mai deranja corzile. Nu pot sa-ti dau un termen precis, treaba e in functie de fizionomia fiecaruia.

4. Depinde, simti ca ai nevoie de pana? Daca nu, canti cum iti este comod.

5. Cu ce cantece vrei. Sunt tot felul de cantece pentru incepatori pe net. Urmeaza lectiile de aici. La finalul fiecarui modul, ai 2-3 cantece.

6. Dintr-o carte de teorie muzicala. Este irelevant daca vorbim de teorie muzicala pentru pian, vioara, chitara sau un banal manual de muzica. Toate te vor invata sa citesti o partitura. Aici gasesti notiunile generale.

Aici gasesti notele pe gatul chitarei. Cu aceste doua chestii poti citi orice partitura. Ideea e sa ai rabdare si sa nu te lasi descurajat, nu vei invata in cateva minute...

 

Incepe cu o partitura simpla. Dupa aceea treci la alta, si tot asa.

http://www.music-for...symbols-gif.gif

Edited by Gojira
Link to comment
Share on other sites

Salut si La multi ani!

 

1. La chitara acustica se pot pune corzi de nylon, insa din cauza constructiei cutiei nu vor suna la fel ca pe o chitara clasica.

2.Da, gasesti corzi la bucata in spatele magazinului Muzica de pe calea Victoriei

3.Nu exista o perioada standard de a face "bataturi" la degete. depinde de fiecare chitarist in parte si de cat de mult timp petrece cu chitara in mana.

4.daca piesele pe care incerci sa le canti presupun utilizarea penei, invata sa folosesti pana. Sunetul ciupirii cu pana este total diferit de cel cu degetele. In functie de necesitati toti chitaristii (electrica si acustica) folsesc pene de chitara de anumite grosimi.

5.google.com - how to read a guitar tab, how to read a musical score.

 

Mult spor,

 

Marius

Link to comment
Share on other sites

Guest stefanutz11

1. Poti sa pui orice corzi vrei la orice chitara. Nu e insa de recomandat. Gatul are de suferit in cazul in care nu se folosesc corzi specifice fiecarui instrument (clasica - corzi nylon, acustica - corzi de metal, electrica - corzi de metal). Spune-ne ce chitara ai, multa lume confunda acustica (chitara folk) cu clasica si invers.

 

Am un Fender CD-60

 

4. Depinde, simti ca ai nevoie de pana? Daca nu, canti cum iti este comod.

Am incercat

. Notele sunt cele care trebuie insa nu suna la fel decat daca folosesc pana.Fara pana parca suna mai sec...mai "obositor".

 

 

Multumesc mult pentru ajutor :D,

Stefan

 

Link to comment
Share on other sites

Guest stefanutz11

Rau in cazul asta....:wacko: Cred ca o sa imi iau o chitara clasica pentru ca dupa 10 minute de cantat incep sa am dureri la mana stanga(eu sunt dreptaci). Pana atunci ma chinui cu corzile de metal.

 

Multumesc inca o data :respect:

Link to comment
Share on other sites

Te obisnuiesti. Tine mainile cat mai lejer cu putinta si apasa pe coarda exact cat trebuie. La inceput ai tendinta sa tii mana incordata si sa apesi mult prea tare pe corzi. De-acolo vine durerea. 10 minute azi, 10 minute maine, dupa o saptamana o sa poti mari perioada la 15-20 de minute si tot asa. Cat poti, cum simti un discomfort, faci pauza. Cu timpul ti se va parea natural si nu vei mai simti nici un fel de durere dupa o ora sau mai multe de zdranganit.

Link to comment
Share on other sites

Guest SimbyozA

In primul rand salut.Cand am inceput eu sa cant la chitara cu corzi de metal (asa numita acustica) aveam dureri ingrozituare de degete dar incercam sa cant cat mai mult si cat mai corect primele melodii invatate..Cantam 30 de minute si incepeau sa ma doara degetele dar nu ma lasam batut si stateam cate 1 ora pe zi timp de o saptamana.Apoi nu mau mai durut degetele ;)

Link to comment
Share on other sites

3. La punctul asta tu cred ca te referi la "intarirea" pielii de pe buricele degetelor de la mana stanga,alea nu is besici si ii normal sa se intample. Bataturile la degete se formeaza cand canti exagerat de mult,sau pur si simplu se intampla,si eu am momente la cateva luni cand imi apar "besici" mici de genu cum sunt la picior,cele care te manca pielea sa le rupilaugh.gif. Numai atunci intradevar o sa treabuiasca sa faci pauza cateva zile sau macar sa eviti sa canti cu degetul pe care ai batatura. In rest totul e normal,poate sa sa-ti mai cada pielea de pe degete si o sa o inlocuiasca cu una noua,asta n-are nimic.

 

Si in legatura cu acea melodie: genul acela care iti folosesti toate degetele ca sa canti se cheama "finger picking" sau "fingerstyle"

Link to comment
Share on other sites

1. La chitara ta, nu prea poți pune decât greu, e diferență de cum se prind corzile la chitara cu corzi de nylon față de cea cu corzi de metal. Deosebirea dintre cele două tipuri de instrumente este de sunet - de aici și diferențele de construcție. Hotărăște-te ce sunet îți place (YouTube să trăiască) și în funcție de el îți alegi chitara. Dacă vrei sunetul corzilor de metal, alege unele mai moi (nu CELE mai moi că o să sune ca o dudă fiartă).

 

3. Toți cei care cântă la instrumente cu corzi coarde (hehe, culmea, de fapt e corect ”coarde” :)) fac acele întărituri la buricele degetelor mâinii stângi, că e vorba de chitară, vioară, violoncel etc. Dap, știm cu toții, doare puțin la început - nu te lăsa, cu cât exersezi mai mult cu atât ”bătătura” se formează mai repede și nu o să te mai deranjeze :). Și nu, nu se vede neapărat ca o bășică tipică. Dacă însă te doare mâna în sine, palma, mușchiul, antebrațul - cânți prea încordat. Controlează-ți mereu poziția, să stai relaxat, să ai mușchii relaxați, încordat nu vei putea niciodată să fii rapid.

 

4 și 5. FOARTE important: depinde ce vrei să cânți!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.