www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vox Pathfinder 15R


'mnezău
 Share

Recommended Posts

- Nume echipament - producator si model, an, serie, etc...

 

Vox Pathfinder 15R, produs in Taiwan in anul 2010.

 

- Pret - optional, eventual mentionati daca e nou sau second-hand

 

300 lei, second hand, cumparat de pe Okazii. Este nefolosit.

 

- Caracteristici - incercati sa dati cat mai multe detalii

Amplificatorul este de 15W. Are un difuzor Vox Bulldog de 8 inchi. Este un amplificator solid state, iar reverbul este cu arc. Dimensiunile sunt destul de mari (396 mm x 400 mm x 193 mm), iar greutatea pe masura (9 kg). Aspectul este unul clasic Vox, iar calitatea materialelor este surprinzatoare. Este din lemn, invelit cu grija cu un fel de vinilin (nu stiu exact cum se numeste materialul). Este open back, iar Vox nu ofera posibilitatea inchiderii spatelui (cum are DA5, de exemplu). Practic se poate face o placa de lemn care sa acopere zona deschisa, insa nu veti mai putea folosi intrarile si iesirile din spate, acestea fiind situate me muchia "gaurii". Cablul de alimentare iese prin deschiderea din spate. Aici, probabil ca mi-ar fi placut sa aiba iesirea prin lemn, dar la pretul asta, chiar ar fi o cerinta exagerata.

Pe panoul superior gasim:

Input jack

Gain Control

Switch de boost

Volum

Treble

Bass

Tremolo Speed

Tremolo Depth

Reverb

 

Panoul din spate este ascuns, jack-urile infigandu-se in pla vertical, de jos in sus. Aici gasim:

Intrare pentru casti

Iesire Line Out

Iesire pentru cabinet

Intrare pentru footswitch

 

- Cum suna / Cum se comporta - cum vi se pare produsul in momentul utilizarii, ce reusiti sa faceti cu el

 

Vox continua sa ma uimeasca in ceea ce priveste raportul pret/calitate. Chiar daca vorbim de un amplificator solid state de doar 15w, putem vorbi despre "TON". Se pot obtine o multime de tonuri fara a atasa nici o pedala. Zona ar fi de la clean blues pana la grunge. In zona metal nu ajunge. Cei de la Vox au dorit sa integreze in acest amp micut tonurile care i-au facut cunoscuti (AC30) si mi se pare ca au reusit al naibii de bine. Se poate obtine un ton AC/DC foarte usor. De asemenea, rotim doua butoane si cantam Led Zeppelin sau BB King fara batai de cap. Are un potential foarte bun, chiar daca nu are prea multe efecte. Eu, zdranganind si metale, am legat Metal Master-ul la el. Am fost surpins cum raspunde la pedala (care e o pedala care poate fi setata in doar vreo 4-5 moduri). Cresterea sau scaderea nivelului de gain din aplificator nu altera sunetul, modifica tonul. Cu toate ca incerc sa vand Digitech-ul de ceva timp, dupa ce l-am auzit prin acest amplificator, incep sa am dubii. Suna foarte "dur". Cu mai multe pedale, insa, devine cam galagios. Cred ca un noise gate ar rezolva foarte frumos acest aspect.

Reverbul este surprinzator. Suna foarte natural. Dat la maxim nu altereaza tonul initial si nici nu isi face prezenta simtita foarte mult.

Nu l-am incercat prin casti sau prin line-out. Cel mai probabil voi face maine acest test (nu am adaptoare acum). DA5 avea o calitatea foarte buna la casti.

Tremolo-ul este ok. Este insa destul de sensibil. Personal nu sunt un "fan" al acestui tip de efect, asa ca sta mai tot timpul off.

Ca si volum se aude foarte tare. Chiar citeam pe cateva forumuri ca il folosesc destul de multi in concerte, cu baterie si isi face simtita prezenta. La volum minim, deranjeaza persoanele din alta camera. Depinde si de doze, pe doze low output este mai "uman".

Daca nu va ajunge volumul, am inteles ca se poate moda foarte usor. Led Mod-ul i-ar oferi un volum si mai mare si l-ar face si sa sune mai apropiat de tuburi. Este un procedeu simplu, scoaterea led-urilor de pe PCB.

 

Pentru a vedea efectele modarii, am gasit pe youtube doua video-uri.

 

PRE LED MOD:

 

DUPA LED MOD:

 

Insa nu bag mana in foc ca exact acest sunet se va obtine dupa modare. Ar fi frumos.

 

- Parti bune / Parti rele - ce (nu) va place, ce va nemultumeste

 

Parti bune:

- tonurile

- reverb-ul

- modul in care se impaca cu pedalele

- aspectul

- constructia

- difuzorul Vox Bulldog

 

Parti rele:

- volumul - probabil ca mi-ar fi placut un power switch (cum are DA5), insa, inca odata, la pretul asta, cer prea multe;

- lipsa unei intrari pentru un mp3-player sau ceva de genul. E o optiune pe care as gasi-o foarte utila;

- tremolo-ul - nu imi suna bine.

 

- Impresie generala - plus o nota de la 1 la 10

Impresie generala, mi se pare un amplificator exceptional.

Ca si recomandare, as putea recomanda, unui chitarist incepator, ori Vox Pathfinder 15R, ori Vox DA5, avand in vedere urmatoarele aspecte:

1) As recomanda Pathfinder 15R daca s-ar mai permite si investitia in cateva pedale, daca viitorul utilizator nu ar avea peretii din carton sau vecinii foarte usor de deranjat si daca ar dori, in viitorul apropiat sa paraseasca granitele dormitorului si sa cante intr-o trupa sau sa inregistreze.

2) As recomanda DA5 daca viitorul utilizator nu si-ar permite investitia in niste pedale, daca doreste un volum cat mai scazut al amplificatorului, daca ar vrea un amp portabil, eventual sa-l foloseasca cu baterii daca simte nevoia si daca nu il "derajeaza" foarte mult sunetele digitale.

 

Nota mea pentru Vox Pathfinder este 9.5/10. In acordarea notei am avut in vedere si pretul. Mi se pare un best buy. Daca l-as strica pe asta, cu siguranta mi-as lua inca unul la fel.

ATENTIE:

Impresiile de mai sus vin din partea unui "zdranganitor de dormitor". Nu sunt expert in domeniu, se poate vedea din limbajul folosit. Nici nu am avut ocazia sa testez 100 de amp-uri. Sunt doar pareri personale de care puteti tine cont sau nu.

Edited by Gojira
Link to comment
Share on other sites

Si mie imi place tremolo-ul de pe al meu. Nu stiu ce sa spun de tonul de drive, mie imi place asa cum este, parca nu as mai umbla la el, din cate am auzit din sample-urile de pe YT dupa modarea LED tonul este mult prea modern, parca nu mai are amprenta aia tonala de Vox pe care o cauta o gramada de chitaristi.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.