www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajutor Zgomot Pedala


gagai
 Share

Recommended Posts

Mi-am cumpar si eu acum cateva zile un alimentator pentru pedala mea Boss DS-1. Alimentatorul este un Thomann si cand il bag in pedala se aude un zgomot de fundal ca un țiuit, stiti de la ce poate fi? Tin sa mentionez ca am schimbat doua alimentatoare si tot la fel se aude, pe baterie nu se aude acel zgomot.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Probabil ca alimentatorul este in comutatie si auzi resturi de la oscilator. Pana sa mi se intample mie credeam ca toate alimentatoarele compacte (wall-wart) sunt liniare, transformator+diode+condensator.

 

O varianta simpla ar fi sa pui un filtru RC intre iesirea alimentatorului si alimentarea pedalei. Ceva de genul asta: http://www.beavisaudio.com/Projects/Huminator/. Importante sunt doar R1 si C1 (care poate fi si mai mare).

Daca ia loc in alimentator (ma indoiesc foarte tare) ai putea baga acolo rezistorul si condensatorul.

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca problema asta o intalnesc si eu din ce in ce mai des.

 

firmele fomiste pentru a obtine profit fabrica tot felul de "jumbe"

alimentatoarele in comutatie au filtraj si rejectie a frecventei de comutatie de toata jena

alimentatoarele cu transformator stau la fel de rau pe partea de filtraj,am intilnit doua alimentatoare care aveau 100microF si 300 microF pe filtaj

din cauza filtajului prost apar cele mai multe zgomote,in special brum de 50hz

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.