www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare Legata De Chitara Electrica.


Guest XeqtR
 Share

Recommended Posts

Buna ziua stimati chitaristi, am o intrebare legata de chitara electrica...mi-a zis un prieten ca la chitara electrica nu trebuie sa apesi pana la capat coarda pe grif sa scoata sunetul...eu stiu ca trebuie sa apesi coarda sa atinga griful, ca la chitara acustica ...ceva in genul...imi poate da cineva un raspuns ?

 

Multumesc :D

Link to comment
Share on other sites

Nici la cea electrica nici la cea acustica si nici la cea clasica nu este bine sa fortezi cu apasatul. Trebuie sa apesi numai atat cat este nevoie pentru ca nota sa sune curat fara zgomote parazite si la inaltimea corecta.

Apasarea cu o forta prea mare duce la alterarea inaltimii (nota va fi mai sus), acest lucru este direct proportional cu inaltimea tastelor si forta de apasare.

 

Exercitiul pe care trebuie sa-l faci este sa atingi coarda si apoi sa apesi din ce in ce mai tare pana sunetul va fi corect. Cu fiecare deget in parte si pe fiecare coarda in parte. Astfel iti vei forma reflexul corect privind presiunea asupra corzilor.

 

Este posibil sa atingi sau sa nu atingi lemnul tastierei (tot in functie da inaltimea tastelor). Pentru o chitara comuna de cele mai multe ori atingi.

Link to comment
Share on other sites

Exercitiul descris de dgeekoo e asa si asa. L-am facut si eu pe electrica si chiar a mers, m-am obisnuit sa apas foarte usor pe taste, all that shit. E, cind am incercat sa cint pe acustica am dat de dracu. Parca nu mai aveam forta deloc in mina - mi se incorda antebratu' atit de tare incit nu puteam sa fac nici trecerea de la G la D. :lol: De atunci nu mi-am mai pierdut vremea cu prostii d-astea, am lasat mina sa decida ce si cum. Nu zic ca ar fi o pierdere de vreme pentru oricine, zic doar ca pentru mine a fost.

 

Terapte hau.

Edited by Ironside
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.